Ломка голосу: етапи мутації та гендерні особливості

Здавна природою належить так, що людина має спілкуватися. Майже всі дітки народжуються з тонкими голосами, а до підліткового віку починає відбуватися ломка голосу. Насправді цей процес зачіпає як чоловічі, так і жіночі зв’язки, правда, у дівчаток це не так помітно.

Як виглядає сам процес?

У народженні звуку бере участь гортань, голосові складки, легені, грудна клітка і носоглотка.

Початок повітряної хвилі йде з легенів, досягає зв’язок і змушує їх коливатися. Що стосується грудної клітки і носоглотки, то вони виступають в ролі резонаторів. Висота звуку залежить від товщини голосових зв’язок – чим вони тонші, як у дівчаток, тим голосок вище, і навпаки – чим товщі зв’язки, як у хлопчиків, тим нижче.

Природа подбала про те, щоб батьки завжди чули своєї дитини. Тому з народження кожна людина має невеликі і тонкі зв’язки.

У міру зростання вони збільшуються в розмірах і товщають, відповідно, звук змінює свою тональність.

Але в період статевого дозрівання, швидкість і ступінь зростання має гендерні відмінності. Жіноча гортань змінюється в два рази, в той час як чоловіча на 70%.

Саме тому підлітки мають такі суттєві відмінності в тембрі, причому як по статевій приналежності, так і між один одним. Але відразу варто сказати, що такий процес абсолютно індивідуальний, тому і деякі хлопчики мають бас вже 12 років, а інші 15 ще спілкуються тенором.

Ломка голосу у хлопчиків і у дівчаток проходить за одним сценарієм. Єдине, що результат у них буде різним.

Є три основних етапи мутації.

  1. Предмутационный період. В цей час, організм готується до майбутніх перебудов, причому цей етап задіюються всі системи.

Ломка голосу у хлопчиків може проявлятися в наступних симптомах:

  • звучання стає хрипким;
  • відзначаються хрипота, першіння, які супроводжуються легким кашлем.

Але варто відзначити, що, якщо юнак або дівчина займаються співом, то такі симптоми можуть проявити себе дещо по-іншому, адже у співаків зв’язки більш натреновані. По-перше, високі ноти почнуть даватися не так легко, як раніше. По-друге, дитина може почати скаржитися на болі в гортані під час занять співом.

Самі ж викладачі з вокалу, почнуть робити зауваження з приводу «бруду» в звуці. Хоча в «спокійному» стані таких ознак може й не спостерігатися. Для голосових зв’язок у цей час потрібен відпочинок, так як процес перебудови і одночасна на них навантаження, можуть призвести до того, що людина просто втратить свій звук».

  1. Ломка голосу. В цей час гортань починає відтікати, при цьому може спостерігатися виділення слизу. Такі моменти провокують початок розвитку запальних процесів.

Тому якщо заглянути в рот підлітку, то можна побачити, що поверхню голосових зв’язок придбала червоний колір. Саме такий стан вимагає спокою, так як підвищене навантаження може призвести до недорозвинення органу.

В такий період варто з особливою старанністю берегти себе від простудних і вірусних хвороб, інакше після того, як пройде підлітковий період, є ризик, що у хлопчиків залишиться звучання тенора.

В цей же час голос стає нестабільним, звук може бути спотвореним, і може з’явитися сильна хрипота.

  1. Послемутационный період. Це процес індивідуальний. Тут відіграє роль багато факторів, починаючи від національної приналежності, і закінчуючи особистими фізіологічними, а часом і генетичними особливостями. У хлопчиків і у дівчаток він може відбуватися по-різному, і займати різну кількість часу. Зазвичай до кінця становлення «власного звуку» дитина починає скаржитися на швидку стомлюваність голосових зв’язок. Але тепер стане більш помітно, що голос не має перепадів більше, він стає більш стабільним.

По закінченню всіх цих етапів ломки голосу у дівчаток і у хлопчиків з’являється кінцевий тембр і сила.

Вплив гормонів

Підлітковий період характеризується бурхливим активізацією гормональних процесів. Саме такі речовини відповідають за зовнішні і внутрішні зміни в людському організмі – у хлопчиків починають активно рости волосся по всьому тілу, розвивається статеве дозрівання, спостерігається полюція, різке зростання скелета і м’язової маси. Що стосується дівчаток, то у них починає рости груди, змінюється форма тіла, починається менструація.

Голосові зв’язки також дуже залежні від гормонів. Якщо у підлітковий вік вони недоотримують своїх компонентів, то не зможуть придбати «дорослі» розміри – стати більш видовженими і щільними. Відповідно, голосок не стане ламатися, а, значить, у юнака він залишиться досить високим.

До речі, у дівчаток він завжди вище, так як статеві гормони у них виробляються не в такій кількості, як у хлопчиків, до того ж зовсім інші. Цікаво відзначити той момент, що до старості чоловічий голос стає вищим, а жіночий нижче. І всі ці моменти обумовлені тим, що гормональний фон недоотримує своїх складових.

Ломка голосу пов’язана не тільки з фізіологічними, але і психологічним дискомфортом. Причому як у хлопчиків, так і у дівчаток. Але жіночі зв’язки ростуть трохи повільніше, тому коли приходить момент статевого дозрівання, вони ще короткі в порівнянні з чоловічими. Тому мутація не так очевидна.

А різкий перепад тембру у дівчини може бути пов’язаний зі збоєм гормонів. Але в даному випадку батьки зобов’язані показати свою дочку ендокринолога, адже це може свідчити про серйозні ендокринних захворюваннях. Якщо ж у дівчинки немає явних симптомів ломки голосу, значить, процес мутації йде природним чином і хвилюватися ні про що не варто.

Більшість підлітків навіть не помічають того, як у них ламається голос. Це пов’язано з тим, що такий процес просто не приносить їм ніякого дискомфорту.

Різні діти одного віку можуть мати різну тональність голоска, так як їх гортані будуть перебувати на різному етапі розвитку. Але в незалежності від того, в якому стані знаходиться дитина, батьки повинні знати, які дії в цей період допустимі, а від чого варто утриматися.

Отже, рекомендації наступні:

  1. помірна навантаження. Ось тут більше рада ставиться до батьків хлопчиків, ніж дівчаток. Надмірне навантаження на голосові зв’язки провокує утворення вузликів, які в подальшому призводять до хрипоті. Такий дефект може пройти сам, але в деяких випадках без хірургії не обійтися;
  2. у період мутації варто берегти дитину від застуд. Це може затягнути ламання голосу. Якщо юнак довгий час продовжує мати високі тони, то батькам рекомендується показати його такого фахівця, як фониатр;
  3. батьки повинні пояснити дитині, що «власний звук» унікальний, і він буде таким, як закладено природою. Дуже часто маленькі хлопчики намагаються наслідувати тому чи іншому герою. Такий фанатизм може призвести до того, що юнак перевантажить свої зв’язки і вони просто « зірвуться».

Природа сама закладає ту чи іншу тональність голосу, і змінити її ніхто не може. Тому свій тембр варто сприймати як даність і не противиться цьому. І прискорити ломку голоси ніяк не можна, адже цей процес природний і вплинути на нього неможливо.

Залишається тільки запастися терпінням, дотримуватися рекомендацій, щоб цей процес пройшов швидше, і по можливості без ускладнень.

Залишити коментар