Перелом ребер: лікування в домашніх умовах

Банальний ремонт або похід в магазин в ожеледь може закінчитися такою неприємністю, як перелом ребра. Вважається, що лікування такої травми можна проводити в домашніх умовах. Чи Так це і як без рентгена визначити, у Вас забій або все-таки зламане ребро? Гіпс на цю ділянку накласти неможливо — так навіщо тоді звертатися до лікаря?

Травма, не потребує лікування?

Найчастіше люди ламають 6-9 ребра. Зазвичай такі переломи зростаються без ускладнень і не вимагають іммобілізації на тривалий термін і серйозного лікарського втручання.

Неускладнений перелом цілком можна лікувати вдома, але людина обов’язково має побувати у лікаря, щоб він оцінив тяжкість травми. А після цього слід відвідувати лікаря для планового огляду.

Як швидко зростеться ребро після перелому? Це залежить не від лікування, а від ступеня ушкоджень та віку пацієнта. Терміни можуть варіюватися від 3 тижнів до 1,5 місяців. У молодих людей цей процес займає від 2 до 3 тижнів. Якщо Вам за 40, то ребро буде цілим вже через 3-4 тижні. У пацієнтів більш солідного віку одужання займе до півтора місяців. Природно, мова не йде про тих випадках, коли кістка зламана в декількох місцях або її уламки проткнули легке.

Але і після закінчення 2 місяців перелом ще не раз може нагадувати про себе ниючим болем.

Яким може бути перелом?

Перелом перелому ворожнечу. Від виду травми залежить і стратегія лікування — вдома чи в стаціонарі. За наявності порушення цілісності шкіри він може бути:

 • відкритим;
 • закритим.

За характером травми:

 • тріщина;
 • поднадкостнічний (травмована лише кісткова тканина);
 • повний (розлом по всій товщині).

По локалізації:

 • двосторонній;
 • окончатый — кістка зламана в декількох місцях, але з одного боку.

Крім того, розрізняють множинні і поодинокі переломи із зміщенням і без такого.

Перелом чи все ж забій: діагностика по симптомам

Якщо людина отримала травму грудної клітини, це може призвести як до сильного удару, так і до перелому ребер. Ми допоможемо Вам розрізняти їх симптоми, але лікування в домашніх умовах рекомендується самостійно не починати.

Отже, якщо кістка зламана, то на це вкажуть наступні ознаки:

 • біль. Вона не має точної локалізації — розливається по всій грудей, але при обмацуванні все ж можна знайти саму гостру точку. Біль стає нестерпним при кашлі та чханні, а в спокої стихає;
 • якщо зламано ребро переднього відділу, то біль буде дуже сильною. При порушенні цілісності ребра з боку спини може відчуватися лише невеликий дискомфорт;
 • дихання стає неглибоким. Відзначається симптом переривчастого вдиху — потерпілий не може глибоко вдихнути через гострого болю. При забитті такої ознаки немає;
 • у місці перелому грудна клітка «провалюється» глибше, ніж на здорових ділянках;
 • при диханні одна половина ЦК відстає;
 • може чути хрускіт осколків;
 • хворий змушений рухатися в щадному режимі – він не лише намагається глибоко не дихати, але і ходить повільно, знімає одяг з великою обережністю. Крім того, людина приймає вимушене положення – з нахилом у бік пошкодження;
 • може виникнути гематома і припухлість у місці перелому.

На яку діагностику направлять пацієнта?

Постановка діагнозу почнеться з оцінки стану хворого. Лікар розпитає його, як була отримана травма, оцінить, як дихає людина, проведе огляд, пальпацію, яка допоможе йому виявити хворобливість і виявити деформацію у вигляді сходинок (що є ознакою перелому).

Головна діагностична процедура – це рентгенографія ЦК. Вона допоможе виявити перелом, пневмоторакс («прокол» легені), гемоторакс (попадання крові в порожнину легенів), пошкодження серця і великих кровоносних судин.

Ще один метод, який дозволить досконально обстежити ребра, – КТ. Рідше призначається УЗД (зазвичай його роблять дітям). При необхідності проводиться МРТ, ангіографія.

Як надавати першу допомогу і треба дзвонити в швидку?

Перелом одного або пари ребер не загрожує життю людини, ступінь тяжкості шкоди здоров’ю в цих випадках невисока. Він заживе самостійно, і ніякого особливого лікування не потрібно. Якщо зламано не більше двох ребер, а людина перебуває у свідомості і може дихати, то можна надати йому першу допомогу і на своєму транспорті доставити в лікарню.

Алгоритм надання невідкладної допомоги такий:

 • надати потерпілому сидяче або напівсидяче положення з опорою на спину. Укладати людини категорично не рекомендується, так як гострі уламки ребра можуть проткнути внутрішні органи;
 • до приїзду медиків можна прикласти до місця пошкодження лід або будь-який холодний предмет;
 • щоб зняти біль, дозволяється дати людині знеболювальне в таблетках (Анальгін, Ібупрофен, Парацетамол, Напроксен) або зробити йому укол;
 • для полегшення дихання слід розстебнути ремінь і комір сорочки, розв’язати пояс, послабити краватку,
 • щоб мінімізувати рухи тулуба, досить накласти тугу пов’язку на ГК (підійде еластичний бинт). Але якщо людина почала скаржитися на те, що пов’язка погіршила його самопочуття або у нього з’явився кашель з харкотинням і кров’ю, то її краще зняти. Щодо літніх пацієнтів такі маніпуляції недоцільні, тому що у них високий ризик розвитку пневмонії.

Якщо осколок ребра пошкодив легені, печінку, селезінку, то спостерігаються такі симптоми:

 • шкірні покриви різко блідне;
 • губи, пальці, ніс синіють;
 • розвивається задишка;
 • дихання стає частим, гучним. При вдиху-видиху рухається не тільки область грудної клітини, але і живіт, і шия;
 • з’являється кашель з кров’ю, кривава піна на губах;
 • виникають спрага, запаморочення;
 • можлива втрата свідомості;
 • з рани стирчить уламок кістки.

При наявності хоча б одного з перерахованих ознак ускладненого перелому треба негайно викликати бригаду медиків.

У чому полягатиме лікування?

Якщо хворий знаходиться у задовільному стані і його нічого не турбує, крім болю, то лікування перелому ребер допускається проводити в домашніх умовах. Але треба точно слідувати приписам медиків.

Перша лікарська допомога полягає в тому, що пацієнтові введуть знеболювальне (наприклад, Промедол, Трамадол, Морфін) або зроблять новокаїнову блокаду (ін’єкцію анестетиків в місце перелому). Обов’язково призначать відхаркувальні засоби (Бромгексин, Туссин).

Лежати в ліжку потрібно, але не довше 3 днів. Потім треба починати рухатися — вставати, ходити, щоб не допустити розвитку застійних процесів у легенях. Але слід уникати різких рухів, заборонено піднімати тяжкості. Вдома можна знизити біль Нимесилом, Диклофенаком або іншим НПЗП. З другого дня після травми треба обов’язково робити дихальну гімнастику. Нічого складного в цьому немає – досить просто швидко дихати або зробити глибокий вдих і затримати дихання.

Якщо зламано кілька ребер, то доцільно придбати в аптеці корсет — він прискорить одужання.

Щоб кістка зрослася швидше, в меню буде правильно включити холодець, холодець, сир, мед і сметану, нежирне м’ясо, морську сіль. А ось від алкоголю, кави, солодощів, солі і маринадів краще на якийсь час відмовитися.

У випадку з переломом ребер найкращий лікар – час. Гіпс не допоможе, максимум – туга пов’язка, і то ненадовго: ребра зростаються самі по собі. Але це зовсім не означає, що потерпілому не слід консультуватися з лікарем. Адже при переломі навіть одного ребра часто бувають зачеплені нерви. На всяк випадок варто з’їздити в травмпункт.

Залишити коментар