Масаж колінного суглоба: рекомендації до виконання при різних недугах

Не потрібно пояснювати, яку роль відіграє в житті кожної людини опорно-руховий апарат. Ми працюємо, відпочиваємо і взагалі отримуємо можливість рухатися саме завдяки наявності суглобів в нашому організмі.

Але з віком, а також внаслідок травм людина починає відчувати біль і дискомфорт у цій області, зокрема, колінах. Це суттєво погіршує якість його життя і допомогти в цьому можуть лише своєчасне лікування і масаж колінного суглоба.

Терапія артрозу та остеоартрозу

Артроз викликає зрощення тканин, ущільнення жирової клітковини і освіта шпор. Цей процес супроводжується болем і обмеженням рухової активності, а масаж в цьому випадку дозволяє усунути клінічні прояви захворювання, мінімізувати больовий синдром, а що найголовніше – зберегти кістки і хрящі цілими і неушкодженими. Масаж при артрозі колінного суглоба вирішує багато проблем, серед яких можна відзначити поліпшення лімфотоку, нормалізацію кровообігу, усунення болю та скутості, профілактику продукування контрактури в кістковій тканині і запобігання атрофії м’язів.

Треба сказати, що масаж повинен доповнювати медикаментозну терапію і фізіотерапевтичні процедури. Хворому рекомендується виконувати лікувальну гімнастику, вести здоровий спосіб життя і надавати посильну допомогу самому собі. Для цього кілька разів на день протягом максимум 10-15 хвилин необхідно масажувати уражену область з використанням якого-небудь місцевого лікарського засобу з розігріваючим ефектом.

Дуже важливо спочатку розігріти уражену область, а потім прийняти зручну позу, розслабити кінцівку і приступати до опрацювання хворого місця руками, уникаючи тривалого і інтенсивного впливу на саму область коліна.

Починати потрібно з погладжуючих, плавних рухів з поступовим усиливанием натиску і розминкою всій поверхні. Під час сеансу рекомендується чергувати активні і пасивні рухи, виконуючи натиск підставою і ребром долоні, подушечками пальців і ребром кисті, складеної в кулак. Крім того, масаж колінного суглоба при остеоартрозі включає обов’язкове вплив на спинні м’язи, починаючи від крижової області та закінчуючи місцем, де розташовані лопатки. Розтирання проводять подушечками пальців, виконуючи плавні м’які рухи.

Якщо має місце одностороннє розвиток захворювання, то проводиться масаж здорової ноги. З тильного боку кінцівки приступають до опрацювання коліна і поступово добираються до стегна. Після розминають лицьову частину коліна, а вже потім переходять до тильній стороні хворої кінцівки, уникаючи впливу на пошкоджений суглоб при остеоартрозі.

Терапія після ендопротезування

Ендопротезування – це хірургічна операція, метою якої є заміна пошкодженого суглоба на протез. Але пацієнт зможе повноцінно жити тільки за умови післяопераційної реабілітації, що включає виконання гімнастичних вправ, проходження курсу ЛФК і масажу.

Надалі хворому доведеться відмовитися від занять стрибками, бігом, аеробікою і деякими іншими видами спорту, але водити машину, виконувати нескладну роботу по дому і підніматися по сходах він зможе. Всю область ніг і сідниць піддають масажу після ендопротезування колінного суглоба, але впливати на саму пошкоджену ділянку необхідно дуже акуратно, поступово розробляючи хворе місце.

Терапія при артриті

Артрит вражає зв’язковий апарат колінного суглоба. При цьому кістки збільшуються в обсязі, сприяючи натягнення зв’язок. В результаті при навантаженні вони починають прилягати один до одного дуже щільно, що призводить до запалення кісткової тканини і синовіальної сумки.

Коліно припухає, а при натисканні болить, шкіра червоніє з підвищенням її температури. Тут дуже важливо не навантажувати суглоби монотонної навантаженням, спробувати знизити зайву вагу, якщо він присутній, не можна переїдати і піднімати тяжкості понад 5 кг.

Зміцнити м’язи, поліпшити кровообіг в нижніх кінцівках, зняти скутість і обмеженість у рухах допоможуть три види масажу при артриті колінного суглоба. Мова йде про глибокому лікувальному впливі і самомассаже.

Перші два виконуються професіоналами в умовах клініки, а останній робиться самостійно при наступних рекомендацій:

  • сісти на ліжку або дивані, витягнувши одну ногу на ліжку, а іншу спустивши вниз. Лікувальний масаж при артриті колінного суглоба виконується двома руками, при цьому ліву потрібно тримати нижче коліна, а праву вище. Погладжуючими рухами розімніть шкіру, розтягуючи її в різні сторони;
  • кінчиками пальців, а потім вже і долонями розтирати бічні поверхні хворого суглоба;
  • розминати і розтирати цю область потрібно «спіраллю», глибоко натискаючи на тканини і зміщуючи шкіру;
  • закінчити сеанс погладжуванням.

При такому захворюванні також рекомендується погладжувати верхню частину спини, плавно переміщаючись на плечовий пояс і назад. Якщо пацієнт почуває себе добре, можна проводити розтирання і вижимання. Сідниці розтираються як однієї, так і двома руками колоподібно і прямолінійно.

Терапія при сини

При даному захворюванні рідина накопичується в порожнини синовіальної сумки, що призводить до дискомфорту і болю в колінах. Надалі може порушитися рухова функція суглоба. Масаж колінного суглоба при сини здатний запобігти розвитку локальної ішемії, знизити внутрішньосуглобове тиск і збільшити кровотік в м’язах. Однак таке втручання повинне контролюватися лікарем, так як в більшості випадків потрібно забезпечити повну нерухомість хворого суглоба.

Масаж здійснюється у виняткових випадках і не передбачає серйозного впливу на пошкоджену область.

Залишити коментар