Болить куприк після пологів: причини і лікування

Після появи на світ довгоочікуваного маляти мами не завжди звертають увагу на болі в своєму організмі. Наприклад, дуже часто болить куприк після пологів. Якщо неприємні відчуття не проходять занадто довго, жінкам варто потурбуватися про своє здоров’я і звернутися до лікаря. Чому потрібно викроїти на це час?

Болючість куприка – це поширене стан після дозволу від тягаря. При виношуванні дитини і в процесі родової діяльності кістки малого тазу змінюють звичне положення. Так материнський організм підлаштовується під те, щоб полегшити проходження голівки дитини по родових шляхах. За загальноприйнятими нормами вважається, що ситуація налагоджується через 2-4 тижні після народження немовляти. Якщо ж біль не відпускає довше цього терміну, значить, організм сигналізує про наявність серйозної проблеми.

Звідки береться біль і як діагностується проблема?

У медицині стан, при якому болить куприк після пологів, називають кокцигодинией. Виникає таке явище з-за ряду родових ускладнень:

 • затискаються нерв біля куприка і крижів. Саме ця причина найчастіше пояснює, чому болить куприк після пологів;
 • розгинання куприка. Зазвичай рудиментарний відросток надмірно відхиляється назад в процесі появи на світ великого немовляти;
 • опускається промежину. Така проблема може виникнути при важких пологах;
 • крововиливи і утворення гематоми біля куприка і крижів. До цього ускладнення призводять травми промежини;
 • травмуються зв’язки, які знаходяться поряд;
 • трапляється вивих або перелом куприка;
 • іноді таким способом виявляють себе інфекційні захворювання сечостатевої системи.

Щоб діагностувати травми куприка, медики покладаються не тільки на рентген. Адже травми бувають мікроскопічними, і знімок їх не показує. При цьому мікротравма завдає жінці великий дискомфорт. Для точності діагностики необхідно, щоб фахівці побачили і проаналізували повну клінічну картину. Тому проводиться обстеження через піхву або пряму кишку. Перевіряється, чи не стало защемлення нерва біля куприка наслідком міжхребцевої грижі.

За характером болю теж визначають причини хворобливих відчуттів:

 • якщо защемлен нерв, то біль віддає в ногу, стегно. Нерідко буває повністю вражена одна з ніг – тоді відчуваються напади гострої або хвилеподібною болю, печіння або простріли. Жінці складно пересуватися, тримати на руках малюка, виконувати навіть найпростішу роботу по дому;
 • переломи та вивихи куприка найчастіше неможливо переносити на ногах. Це серйозне ускладнення, яке перешкоджає не тільки руху, а й випорожненню кишечника, приводить до запорів. При такому стані біля куприка з’являється помітна припухлість і гематома. Якщо не буде надана своєчасна медична допомога на місці перелому утворюється кісткова мозоль. В такому випадку болить куприк після пологів при сидінні, довгому стоянні і нахилах;
 • якщо дискомфортні відчуття провокує інфекція в сечостатевих органах, то буває болючим і сам рудимент, і ділянку навколо нього.

Терпіння або лікування?

Для більшості мам головне – це турбота про новонародженого. Але варто пам’ятати відому істину: здоровій дитині потрібна здорова мати. Тому ігнорувати очевидні симптоми не можна.

Якщо біль в куприку відчувається більше 3 тижнів і при цьому стає перешкодою для вільних рухів, потрібно як мінімум проконсультуватися у лікаря-спеціаліста. Простіше всього звернутися до гінеколога, який визначить необхідність направлення до хірурга, проктолога або травматолога. Фахівці проведуть обстеження і призначать потрібну терапію.

Ось що зазвичай радять робити, якщо сильно болить куприк після пологів:

 • не лягати на спину;
 • сидіти якомога менше, більше лежати;
 • не піднімати важкі речі;
 • робити знеболюючі компреси (наприклад, відваривши 2 ст. л. герані в 1 л води, змочують у ній тканину, кладуть на куприк і утеплюють на ніч);
 • виконувати легку гімнастику на м’ячі.

Всі ці заходи принесуть жінкам полегшення, якщо немає серйозних ушкоджень куприка. У разі тяжкої травми призначається комплексне лікування. Так, при защемленні нерва прописують препарати, що борються з болем і запаленням, рекомендують відлежуватися. Для відновлення після вивиху або перелому може знадобитися операція.

Материнський організм готується до народження малюка, змінюючись і перебудовуючись, щоб полегшити дитині поява на світ. А після пологів йому потрібен час для реабілітації після такої серйозної роботи. Болючість куприка при цьому – нормальне явище. Але іноді родовий процес супроводжується різними ускладненнями. Якщо біль у цьому місці «загостилась», заважає повноцінно рухатися, потрібно, не відкладаючи, йти до лікаря.

Залишити коментар