Переднепритомний стан – симптоми, причини, що робити?

Існує думка, що в непритомність падають винятково сентиментальні і екзальтовані особи, до того ж мають звичай затягувати своє тіло в тісний і жорсткий корсет. Причиною поширеності цієї думки виступають романи і художні фільми, в яких ніжні красуні з завидною регулярністю втрачають свідомість і падають в обійми мужніх кавалерів.

Однак у реальному житті від предобморочного стану (ПС) страждають не тільки представниці прекрасної статі: зіткнуться з цим неприємним і страшним явищем може людина будь-якої статі і будь-якого віку. Які причини і симптоми непритомності і що робити, якщо людина відчула ознаки предобморочного стану, постараємося викласти всю корисну інформацію з даних питань.

Непритомність – що це таке і чому він відбувається?

В професійній медицині непритомність позначається спеціальним терміном – «синкопа».

Синкопа не завжди спостерігається при серйозних патологій або захворюваннях, але завжди це є приводом замислитися про стан власного здоров’я і звернутися до лікаря для проходження медичного обстеження.

Особливо потрібно насторожитися, якщо втрати свідомості происходт часто.

Найчастіше затьмарення свідомості відбувається через порушення кровопостачання в області головного мозку. Але також синкопа може бути ознакою розвитку небезпечних патологічних процесів в організмі, діагностику яких може провести професійний лікар.

Синкопе завжди передує переднепритомний стан, що має свою симптоматику. Про причини й симптоми предобморочного стану детально поговоримо в наступному розділі.

Причини, що викликає явище

Якщо вірити даним медичних звітів, то від регулярних непритомності страждає приблизно третина населення Землі. Лікарі відзначають, що синкопе більш всього схильні представниці прекрасної статі.

Причини, що провокує явище, різноманітні і фахівці градируют їх на три основні групи:

  • Передумови неврогенного характеру. У цьому разі причини втрати почуттів полягають у аномалії судин і відхиленнями в роботі нервової системи;
  • Причиною такого стану можуть служити патології соматогенної природи, або, кажучи простіше, хворобливі процеси, що відбуваються у внутрішніх органах людського організму;
  • Затьмарення сприйняття найчастіше зазначається в результаті різноманітних психічних розладів.

Та ж статистика показує, що найчастіше фахівцям доводиться стикатися з проявами предобморочного стану на тлі неврогенних порушень. В організмі змінюється рівень тиску, що призводить до синкопе. Це явище може відзначатися як у людей старшого покоління, так і у підлітків.

Провокувати неврогенное підвищення або падіння тиску можуть такі фактори: стреси, великий переляк, духота в приміщенні, сильний больовий синдром, тривале перебування на ногах, втома, сонячний спека у літній період, прийом деяких фармацевтичних препаратів.

Неврогенні непритомність спостерігаються при цукровому діабеті, анемичных станах, значної крововтрати. В переднепритомний стані неврогенного характеру може опинитися людина, яка тривалий час зловживав спиртними напоями.

Соматогенная синкопа відбувається із-за збоїв в роботі головного органу людського тіла – серця. Якщо серце працює неправильно і з недостатньою силою, порушується процес постачання кров’ю іншого важливого органу – головного мозку. Соматогенное затьмарення свідомості спостерігається при різних серцевих патологіях (тахікардії, тампонаді, фібриляції передсердь).

А ось про непритомності психогенних медики сперечаються донині: більшість науковців вважають їх звичайної симуляцією.

Симптоматика

Синкопа наростає дуже швидко, незалежно від природи походження. Зазвичай перші ознаки явища з’являються приблизно за хвилину до нападу. Ці ознаки як раз і іменуються переднепритомний стан.

Прикмети стану можуть бути такими:

  • У тілі може несподівано виникнути відчуття сильної слабкості, нудоти;
  • Зрідка симптомом явища служить сильна і часта позіхання;
  • Людина може відчувати нудоту;
  • Може спостерігатися прискорене серцебиття;
  • З’являється запаморочення з потемнінням в очах або мигтінням мошок перед очима.

Також може проявитися блідість шкірних покривів, сильний пульс в скроневій області, рясне потовиділення, відчуття жару.

Якщо людині не буде негайно надана перша допомога, то далі піде власне синкопа – непритомність, при якому відмічається повільний пульс, відсутність реакцій на звуки і світло, незначні конвульсії.

Окремо варто розглянути симптоматику явища при ВСД, вагітності, порушення серцебиття.

Непритомність при ВСД

Переднепритомний стан при вегетосудинної дистонії — явище, яке фахівці зараховують до характерної симптоматики даної патології. Швидке наближення предобморочного стану при ВСД будуть передбачати наступні ознаки: відчуття сильного занепокоєння або страху, відчуття задухи, темрява в очах. Людина може відчути себе як би обкладеним ватою, виникне відчуття, що зробити крок надзвичайно важко.

ВСД – захворювання, яке обов’язково потрібно починати лікувати якомога швидше, тому що при відсутності терапії його ознаки будуть купувати більш важкий характер і серйозність проявів.

Синкопа при порушеннях серцевого ритму

Переднепритомний стан може спостерігатися при різних порушеннях серцебиття – тахікардії, аритмії та брадикардії. Непритомність зазвичай наступають швидко і характеризуються короткочасною втратою свідомості. Саме ж ПС проявляється в рясної пітливості, появі почуття нудоти і спека, мерехтінні кіл перед очима, почастішання ритму биття серця.

Діагностику збоїв серцевого ритму може вести виключно професійний лікар-кардіолог.

ПС при вагітності

Приблизно 60% майбутніх мам скаржаться на предобморочного стану при вагітності. ПС іноді навіть розцінюється як ознака настання делікатного стану. Але майбутній мамі вкрай важливо навчитися правильно оцінювати провісники явища, щоб уберегти себе і майбутнього малюка від травм, які можливо отримати при потьмаренні свідомості.

Лікарі радять жінкам в положенні негайно кидати всі справи і приймати зручне положення тіла (сісти або прилягти) при наступних симптомах: виразному і наростаючому дзвоні у вухах, потемнении в очах, різкому запамороченні, виникненні відчуття сильної втоми або слабкості, оніміння ніг або рук, різких нападах нудоти.

У період вагітності ПС також може викликатися різними причинами.

Від цілком нешкідливих причин, начебто пониження тиску і зміни рівня цукру в крові, перегріву, духоти в приміщенні або на вулиці, до серйозних провокують явище факторів – пережив судин матки, розвиток інфекційних чи патологічних процесів в організмі.

Увага! Іноді часті синкопи на початку вагітності – тривожна ознака позаматкової вагітності.

Тому якщо ви нерідко відчуваєте ПС і всі його симптоми – не зволікайте зі зверненням до лікаря. У цьому випадку від своєчасності звернення до фахівця залежить ваше життя.

Міцного вам здоров’я та гарного самопочуття!

Залишити коментар