Між геніальністю і божевіллям. Міфи про шизофренію та її основні форми

Шизофренія — одна з найбільш загадкових хвороб людства. Наука досі не прийшла до консенсусу навіть в самому визначенні: вона є одним захворюванням або сукупністю різних, але схожих один на одного? Її важко лікувати, діагностувати і навіть досліджувати: тварини, на відміну від людини, не хворіють на шизофренію — природа не дає моделей для вивчення.

І, як і все загадкове, ця хвороба породжує міфи.

Різноманітність лякають і незрозумілих симптомів шизофренії стало причиною того, що в суспільстві склалися певні стійкі стереотипи щодо цього захворювання. Найчастіше вони носять негативний, відразливий характер, визнають хвороба небезпечною і невиліковною, а схильних до цього недугу роблять ізгоями суспільства. На певних етапах розвитку людства психічно хворих людей просто винищували або перетворювали на біологічний піддослідний матеріал. Однак багато з розхожих обивательських уявлень є помилковими. Іноді частково, а іноді і повністю.

Міф 1: шизофренік небезпечний для оточуючих

Випадки нападу на здорових людей з боку шизофреніків досить рідкісні. Потенційно небезпечними можуть вважатися лише деякі різновиди захворювання в стадії загострення.

В цей час хворого в більшості випадків поміщають в стаціонар. Більш того, безпристрасна статистика стверджує, що напади здорових людей психічно хворих трапляються набагато частіше.

Міф 2: все шизофреніки страждає роздвоєнням особистості

Незважаючи на те, що сама назва хвороби перекладається як «розщеплення розуму», далеко не завжди це означає, що всередині людини живуть дві або навіть кілька різних особистостей. Це лише одна з різновидів захворювання. В інших випадках розщеплення може проявлятися зовсім іншими симптомами, не завжди явними — як для самого хворого, так і для оточуючих. І не мати нічого спільного з роздвоєним сприйняттям.

Міф 3: шизофренія невиліковна

Твердження про неможливість «полагодити» зламаний механізм мислення є лише гіпотезою. І воно зовсім не означає, що не можна позбутися від проявів цього збою. Випадків повної ремісії і повернення в повноцінну у всіх планах життя багато, вони описані медициною і навіть самими пацієнтами.

Корисна у цьому сенсі для прочитання книга — «Завтра я завжди була левом». Праця цікавий і цінний тим, що автор пережила всі стадії розвитку шизофренії з «голосами» і зоровими галюцинаціями, після чого не тільки стала абсолютно адекватною людиною, але і вивчилася на лікаря — психіатра і описала свої відчуття з професійної точки зору.

Міф 4: люди з шизофренією слабоумны

Багато хворих до кінця свого перебування в цьому світі живуть повноцінним, якісним життям і не дають оточуючим приводів запідозрити в них цю недугу. Шизофренічне недоумство розвивається не у всіх клінічних варіантах цієї хвороби і часто — в запущених, не діагностованих вчасно випадках.

Міф 5: хворі шизофренією геніальні

Перефразовуючи відому фразу, можна сказати так: багато генії були шизофреніками, але скільки ж шизофреніків не вийшло геніїв!

Міф 6: хворий приречений на перебування в психіатричній клініці

Стаціонар необхідний лише у разі гострих психозів, загострень. Далеко не всі потребують не тільки постійною, але іноді навіть одноразової госпіталізації.

Решту часу проводиться пасивна психотерапія і приймаються підтримуючі препарати. Але і це необхідно не завжди.

Міф 7: причиною шизоїдного розладу може стати стрес або прийом наркотиків

Причини виникнення захворювання шизофренією — одна з головних загадок цієї недуги. Пріоритетною гіпотезою є спадковість, але вона залишає багато питань. Що ж стосується стресів і наркотиків, то вони здатні запустити негативний сценарій, але лише при наявності схильності. Принаймні, на сьогоднішній день поки не доведено зворотне.

Форми і види шизофренії

Для того щоб краще розуміти хворої людини і позбутися стереотипів сприйняття, корисно хоча б на поверхневому, популярному рівні знати основні форми захворювання. Їх існує безліч, причому далеко не всі вони описані. Але є основні, які використовуються лікарями-психіатрами при постановці діагнозу.

Параноїдальна шизофренія

Визначальними ознаками цієї форми є марення і галюцинації (маячний і галюцинаторні варіант). Маячнею в даному випадку називають не несвідомо вимовні слова, а стійкі думки і умовиводи, що не відповідають дійсності і не піддаються переконанню. Це може стосуватися ревнощів, переслідування, величі, обраності, впливу і т. д.

Галюцинації при цьому недугу частіше бувають слуховими, але можуть бути зоровими, тактильними або нюховими. «Голоси» можуть чутися як всередині власної голови, так і зовні. У першому випадку пацієнт скаржиться на насильницькі дії щодо себе. Вони погрожують, наказують, коментують події, засуджують і т. д., найчастіше носять негативний характер. Можуть провокувати на соціально небезпечні дії і приводити до суїциду.

Кататоническая форма

Порушення в цьому випадку носять переважно руховий характер і можуть проявлятися у вигляді ступору, зависання в неприродній позі. Свідомість при цьому залишається формально ясним, хворий чує звернену до нього мову, але сам не може в цей момент ні говорити, ні керувати своїм тілом. Протилежні прояви — різке збудження і надмірна моторна активність. Людина може зірватися й побігти, закричати, стати агресивним. У цей момент він небезпечний і здатний заподіяти шкоду оточуючим або собі самому. Галюцинації та марення при цій формі зустрічаються рідко.

Гебефреніческая шизофренія

Виражається в недоречною пустотливості, вираженої дитячості, беззмістовності і недоречність поведінки.

Симптоматика наростає дуже швидко, прогноз на майбутнє при цій формі найбільш негативний. Пацієнт в короткі терміни втрачає соціальну пристосованість і працездатність.

Резидуальна, або залишкова, форма

Це не стільки різновид, скільки стадія захворювання, його хронічний перебіг після того, як був купований гострий епізод. Характеризується апатією, безініціативністю, притупленням почуттів і емоцій, безвіллям, загальною загальмованістю, бідністю мови та іншою негативною симптоматикою.

Проста, або уповільнена, шизофренія

Поступове наростання загальної картини захворювання, що протікає поки без гострих проявів. Спостерігається емоційне і мовленнєвий збіднення, втрата волі та інтересу до життя, аутизация і т. д. В результаті зазвичай перетікає в одну з описаних вище форм.

Крім цього, існує велика кількість недиференційованих варіантів розвитку шизоїдних розладів. У них можуть бути присутні симптоми описаних різновидів, однак загальна клінічна картина не вписується ні в одну з них. Складно сказати, скільки з цієї загальної кошика можна було б дістати і описати окремих сполучень і шизоїдних форм. Але, мабуть, їх буде більше, ніж експонатів в запасниках Лувру. Тому залишимо діагностику лікарям і просто дозволимо цим людям жити поруч з собою. Наскільки вони на це здатні.

Залишити коментар