Ниркові кольки у чоловіків: симптоми, лікування

Гострі болі в області попереку, приступообразні, часом ситуативні, не мають повторення, а іноді накочуються хвилями, але завжди різкі – найголовніший ознака ниркових кольок, що виникають у момент обструктивних порушень у сечовивідних шляхах. Як їх розпізнати і як з ними боротися?

Чому і як проявляються ниркові кольки?

Ниркові кольки можуть бути викликані поганим відтоком сечі з-за тиску ниркової миски, так і проблемами з кровообігом. При появі цього симптому лікарі наполягають на госпіталізації, але так все страшно насправді?

  • Найчастіше ниркові кольки – симптом загострення сечокам’яної хвороби, коли конкременти закупорюють гирлі сечовивідних шляхів. Причому, до цих пір не можна сказати, яким шляхом розвитку піде хвороба, і як скоро потрібно вживати заходів по її лікуванню.
  • Крім сечокам’яної хвороби ниркові кольки можуть супроводжувати пієлонефрит – запальні процеси в нирках, які виникають вже як наслідок все тих же конкрементів або простатиту, і можуть бути причиною безпліддя.
  • У більш рідкісних випадках захворювання провокують емболія, флебостаз у венах, тромбоз, деякі вроджені порушення: дискінезія, мегакалиоз, ахалазія.

Не можна виключити перегин сечоводу, що виникає внаслідок опущення нирки: часто це виникає після швидкого скидання ваги, а також травм. Та існує ще ряд патологічних станів, здатних спровокувати ниркові кольки: це туберкульоз, новоутворення в нирках, урологічні захворювання. При цьому симптоматика проблеми у дорослого чоловіка відрізняється від тієї, що буде спостерігатися у дитини.

  • Найчастіше ниркові кольки супроводжуються кров’яними виділеннями в сечі, сильними болями при випорожненні, а також больовими відчуттями в області попереку, які можуть луною віддавати і в пахову область. При цьому біль виникає раптово, має високу інтенсивність і концентрується з правого або з лівого боку, але майже ніколи – відразу з обох.

Можуть бути нудота і блювота, підвищення температури тіла, почастішання позивів до сечовипускання. Особливо явно всі ці фактори проявляються після прийому великої кількості рідини, фізичного навантаження, вживання діуретиків: тобто при високій активності нирок. При збігу декількох симптомів хворому необхідно терміново відвідати консультацію фахівця для подальшого обстеження.

Діагностика здійснюється за допомогою внутрішньовенної (екскреторної) урографії, при якій в руку через відень лікар вводить спеціальну речовину і робить знімки на рентгені. Препарат містить спеціальний барвник, який дає можливість оцінити стан сечовивідних шляхів за їх розміром, формою та структурою. Крім того, даний спосіб дозволяє розглянути проходження сечі, на його основі відстежують і стан кровотоку, можливі пошкодження механічного або інфекційного характеру.

Передбачається, що такий метод встановлює навіть самі рідкісні причини ниркових кольок, тому, якщо погіршення самопочуття хворого спровоковано саме цією проблемою, її «ядро» буде знайдено. До урографії нерідко додають комп’ютерну томографію, УЗД нирок і сечового міхура, аналіз крові, хромоцистоскопию (якщо є підозри на внутрішню кровотечу). Але що робити після?

Як лікувати ниркові кольки у чоловіків?

Терапію призначає лікар залежно від фактора, який спровокував больові відчуття: вона буде націлена на усунення основного захворювання, але при цьому може включати в себе і препарати, що знімають спазм, що призводить до болю, якщо напади занадто часті і сильні. Фахівці нерідко дають направлення на голковколювання, электропунктуру, фізіотерапію (найчастіше застосовується вібрація, діадинамотерапія).

  • Без ліків цей стан можна полегшити додаток тепла до попереку: лікарі радять грілку і ванни з температурою не вище 39 градусів. Перебувати в теплі необхідно 15-20 хв. Однак, при пієлонефриті цього робити не можна.

При сильних приступах можуть бути призначені анальгетики, включаючи ті, що вводяться внутрішньом’язово або внутрішньовенно для більш швидкого і явного ефекту (наприклад, новокаїн). З пероральних добре себе зарекомендували Але-Шпа, Промедол, Баралгін, але перш ніж їх приймати, ознайомтеся з інструкцією. Більшість подібних препаратів сильно знижують артеріальний тиск, що неприпустимо при гіпертонії.

  • Запам’ятайте дії для надання першої допомоги чоловікові, у якого стався напад ниркових кольок (за винятком випадків пієлонефриту): поперек накрити теплою грілкою і/або занурити чоловіка в теплу ванну, а під язик дати 1/2 таблетки Нітрогліцерину.

Яким би не було лікування, призначене лікарем, при ниркових коліках у чоловіків обов’язкова дієта, під час якої відбувається вилучення з раціону будь-яких соусів і бульйонів, бобових продуктів, гострих (хрін, гірчиця), солоних, субпродуктів, копченої їжі і консервів, особливо рибних. Також заборонено какао (в якому вигляді), міцна кава, кондитерські вироби; обмежується споживання ягід, варення, інжиру, деяких овочів – моркви, томатів, цибулі, буряка. Основні компоненти меню на час лікування: яйця, гарбуз, горох (єдиний бобовий продукт, який дозволений), хліб, каші на воді, гриби, нежирне м’ясо, яблука, мед, риба, кисіль.

Підводячи підсумок, варто ще раз підкреслити, що діагностувати захворювання і розпочати лікування потрібно якомога швидше, оскільки поява ниркових кольок свідчить про серйозне порушення, яке самостійно не усунеться. Будь-яке зволікання може привести не тільки до необхідності вжити радикальні заходи (хірургічне втручання), але і до непоправних ускладнень.

Залишити коментар