Нарости на язиці: що це таке і чи можна видалити їх?

Поява новоутворень в ротовій порожнині турбує кожного, хто зіткнеться з подібним явищем. Нарости, що утворюються на язиці, іноді з внутрішньої сторони губи.

Вони заважають розмовляти, приймати їжу, навіть в деяких випадках, дихати. Що це за нарости, звідки вони беруться?

Що являють собою нарости на язиці?

Новоутворення, або нарости на язиці можуть мати білий, рожевий або білуватий відтінок. Утворюються нарости під язиком біля вуздечки, на корені або кінчику язика, або збоку.

Іншими словами, їх локалізація може бути практично будь-хто. Відростки можуть бути одиничними і множинними, мати округлу або загострену форму.

Зазвичай вони не болять, але все-таки вони зайві в роті. Людина відчуває себе невпевнено, відчуває дискомфорт.

Причини появи наростів у роті

Головною причиною появи наростів є вірус папіломи людини. У медицині ці нарости також називаються папилломами, а в народі простіше – бородавками.

Вірус папіломи людини є вірус, що містить ДНК. Папилломовирусы специфічні в тому плані, що діють вибірково: ВПЛ здатний вразити тільки людини, а наприклад, папилломовирус кролика заражає тільки кроликів і загрози для людини не представляє. ВПЛ класифікуються за генотипам, і в даний час відомо понад 600 подібних типів.

Вірус вибірковий і відносно тканин – тільки в плоскому епітелії проходить повний цикл інфікування.

 • Деякі штами вірусу абсолютно нешкідливі,
 • інші утворюють доброякісні новоутворення (бородавки на тілі і нарости на язиці з їх числа);
 • треті – онкогенні, тобто, упровадившись в клітку, провокують злоякісну пухлину. Відомо, що при раку шийки матки в 95 % випадків виявляються різні штами ВПЛ.

У ротовій порожнині приживаються 2 види папілом, що утворюють:

 • округлі новоутворення, трохи підносяться над рівнем язика і мають діаметр до 4 мм. Вони гладкі на дотик;
 • Загострені, схожі на півнячий гребінь. Ці нарости мають белесую або рожевого забарвлення, бувають в єдиному кількості або множинні.

Вірус змушує ділитися епітеліальні клітини, в результаті чого і утворюється наріст на язиці в людини. Виробляється в цих клітинах кератин надає новоутворенням деяку жорсткість. Папіломи не повинні завдавати болю, свербіти або проявляти себе іншим чином.

Вірус папіломи людини – це інфекційне захворювання, що передається від людини до людини, та шляхи передачі різні:

 • Статевий контакт;
 • Побутовий шлях передачі (через предмети загального користування).

Тільки ті ВПЛ активні і здатні інфікувати, тобто переносити інфекцію, які мешкають на слизових людини, передає вірус. Для того щоб вірус папіломи активувався в організмі людини, його повинні існувати для цього відповідні передумови. І насамперед – ослаблений імунітет.

Як ведуть себе нарости на язиці чи під ним?

Папіломи, що з’явилися у вигляді білих наростів на язиці округлої форми або загострених наростів під язиком, як правило, злоякісні пухлини не перероджуються, і боятися їх появ не треба. Якщо вони не впливають на якість мовлення і не заважають ковтати, то їх можна не видаляти. Рано чи пізно вони зникнуть самі.

Іноді нарости на язиці ближче до гортані заважають дихати або ковтати, вони створюють відчуття дискомфорту, ядухи. Інші, наприклад, нарости збоку язика травмуються і кровоточать, що теж заважає повноцінного життя.

Інфікування ВПЛ схильні насамперед:

 • Люди, схильні до алкоголю і куріння;
 • Мають безладні статеві контакти;
 • Живуть у стані постійного стресу;
 • Перенесли іншу інфекцію;
 • Нехтують правилами і нормами гігієни.

Але не завжди відростки на язиці бувають настільки безпечними і нешкідливими, як може здатися на перший погляд.

Наріст на вуздечці язика у формі кульки може бути папіломою, а може виявитися кістою під’язикової слинної залози. Нарости на корені язика у чоловіків можуть стати першим попередженням про хвороби Боуена.

Слідом за ним з’явиться новоутворення на голівці пеніса, і спокійно до цього ставитися ніяк не можна, тому що це вже злоякісна пухлина. І якщо вчасно не діагностувати захворювання, можна втратити своє чоловіче достоїнство, а то й життя.

Оскільки ВПЛ активується при ослабленому імунітеті, то поява множинних утворень на язиці, під ним або збоку може свідчити про наявність ВІЛ-інфекції. З’являються і лопающиеся у роті шишечки і пухирі – зайвий привід здати кров на аналіз.

Чи потрібно лікувати нарости на язиці?

Виявивши підозрілі новоутворення ротової порожнини, звичайно, доцільно записатися на прийом до хірурга-стоматолога.

Він уважно досліджує їх, при необхідності, проведе біопсію, щоб виключити злоякісний характер, запропонує вам видалити ті, які дійсно заважають, призначить лікування.

Застосування зовнішніх засобів, що пригнічують активність папілом, в ротовій порожнині неможливо. Необхідно дотримання особистої гігієни, чищення зубів зубною пастою і язика.

Деякі зубні пасти володіють лікувальним ефектом, вбивають мікроорганізми.

Медикаментозне лікування папілом надіслано:

 • на зміцнення імунної системи – вітамінами та імуномодуляторами;
 • на придушення активності і, по можливості, знищення вірусу антибіотиками (Панавир, Изоринозин, Циклоферон, Галавіт).

Хірургічне видалення відростків призначається, коли лікарська терапія або народні засоби лікування не дають результатів, а також при підозрі на злоякісність новоутворень.

Нарости можуть бути видалені:

 • скальпелем, із застосуванням анестезії;
 • лазером;
 • радіохвильовим методом – одна з останніх розробок в області хірургії, виконується без анестезії, не завдає болю, але ціна операції досить висока.
 • заморожування рідким азотом.

Найбільш ефективним є видалення утворень лазером. Папіломи випалюються лазерним променем. Цей метод є безболісним, не залишає рубців і простий у застосуванні. Для нього не потрібна анестезія.

Народна медицина в боротьбі з папилломами

Утворилися на кінчику або з боків язика нарости можна обробляти молочком з стебла кульбаби, що володіє протизапальною дією. В Азербайджані проти бородавок рекомендується білий сік з листя інжиру.

Корисний для зміцнення імунітету і придушення різних вірусів наступний настій, приготовлений на водяній бані.

Для нього в рівних кількостях беруться:

 • подрібнена дубова кора;
 • квітки календули;
 • трава шавлії.

Цим настоєм рекомендується тричі на день полоскати рот, затримуючи настій у роті на 1-2 хвилини.

Можна полоскати рот настоєм ромашки або шавлії. Ці трави мають бактерицидні властивості.

Папіломи на язиці не можна припікати перекисом водню, оцтом або часником, змочувати соком чистотілу або видаляти їх ниткою.

Підвищити імунітет допоможуть такі засоби, як настоянки женьшеню, лимонника китайського або аралії маньчжурської, які продають без рецептів в аптеці. Але протипоказанням до цих засобів служить гіпертонія. Молодим жінкам, що мріють про зачаття, і вагітним на ранніх термінах теж слід утриматися від женьшеню.

Таким чином, якщо на язиці з’явився білий наріст, це означає, що організм подає сигнал про допомогу, про те, що йому потрібні увагу і, можливо, лікарська консультація і допомога.

Залишити коментар