Молочниця: симптоми у жінок, причини виникнення і профілактика

Молочниця — відоме практично всім жінкам захворювання, назване так за характером виділень із піхви (творожисто білі, молочні). Синонім поняття — кандидозний кольпіт. Багато відносять його до розряду невиліковних статевих інфекцій, особливо коли постійні симптоми молочниці у жінок вимотують. Ефективно лише те лікування, яке спрямоване на усунення причини, інакше рецидивів хвороби не уникнути.

Кандидозний кольпіт викликається однойменними грибками. У нормі невелика кількість їх може бути присутнім у вагінальному секреті, але при особливих умовах вони безконтрольно розмножуються, викликаючи симптоми молочниці. Кандидоз може виникати на всіх слизових — ротової порожнини, кишечника. Але молочниця у піхву часто лише частина системного кандидозу.

Основні помилки

Піхва жінки не повинно бути стерильним. В ньому постійно мешкають мікробні асоціації, які підтримують здоровий баланс і стан комфорту.

Від 95 до 98% флори піхви в нормі становлять лактобактерії. Решта — умовно-патогенні мікроорганізми, кількість яких постійно змінюється, але не виходить за межі здоров’я. При зниженні імунітету (наприклад, під час хвороби, прийому антибіотиків) умовно-патогенні мікроби починають активно розмножуватися, викликаючи дисбаланс флори і симптоми кольпіту.

Кандидозні гриби відносяться до групи умовних патогенів, в нормі вони можуть бути у вагінальних виділеннях в одиничних кількостях. З кандидозным кульпітом (молочницю) хоча б раз у житті стикається кожна жінка. Найбільш популярні омани щодо молочниці наступні.

 • Передається статевим шляхом. Часто епізоди загострення кандидозного кольпіту пов’язані з епізодами статевого життя. Однак інтимні стосунки — лише провокатор місцевого імунодефіциту, в результаті чого порушується мікрофлора і виникає дисбіоз, заразитися так не можна. Але при наявності явної клініки молочниці у жінки білий наліт, свербіж і почервоніння можуть з’явитися у чоловіка, якщо не використовувалися презервативи під час сексу. Тому краще лікуватися обом партнерам і уникати інтимних відносин під час терапії.
 • Якщо з’явилася одного разу, буде завжди. Молочниця — ознака порушеного обміну речовин і маркер імунодефіциту. Якщо не усунути основну причину кандидозного кольпіту, він дійсно буде постійно рецидивувати.
 • Для лікування вистачить однієї таблетки. Популярні і прості для застосування схеми, що включають тільки одноразовий прийом противокандидозных коштів, однак, таке лікування підійде тільки при неускладненій молочниці.

Чому виникає і у кого

Часто поява молочниці провокують самі жінки, але нерідко причини — хронічні, можливо, приховані, захворювання. При появі навіть першого епізоду кандидозного кольпіту слід звернутися до лікаря, щоб не затягувати процес одужання. Кандидоз у жінок може виникати з таких причин.

 • Особливості гігієни. Сучасні дівчата схильні надмірно захоплюватися гелями і милами для інтимної гігієни. Вони буквально змивають захисний шар і змінюють рН, провокуючи розмноження умовно-патогенної флори. Те ж стосується щодня гігієнічних прокладок, особливо з ароматизаторами, та синтетичного натільної білизни. Вони створюють безвоздушные умови, зменшують аерацію тканин, що також призводить до дисбиозу.
 • Прийом ліків. Найчастіше молочниця, асоціюється з прийомом антибактеріальних засобів. Знищуючи патогенів у якомусь органі, препарат не діє вибірково, а знищує всі мікроорганізми — корисні і шкідливі. Єдине, на що антибіотик не діє на гриби, у тому числі кандиди. Тому логічно при призначенні деяких ліків давати «прикриття» протигрибковими препаратами.
 • Надмірна вага. Самі по собі зайві кілограми не призводять до молочниці. Але жінкам з надмірною вагою складніше дотримуватися гігієни, потовиділення у них дещо інтенсивніше. Також повнота часто супроводжується підвищенням рівня цукру в крові, що провокує кандидоз.
 • Вагітність та лактація. В цей час організм жінки знаходиться в стані фізіологічного імунодефіциту. Зниження захисних сил призводить до порушення флори.
 • ІПСШ. Рецидивуюча молочниця може бути пов’язана з наявністю якоїсь інфекції, що передається статевим шляхом, з неяскравою клінічною картиною, наприклад, уреаплазмами, вірусами папіломи або герпесу. Тільки після обстеження і лікування можна буде забути про кандидозі.
 • Кандидоз кишечника. Молочниця може бути приватним проявом загального кандидозного ураження, наприклад, на тлі ВІЛ, захворювань крові. У цьому випадку лікування повинне бути системним.
 • Загальне виснаження. Стреси, переживання, стани після серйозних захворювань також часто супроводжуються молочницею. Це своєрідний сигнал організму, що він ще не повністю відновився.
 • Цукровий діабет.Молочниця може бути першим проявом схильності до діабету. Так може маніфестувати цукровий діабет першого типу у дівчаток-підлітків, а також перші ознаки цукрового діабету другого типу у дорослих жінок. Високий рівень глюкози крові призводить до підвищення концентрації цукру і його метаболітів в міжклітинному просторі, що порушує рН.
 • Захворювання прямої кишки. Виражений геморой, анальні тріщини також можуть провокувати молочницю. Пов’язано це з регулярним випадковим попаданням кишкової мікрофлори у піхві, що викликає дисбіоз.
 • Гельмінти. Паразити можуть потрапляти в статеві шляхи, наприклад, переповзати самостійно вночі або під час розчісування заднього проходу. Насамперед це стосується гостриків (захворювання називається ентеробіоз). Вони деякий час знаходяться на слизовій, порушуючи баланс мікрофлори і викликаючи запалення.

Після того як встановлено причини виникнення молочниці у жінок, необхідно впливати і на них. У зворотному випадку кандидозний кольпіт буде постійним супутником, приносячи чимало незручностей і неприємностей.

Як проявляється молочниця у жінок

Клінічна картина гострої молочниці і загострення хронічної форми можуть істотно відрізнятися за ступенем вираженості всіх симптомів.

Гостра форма

Класичний варіант молочниці розвивається під дією коротких несприятливих умов, наприклад, при прийомі антибіотиків або після хвороби. Характерні наступні симптоми.

 • Творожистие виділення. Це найбільш постійна ознака. Виділення при молочниці нагадують сирні крупинки з характерним кислим запахом, білого кольору. При приєднанні інфекції вони можуть ставати жовтуватими або зеленуватими, з неприємним запахом, може з’являтися кров.
 • Свербіж і печіння. Виділення супроводжуються нестерпним свербежем, печінням в області вульви і промежини, які дещо зменшуються після прийняття душу і якщо надати сухість шкіри.
 • Біль і набряк тканин. Зовнішні статеві органи, а також слизова піхви кілька набрякають, стають яскраво-червоними, запаленими, до них доторкатися боляче.

Загострення хронічного кандидозу

Після першого гострого періоду можуть виникати невеликі загострення зі змазаною клінічною картиною. У таких ситуаціях є постійний, що провокує запалення фактор, наприклад, підвищений рівень глюкози. Періоди загострення часто виникають у другу фазу циклу, це пов’язано зі зміною гормонального фону і фізіологічним зниженням імунітету в цей час.

Основні ознаки молочниці у жінок зазвичай обмежуються у цьому випадку наступним.

 • Свербіж. Він є завжди, приносить дискомфорт, відгуки жінок це підтверджують. Свербить всередині піхви, зовнішні статеві органи, промежину. Це може бути єдиним симптомом загострення.
 • Білуваті виділення. Зазвичай їх небагато, вони сливкообразные з невеликою кількістю «сирних» крупинок.

Якщо у жінки немає ніяких симптомів, її нічого не турбує, а при огляді лікар зауважує білуваті творожистие виділення або в мазках виявляються поодинокі гриби, швидше за все, це прикордонний стан або норма, яка не потребує лікування. Тільки фахівець може остаточно розібратися в тому, чи потрібно лікування.

Як виявити і підтвердити

Гостра молочниця не викликає сумнівів навіть при звичайному огляді. Хронічна уповільнена рідше має явні ознаки. Підтвердити кандидозний кольпіт можна наступними методами.

 • Мазок з піхви. Стандартне дослідження флори піхви без труднощів виявить молочницю. При цьому виявляються кандидозні грибки. Якщо в мазку підвищені лейкоцити, це ознака активного запалення.
 • Посів із піхви. Бактеріологічне дослідження дозволяє виявити навіть поодинокі колонії кандид, це дослідження є актуальним у разі хронічної рецидивуючої молочниці.
 • ПЛР флори піхви. За допомогою ПЛР можна виявити не тільки грибків, але й інших збудників ІПСШ. В цьому цінності даного методу діагностики.

По одиничному аналізу можна судити, є молочниця у жінки чи ні. Для встановлення діагнозу необхідно поєднання, наприклад, скарги на свербіж і білі виділення і виявлення кандид у мазках.

Чим небезпечна

Кандидозний кольпіт не представляє особливої небезпеки для жінки, крім неприємних відчуттів, зниження працездатності і якості інтимних відносин в періоди загострення. Але молочницю необхідно сприймати як маркер наявності інших захворювань. Наприклад, повне обстеження при рецидивуючому кандидозної кольпіті допомагає виявити цукровий діабет і статеві інфекції. Постійна молочниця під час вагітності може мати такі наслідки:

 • передчасне вилиття вод;
 • запалення каналу шийки матки і інфікування дитини;
 • підвищується ймовірність розривів піхви в пологах.

Терапія

Лікування молочниці, особливо хронічної форми, має бути комплексним. Головне — виявити істинну причину і усунути її. Наприклад, відрегулювати цукор крові або радикально позбутися від паразитів (гостриків), геморою. Крім цього, необхідно додаткове лікування противокандидозными препаратами, огляд яких виконаний в таблиці.

Таблиця — Таблетки для лікування молочниці

Ліки Повні аналоги Особливості застосування
«Флуконазол» — «Дифлюкан»;
— «Мікомакс»;
— «Флюкостат»;
— «Дифлазон»
— 150 мг одноразово в гострий період;
— потім щомісяця у другу фазу протягом півроку 150 мг всередину
«Кетоконазол» — Ні — По 200 мг протягом 3 днів
«Пімафуцин» — Ні — 100 мг раз на добу протягом 3 днів
«Ністатин» — Ні — По 1 таблетці 4 рази на день протягом 3-5 днів
«Ітраконазол» — «Ирунин»;
— «Итразол»
— По 1 капсулі 2 рази на добу протягом 3-5 днів

Такі ліки, як свічки або вагінальні таблетки проти кандидозу піхви майже завжди мають однакову схему застосування — по одній на ніч у піхву. Відрізняється лише тривалість лікування ними (від одноразового застосування до курсу в 10-14 днів).

Приклади препаратів:

 • «Ливарол» (з кетоконазолом);
 • «Примафунгин» (з натамицином);
 • «Пімафуцин»;
 • «Гінезол» (з миконазолом);
 • «Поліжінакс» або «Тержинан» (з ністатином);
 • «Гинофорт» (з бутоконазолом).

Багато з противокандидозных коштів випускаються у вигляді кремів. Їх можуть використовувати чоловіки для профілактики, а також жінки для змащування зовнішніх статевих органів.

В комплексній терапії необхідно, щоб профілактика була проведена і у статевого партнера. Якщо його нічого не турбує, слід прийняти таблетку всередину (наприклад, 150 мг «Флуконазолу»). При наявності скарг курс необхідно продовжити і додатково скористатися маззю (наприклад, нистатиновой) для обробки статевих органів.

Додаткове лікування

Крім основної терапії, часто виникає необхідність у призначенні таких груп препаратів:

 • для нормалізації імунітету — свічки «Інтерферон», «Руферон»;
 • щоб відновити мікрофлору — свічки в піхву, розчини або порошки з лактобактеріями, наприклад, «Біфідумбактерин», «Лінекс».

Дієта при молочниці не повинна включати дратівливих продуктів — смаженого, копченого, солоного, солодкого. Корисно вживати свіжі фрукти і овочі, кисломолочні. Основне лікування при молочниці можна доповнити народними засобами, найбільш ефективними з яких є спринцювання з цілющими травами.

Профілактика

Попередити появу молочниці можна дотриманням наступних правил:

 • використовувати білизну з натуральних тканин;
 • обмежити застосування щоденних прокладок;
 • мінімізувати використання інтимних гелів, мив;
 • використовувати презервативи для запобігання;
 • при прийомі антибіотиків приймати противокандидозные кошти;
 • компенсувати хронічні захворювання, особливо цукровий діабет.

Молочниця — відображення стану імунітету жінки, проявляється сирнистими виділеннями з піхви, сверблячкою, печінням, температури і сильні болі при цьому немає.
Молочниця — не статева інфекція не передається при сексуальних контактах, але не слід мати інтимні стосунки під час загострення. Профілактика захворювання полягає в дотриманні особистої гігієни, статевої грамотності та дбайливого ставлення до свого здоров’я. Лікування молочниці у жінок повинно бути комплексним і виходити з причини, а не бути спрямованим тільки на зняття симптомів недуги.

Залишити коментар