Наскільки важливий сон?

Наскільки важливу роль в житті людини займає сон? Якщо розподілити життєво необхідні компоненти по вертикалі, на самій верхівці виявиться повітря, так як без нього людина не може прожити і кількох хвилин. На другому місці вода. Без вологи людина проживе максимум 3-4 дні. Нічний відпочинок займає третю позицію. Наукою доведено, що втративши його, людина помирає через 5-6 днів.

Тому можна сміливо стверджувати, що це одна із життєво необхідних людських функцій.

У чому користь сну

 1. Люди, які мають регулярний і тривалий відпочинок, менше схильні до простудних захворювань і депресій;
 2. Фітнес-тренери переконані, тим, хто хоче позбутися кількох зайвих кілограмів, перше, що потрібно зробити, це почати висипатися. Тому правильний обмін речовин також залежить від того, скільки часу ви приділяєте нічному відпочинку;
 3. Надає сприятливу дію на всю нервову систему і позитивно позначається на роботі мозку;
 4. Люди, які регулярно недосипають, мають більш привабливий зовнішній вигляд.

Як працює сон

Навіть вночі в стані спокою мозок не відключається, а продовжує вести активну діяльність. Це теорію допомогли довести тести, спрямовані на вивчення мозкових біоритмів.

Завдяки таким дослідженням, вченим вдалося визначити, що відпочинок ділиться на дві категорії:

 • повільний сон, його ще називають глибоким сном. У цей період відбувається активне зростання всього організму, а нервова система в цей час знаходиться в стані максимального спокою;
 • швидкий потрібен для того, щоб мозок зумів упорядкувати і систематизувати всю інформацію, отриману за день. У наукових колах цю частину нічного відпочинку називають парадоксальною. Людина спить, а мозок веде активну діяльність.

Вивченням цього питання зайнялася наука відносно недавно, тому ще залишилося багато невирішених моментів.

Але і досить великий обсяг інформації вже вдалося дослідити. Наприклад, вчені довели, що тривалість основного відпочинку у людини прямо залежить від стану її нервової системи і віку.

Так, скажімо, у немовлят фази сну мають тривалість 13-14 годин з добових 24. Для людей у віці від 25 до 50 років час для відпочинку вже становить 7-9 годин. Людям похилого віку достатньо 5-6 годин. Чим дорослішою стає людина, тим менше часу він витрачає на відпочинок. А деякі і зовсім починають страждати хронічним недосипанням.

Порушення режиму нічного відпочинку може відбуватися з двох причин:

 • Психологічний внутрішній дисбаланс.
 • Фізіологічні порушення в нормальній роботі людського організму.

Фізіологічне порушення, а іншими словами хронічне недосипання, може надалі мати дуже серйозні наслідки, а саме:

 • вже після 1 тижня хронічних недосипання робота мозку знижується на 30%;
 • в мозку поступово починають відбуватися окислювальні процеси, які призводять до руйнування органу або утворення злоякісних пухлин;
 • страждає серцево-судинна система;
 • після 1-2 років недосипання у нервовій системі відбуваються незворотні наслідки, які призводять до хронічного недосипання.

Тому якщо ви систематично позбавляєте свій організм належних йому для відпочинку годин, потрібно терміново змінювати ситуацію, поки не пізно. Для того щоб такий симптом, як недосипання, почав турбувати вас як можна пізніше, слід дотримувати деякі правила.

Гігієна нічного відпочинку

Хронічного недосипання, згідно зі статистикою, схильне приблизно 8% людей, які населяють земну кулю. Більш висока схильність до цієї проблеми простежується у людей, які досягли 50-річного віку. Пов’язано це з тим, що нервові клітини, якщо так можна висловитися, мають свій «термін служби».

Для того щоб тривалість сну не порушувалася, перед нічним відпочинком виконуйте наступні правила:

 • за 3-4 години бажано припинити прийом їжі. В нічний проміжок часу обмін речовин знаходитися в стані спокою;
 • контролюйте питний режим. Таким чином, ви захистите себе від імовірності вставати вночі, щоб справити природну потребу;
 • за 1-2 години до сну постарайтеся закінчити перегляд телевізора й роботу за комп’ютером. Якщо організм вимагає інтелектуальної їжі, почитайте книгу;
 • провітрюйте своє приміщення для відпочинку, наповнюйте його киснем;
 • спати психологи рекомендують в темряві і тиші. Забудьте про згубну звичку засинати під телевізор;
 • побутує помилкова думка, що для міцних снів краще випити трохи алкоголю, це не так. Дія алкогольних напоїв порушує природні фази сну, і такий відпочинок не принесе користі організму;
 • для людини, що страждає безсонням, чітке дотримання режиму часу, в період якого він засинає, більш дієво, ніж прийом заспокійливих медичних препаратів.

Якщо вас мучать часті кошмари — це свідчить про порушення в роботі серцево-судинної системи.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що нічний відпочинок — це здоров’я, і для того, щоб ми почували себе добре і були повні сил та енергії, потрібно як слід висипатися. На жаль, в даний час не кожен може дозволити собі розкіш раннього відходу до сну. Тому ранкове пробудження для більшої частини людей перетворилося на справжнє катування. Для вирішення цієї проблеми був винайдений розумний будильник.

Будильник

Для того щоб ваш ранок завжди починалося бадьоро і з гарного настрою, був винайдений розумний будильник, контролюючий фази сну. Так як час нічного відпочинку умовно ділиться на дві частини — це фаза швидкого і повільного сну, відмінною рисою розумного будильника від звичного нам застарілого аналога, є те, що він уміє розрахувати фази сну людини. Все, що потрібно зробити — це виставити часовий проміжок, під час якого потрібно прокинутися, а будильник вибере для цього відповідний момент.

Завдяки вбудованому акселерометру пристрій може визначити, коли організм людини знаходиться саме в активній фазі. Тому з допомогою такого будильника пробудження проходити м’яко і комфортно.

На сьогоднішній момент визначають два стаціонарних типу таких розумних пристроїв:

 • AXbo;
 • Sleeptracker.

АXbo за своїм виглядом не відрізняється від звичайного електронного будильника. Але це тільки зовні. Він оснащений двома сенсорними датчиками, які вловлюють рух людини. Спираючись на отримані дані, здійснюється розрахунок. Також в комплекті йдуть два браслети на руку. Будильник видає звукові сигнали, а браслет створює легку вібрацію, це гарантовано допоможе людині вийти зі стану сну вчасно. Мінус такої моделі — досить висока ціна.

Sleeptracker по виду нагадує наручний годинник. В залежності від виробника може мати
функцію таку, як передача інформації на мобільний телефон або ноутбук. Також проводить розрахунки, спираючись на кількість рухів, що здійснює людина за ніч. Модель зручна для мандрівників і людей, що ведуть активний спосіб життя. Ціна залежить від моделі та її можливостей. Все більшу популярність набирають додатка для смартфонів, які працюють за схожим принципом.

Для цього на початковому етапі заповнюється електронна таблиця і, потім, кілька днів дані потрібно продовжувати фіксувати. На основі цих свідчень програма обчислить тимчасову фазову таблицю сну людини і оптимально комфортне для нього час, щоб прокинутися. Такі програми є безкоштовними і загальнодоступними.

Але і тут є свій мінус і він дуже істотний. Як тільки телефон переходить в режим блокування, додаток автоматично вимикається. Всі сучасні андроїди мають одну загальну слабку сторону — це акумулятори. Тому, якщо ви зробите вибір на користь електронного додатка, вам у будь-якому випадку потрібно буде тримати телефон всю ніч на зарядці, що не завжди зручно.

Беручи до уваги перераховані вище поради, ви будете спати міцним і здоровим сном. А ваше пробудження буде легким і природним.

Залишити коментар