Неврози: симптоми у дорослих, лікування

Практично кожній сучасній людині не з чуток знайомий такий медичний термін, як «неврози». Симптоми у дорослих, лікування, а головне – причини розвитку цієї недуги цікавлять багатьох.

Давайте спробуємо розібратися, як проявляються подібні розлади і як зберегти нервову систему здоровою.

Хвороба нашого часу

«Неврози» – назва збірне, що визначає цілу групу оборотних захворювань нервової системи. Всі вони мають схожі причини, загальну клінічну картину і способи лікування.

Якщо вірити даними медичної статистики, неврози і неврозоподібні стани – найбільш поширені недуги сучасності. Симптоми подібних розладів зустрічаються у кожної третьої людини на нашій планеті!

Існує гіпотеза, що виникають вони внаслідок затяжних депресій, стресових ситуацій, перевтоми, страхів і постійного перебування в нервовій обстановці. На думку вчених, саме стрес є основним джерелом виснаження нервової системи і незмінно тягне за собою різні психогенні розлади.

Симптоми

Під лікарським визначенням «неврози» розуміється досить велика група захворювань. Симптоми у дорослих, лікування і зовнішні прояви кожного виду цієї патології схожі, але все ж мають деякі відмінності. З точки зору сучасної медицини, найпоширенішими серед різновидів захворювання вважаються:

 • невроз нав’язливих рухів. Основні симптоми – тривожні думки, часте моргання, нав’язливі звички (кусання нігтів, постійний підрахунок кроків, ретельні перевірки закритій двері, виключеного праски тощо);
 • депресивний невроз. Симптоматика може проявлятися дуже слабо. Зазвичай це зниження працездатності, загальмованість, гіпотонія, розвиток комплексу неповноцінності, смуток і відчуття себе покинутим;
 • істеричний невроз. В даному випадку хворий втрачає контроль над власним тілом, у нього порушується мова, зір або слух, зникає чутливість кінцівок. Часто хвороба супроводжується егоцентризмом, драматизмом і примхами;
 • іпохондричний невроз. Проявом недуги стає нав’язливий страх невиліковної хвороби або безвихідній ситуації. У хворого людини відмічаються депресивні стани, істерія, нав’язливі страхи й думки про смерть;
 • неврастенія. Симптоми хвороби виражаються у відчутті слабкості, швидкої стомлюваності і нездатності зосередитися. Хворого часто переслідують головні болі, збої в роботі кишечника і неспокійні сни.

Велика помилка багатьох хворих неврозом – це небажання звертатися до лікаря при виявленні у себе нав’язливих думок, страхів або затяжної депресії. Не вважаючи ці прояви симптомами якоїсь хвороби, вони лише ускладнюють лікування від неї згодом.

Психотерапія

Враховуючи той факт, що всі різновиди неврозів – це психосоматичні стани, лікування зазвичай передбачає два напрямки — психотерапевтичну допомогу та фармакологічну корекцію. Втім, до медикаментів доктора вдаються тільки в дуже складних і запущених випадках. Зазвичай для усунення розлади буває досить професійно проведеної психотерапії.

Робота з хворою людиною, як правило, будується за наступною схемою:

 • бесіди. Обговорюючи з пацієнтом його проблеми, психотерапевт допомагає йому усвідомити природу свого занепокоєння, нав’язливих думок або страхів. Подібні бесіди також змінюють погляд на навколишній світ, дозволяють розширити коло інтересів, допомагають знайти своє місце в житті і сміливо глянути в майбутнє;
 • когнітивна терапія. Штучне відтворення ситуації, яка спровокувала невроз, дозволяє хворому людині адекватно оцінити її, переглянути своє ставлення до неї і зробити важливі висновки;
 • гіпноз. Нерідко сеанси психотерапії проводяться після введення пацієнта в гіпнотичний транс. Це допомагає точно встановити причину його страхів і переживань, а також «запрограмувати» нервову систему від подібних зривів у подальшому.

Повне одужання настає тільки в тому випадку, коли пацієнта за допомогою лікаря вдається усвідомити, що саме пригнічує його і заважає нормально жити. Після виходу з невротичного стану осіб під керівництвом досвідченого фахівця навчається дивитися на світ іншими очима, знаходить власний «куток свободи», знаходить способи відволікання і відпочинку.

Лікування медикаментами

У тих випадках, коли психотерапевтичні методики не принесли бажаного результату, коректувати стан хворого допомагають заспокійливі засоби для нервової системи. Дорослої людини з яскраво вираженими ознаками неврозу лікують за допомогою таких груп медикаментів:

 • нейролептики. Володіють ефективним заспокійливим і снодійним дією, усувають нав’язливі страхи і галюцинації. Як правило, використовуються для лікування істеричного неврозу;
 • транквілізатори. Застосовуються короткими курсами з метою седативного і розслабляючого впливу на організм хворого. Призначаються зазвичай при неврозах нав’язливих рухів і станів;
 • антидепресанти. Виявляють виражену заспокійливу дію та показано при розладах, які супроводжуються зневірою, тривогами і страхами;
 • психостимулятори. Препарати цієї групи надають збудливу дію на нервову систему, покращують емоційний фон і підвищують як розумову, так і фізичну активність. Найчастіше призначаються при лікуванні депресивних неврозів.

В даний час на полицях аптек можна зустріти безліч ліків, що допомагають (за обіцянки виробників) впоратися зі стресами, нервовим напруженням або безсонням. Однак щоб не погіршити ситуацію, не варто застосовувати будь-який засіб без рекомендації лікаря.

Народні рецепти

Неврози, симптоми у дорослих, лікування та профілактика яких цікавлять багатьох, можна перемогти за допомогою народної медицини. Існує кілька рецептів, які здатні допомогти на початковій стадії нервового розладу:

 • настоянка деревію. 1 ч. л. трави залити 1 ст. окропу і витримати 30 хвилин. Приймати по 1 ст. л. перед кожним прийомом їжі;
 • молоко з медом. 1 ч. л. меду розчинити в 1 ст. гарячого молока. Випивати напій безпосередньо перед сном;
 • трав’яний чай. 1 ст. л. меліси змішати з 1 ст. л. крупнолистового чаю, залити 1 л окропу і настояти. Пити перед сном.

Часто в тих випадках, коли можна обійтися без медикаментів, в якості додаткової терапії доктора призначають інгаляції з заспокійливими травами, ароматерапію або загальний розслабляючий масаж.

Як і більшість відомих хвороб, неврози набагато простіше попередити, ніж потім лікувати. До того ж причини розладів криються глибоко в свідомості хворого, що значно ускладнює роботу психотерапевта. Нерідко перемогти розвивається недуга допомагає зміна обстановки, нові захоплення і навіть просто повноцінний відпочинок. Створюйте навколо себе комфортні умови, намагайтеся уникати стресів і ніколи не соромтеся звернутися за допомогою до лікаря, щоб неврози не спотворювали вашого сприйняття світу!

Залишити коментар