Мімоза сором’язлива: догляд в домашніх умовах, цвітіння, вирощування, розмноження

Виявляється, у світі рослин є своя «принцеса на горошині» — ніжна і тендітна настільки, що навіть легкий подих вітру змушує її згортати листя. «Рожева принцеса» з роду бобових не зазнає впливу зовнішніх подразників. І той, хто взявся здійснювати догляд за мімозою сором’язливої в домашніх умовах, повинен утриматися від дотику до її листі. А ще запастися терпінням і спокоєм, тому що ця представниця тропічної флори — дама примхлива і вимоглива.

Рідна середовище існування цього чагарника — бразильські тропіки. У природі мімоза сором’язлива виростає до 1,5 м. А на підвіконнях і зимових садах — максимум до 50 см. Рослина відноситься до роду мімозових, і до сімейства бобових.

Мімоза сором’язлива — рослина багаторічна. Але при цьому живе недовго, через що її часто називають однолетником. Але насіння цей чагарник ніколи не шкодує. Використовуючи їх, можна без проблем розмножувати «принцесу на горошині».

Ще в XVIII столітті французький дослідник і астроном Жан-Жак Дорту де Меран зауважив, що мімоза сором’язлива ворушить листям і кожні 22 години змінює їх орієнтацію. Крім того, будь-який вплив зовнішніх подразників на чагарник відгукується в ньому скручуванням листової пластинки. І ця особливість — ще одна причина, по якій досвідчені квітникарі, незважаючи на всі складнощі та перипетії, з великим задоволенням беруться за вирощування мімози сором’язливої в домашніх умовах.

Вчені довели, що це тропічна рослина живе у відповідності з власним біологічним ритмом, який дуже схожий з біоритмами людини.

Чому красуні соромно

Свою незвичайну назву цей крихкий чагарник отримав завдяки здатності миттєво реагувати на дощ, вітер і дотику живих істот, зокрема людини. Це і є відповідь на питання, чому згортаються листочки у мімози сором’язливої. Достатньо лише злегка доторкнутися до рослини, як воно тут же скручує свою листя, ніби захищаючись від впливу ззовні. Через півгодини лист розпрямляється і відновлює своє звичайне положення.

Що ж стосується періодичної зміни орієнтації листя, в ході досліджень з’ясувалося — це явище ніяк не пов’язане зі зміною дня і ночі. На думку вчених-ботаніків, виною всьому внутрішні біоритми самої рослини.

Мімоза-недоторка не любить дотиків, тому не варто часто доторкатися до неї заради розваги. Захисний процес виснажує кущ і може стати причиною передчасного старіння. Тому в домашніх умовах квітка прибирають подалі від дітей.

Догляд за мімозою сором’язливою вдома

Мімоза сором’язлива — дитя тропіків. Цей факт — основа догляду за рослиною. Щоб чагарнику жилося у квартирі затишно і комфортно, квітникарю необхідно створити умови, що нагадують тропічний клімат. Ось три стовпи, на яких базується догляд за мімозою сором’язливої під час цвітіння:

 • відсутність холоду і протягів;
 • висока вологість;
 • мінімум зовнішніх подразників.

Куди поставити горщик

Одомашнена тропічний чагарник зовсім не боїться сонця. А, навпаки, готовий вбирати сонячні промені кожною клітинкою свого листя. Він любить щедре і яскраве освітлення. Якщо не знаєте, як доглядати за мімозою сором’язливої після покупки, для початку виберіть для неї місце дислокації, керуючись інформацією з таблиці.

Таблиця — Визначення місця розташування мімози в квартирі

Тип клімату в регіоні проживання Бажана сторона світла
Субтропічний Схід;
захід
Помірний морський — Південно-схід
Помірний континентальний — Південь

Південний підвіконня в субтропічному кліматі — допустима локація для чагарнику. Але в такому випадку хоча б на два-три години в день квітці потрібно забезпечувати тінь.

Оптимальна температура

Оптимальна температура для вирощування сором’язливої мімози відрізняється в залежності від часу року. Влітку градусник повинен показувати близько 22-23°С. Взимку — коливатися в районі 15-17°С. До речі, в період, коли за вікном стоять скрипучі морози, квітучу красуню краще перемістити на південний підвіконня.

Чагарник потрібно берегти від надмірної спеки та занадто сухого повітря. В опалювальний період у квартирі обов’язково повинен працювати побутової зволожувач, інакше рослина можна занапастити.

Вологість

Ніжна красуня-мімоза з задоволенням дихає повітрям, вологість якого варіюється в проміжку від 75 до 85%.

Досягти бажаного рівня вологості можна трьома способами.

 1. Акваріум. Якщо в будинку є акваріум, можна поставити горщик по сусідству. Вологість повітря біля ємності з водою буде цілком достатньою для того, щоб рослина спокійно розвивалося.
 2. Піддон з водою. Горщик з мімозою можна встановити поряд з широким піддоном або підносом з водою. Поруч, але не в нього! Проте в інтер’єрі ця громіздка конструкція не завжди виглядає естетично.
 3. Обприскування. Періодичне зрошення з пульверизатора приміщення, в якому живе мімоза сором’язлива, — ще один варіант вирішення проблеми. Важливо стежити, щоб краплі води не потрапляли на саму рослину.

Домашнім тваринам, які люблять ласувати листям кімнатних квітів, слід триматися подалі від мімози. Це рослина для кішок, собак і пернатих може бути отруйним.

Як поливати

Коли цвіте мімоза (а відбувається це з середини березня по кінець жовтня), полив повинен бути помірним, але частим. У середньому, поливати мімозу сором’язливу достатньо раз на дві доби, використовуючи для поливу чисту, відстояну воду. Якщо помітили, що верхній шар землі в горщику абсолютно сухий, зволожте субстрат.

У зимовий період допускати висихання субстрату не можна. Земля в горщику повинна бути злегка вологою.

Потрібно пересаджувати

Питання про те, як пересадити мімозу сором’язливу в інший горщик і чи потрібно це, особливо актуальним. Професіонали вважають, що рослина є багаторічним. Але ця думка піддається критиці, і скромну мімозу іноді відносять до однорічників — за цією логікою, вона пересадки не потребує… В результаті при бажанні і на свій розсуд квітникарі просто акуратно виймають з горщика «рожеву принцесу» разом з дерном, не допускаючи його розсипання, і фактично «переставляють» в іншу ємність. Такий метод ще називають перевалкою. Міняти субстрат або доповнювати його чимось не потрібно.

Сором’язливий чагарник не любить тютюновий дим. Пасивне куріння рослини стає результатом псування листя та її скукоживания під впливом тютюнових смол.

Як і чим удобрювати

В добриві мімоза сором’язлива потребує виключно у вегетаційний період. Тобто тоді, коли рослина активно розвивається в горщику і цвіте. Удобрювати мімозу потрібно два рази на місяць: на початку і в кінці. Підготувати підгодівлю зовсім нескладно. Розводимо універсальне добриво для кімнатних квітів у пропорції 1:1 і використовуємо отриманий розчин при поливі.

Секрети розмноження «рожевої принцеси»

З тим, як доглядати за мімозою сором’язливою, розібралися. Але як розводити цей трепетний кущ з суцвіттями, схожими на рожеві пухнасті помпони, зроблені з тонких синтетичних ниток?

Запилення

Квітникарю, що бажає отримати «потомство» від сором’язливого рослини, доведеться трохи попрацювати бджолою. Способів запилення мімози два.

Кожен з них може бути з легкістю застосований в умовах квартири або будинку.

 1. Прямий контакт. Акуратно беремо два суцвіття куща і ледь-ледь соприкасаем їх один з одним. Дія виробляємо максимально акуратно, щоб рослина не зазнало стрес.
 2. За допомогою кисті. «Озброюємося» самій маленькій пензликом для малювання. З її допомогою беремо пилок з одного суцвіття і переносимо на інше.

Підготовка і загортання насіння

Теоретично розмножити сором’язливе рослину можна ще двома способами — живцями або з допомогою висадки насіння. Однак живцювання — спосіб малоефективний. А ось виростити з насіння мімозу сором’язливу набагато простіше.

Насіння для посадки можна придбати або ж вийняти з висохлого стручка — плоду мімози. «Збір врожаю» припадає на середину осені. Тому, вийнявши насіння, їх необхідно відправити в холодильник. Знадобляться вони не раніше, ніж у березні. Цей весняний місяць вважається оптимальним часом для засіву.

Відгуки бувалих квітникарів свідчать про те, що перед відправкою насіння в субстрат їх потрібно замочити на півгодини у воді. Жителька бразильських тропіків, перекочувала на наші підвіконня, цінує легкий грунт. У приготуванні ідеального субстрату немає нічого складного. Беремо по одній частині дернової, торф’яної землі і піску — готово. Не забудьте організувати якісний дренаж і сміливо висаджуйте, керуючись наступною інструкцією з чотирьох кроків.

 1. Висаджуємо насіння. Присипаємо їх невеликим шаром землі і накриваємо поліетиленом для створення тепличного ефекту.
 2. Чекаємо сходів. При періодичному провітрюванні «квіткової грядки» і обприскуванні субстрату вже через місяць спостерігаємо перші, незміцнілі результати своєї праці.
 3. Прибираємо плівку. Як тільки паростки проклюнулися, плівку з горщика знімаємо.
 4. Розсаджуємо. Після появи мінімум трьох листків на мімозі майбутню красуню відсаджуємо від сестер в окрему ємність.

Причини хвороб

Не можна сказати, що примхлива южанка хворіє частіше інших кімнатних представників флори. Однак час від часу напасті трапляються. Симптоми одних захворювань проявляються на листі, коли мімоза сором’язлива жовтіє. Інші хвороби не дають рослині зацвісти або видозмінюють стебла чагарнику. Розпізнати ознаки і причини погіршення стану рослини допоможе наступна таблиця.

Таблиця — Поширені проблеми при вирощуванні мімози та їх причини

Проблема Причина
Опадає листя — Недостатній або нерегулярний полив
Жовтіє листя — Скупчення надмірної кількості вологи в субстраті
Витягується стебло — Брак сонячного світла
Немає цвітіння — Брак сонячного світла;
— холод

Шкідники і способи боротьби з ними

Найпоширеніші шкідники, які не дають «рожевої принцесі» нормально жити і цвісти, — це павутинні кліщі і тля.

Перемагаємо тлю

Особливості. Попелиця — великий паразит. І для того, щоб позбавити кімнатна рослина від експансії цього шкідника, необхідно, перш за все, вдатися до механічної чистки.

Алгоритм дій

 1. Ліквідуємо уражені попелиць частини мімози сором’язливої (обламываем листя).
 2. Застосовуємо обприскування засобами з вмістом «Перметрина» — інсектициду і акарицидів.
 3. При тотальному ураженні попелиць повторюємо «хімічну атаку» через три-чотири дні.

Позбавляємося від павутинного кліща

Особливості. При виявленні ураження цим шкідником на початковій стадії можна обійтися без лікування хімічними засобами. Вище всього ризик ураження чагарнику павутинним кліщем у літню пору року. Ці комахи обожнюють високу температуру і відчувають себе в жарких сухих приміщеннях, ніби риба у воді.

Алгоритм дій

 1. З допомогою обприскування мильним розчином обробляємо уражені шкідником листя і стебла.
 2. Опрыскиваем уражені місця розчином будь-якого інсектициду.

Попелиця не живе і не розмножується підвищеної вологості. Її приклад наслідують й павутинні кліщі. Тому грамотний догляд за тропічної красунею не дасть паразитам ні єдиного шансу.

Вирощування мімози сором’язливої в домашніх умовах дуже захоплюючий процес, особливо для квітникарів-новачків. Останні дослідження в області ботаніки доводять давно витає в повітрі факт: «сором’язлива красуня» володіє інтелектом! Виявляється, тропічний кущ з легкістю відрізняє живі істоти від неживих предметів і запам’ятовує властивості тих, з ким контактує. Якщо явище, предмет або жива істота загрози для квітки не подають, то в наступний раз витрачати енергію на скручування листків мімози не стане.

Відгуки: «Ніжна й уразлива дама»

Ми з дочкою вирощуємо Мімозу сором’язливу вже кілька років, просто принадність а не рослина, купила дитині від того що Анюті захотілося щось вирощувати, продавець магазину порадила Мімозу, і що за диво, насіння вийшли відразу, 10 посадили 10 і вийшло, і потім ніяких проблем, коли дочка згадає тоді і поллє, на зиму ми відрослі стебла обрізаємо а через кілька днів на них з’являються нові пагони, і мімоза ще рік росте і радує нас. А яке задоволення доставляє дитині чіпати її і спостерігати як закриваються і відкриваються листя, ми навіть засікали час за скільки вона закривається і відкривається.

Віра

Це з вигляду непоказна рослина , але доторкнувшись до його пелюсткам, розумієш зворотне, воно таке цікаве і веселе. При дотику вона ображається! І згортає свої листочки. Я щоб його виростити купила насіння у звичайному квітковому магазині, всього за 15 руб! Насіння ошпарила окропом ( рекомендація на упаковці) Посадила в поглиблення в торф’яної таблетці. Через 4 дні вже з’явилися сходи:) З часом кущик разростался і вирішила пересадити його в горщик із землею.
При пересадці , я здивувалася, що у нього дуже маленька коренева система, і він цілком міг би існувати ще в таблетці, напевно пів року:) Рекомендую вам , не пересушувати і не заливати рослина, тому відразу опадає листя. Я вирощую його у звичайній землі в перемішку з торф’яної таблеткою. Без дренажу. На ніч кущик закриває свої листочки. Вранці відкриває і тягнеться до сонечка. Якщо ви купите один раз насіння , то при вирощуванні , вам більше ніколи не знадобиться купівля насіння оскільки при цвітінні воно дає дуже багато насіння. Рослина однорічна я вважаю. Краще садити його кожен рік, у лютому, і воно буде радувати вас свіжими листям до січня:)

ZanozA

Всім привіт. Нещодавно мені попалися насіння мімози, і я вирішила їх придбати, т. к. знаю що Мімоза, дуже цікава рослина. З 14 насіння ( 2 упаковки), зійшло тільки 8 мімоз. Мімоза дуже ніжне рослина, якщо трохи її зачепити або подме вітер, вона починає складати свої листочки, і як би ховається. Цвіте пишним кружечками, для дитини буде дуже цікаво спостерігати за даними квіткою. Так само Мімоза добре росте кількома штучками в горщику, не варто її так само часто чіпати, інакше вона може загинути. Мімоза вже пересаджена в горщик більше, можна сказати що так само вона стійка до пересадки, але зайвий раз її краще не пересаджувати, все ж вона дуже ніжна і вразлива. Якщо ви хочете зацікавити дитину квітами, думаю варто почати з Мімози сором’язливої.

fradgirl

Залишити коментар