Ломить зуби – причини при застуді, як лікувати

Як відомо, один зуб зазвичай болить через каріозної порожнини, яка з часом розрослася настільки, що знищила майже весь дентин (його тіло, в нормі захищене емаллю). А може, від нього з якихось причин просто відколовся великий шматок…

Біль при такому сценарії пояснюється дуже просто: сплетення нервів і кровоносних судин, іменоване пульпою, не призначене для прямого контакту з гарячою піцою і холодною газованою водою, січневим повітрям, яке ми вдихаємо, та іншими подразниками. Рано чи пізно у нас почнеться пульпіт – неінфекційне запалення пульпи.

У чому небезпека захворювань ротової порожнини?

Потрібно сказати, що причина пульпіту у вигляді великої каріозної порожнини або сколу помітна неозброєним оком майже, але не завжди.

По-перше, зустрічаються такі види карієсу, як пришеечный, при якому каріозна порожнина розташовується під яснами.

По-друге, нові порожнині можуть виникати під пломбами, і в такому разі побачити їх зовні до випадіння пломби неможливо.

По-третє, буває і так, що зуб вже давно згнив зсередини, але тонка і тверда оболонка його емалі якимось дивом збереглася. Ось ми й продовжуємо вважати його цілим, поки він не лопне при надкусывании чого-небудь твердого…

Але у всіх цих випадках хворіти буде тільки він. А ось чому з’являються больові відчуття на кшталт ниття, ломоти та ін. в більш ніж 3 здорових на вигляд зубах – це питання іншого порядку.

Як болять здорові зуби?

Зазвичай пацієнти скаржаться на ломить, ниючі болі в декількох зубах (як правило, передніх), розташованих поруч – за винятком депульпованих раніше. Ця біль не пов’язана з прийомом холодної або гарячої їжі/напоїв, так як триває і в спокої, але вони помітно посилюють її. Роздратовані нервові закінчення можуть відповідати спалахами болю навіть на дихання відкритим ротом, незалежно від того, лютий на вулиці або липень. Зате стиснення щелеп чи жування на інтенсивність болю впливають дуже рідко.

Через кілька днів біль мимовільно вщухає, особливо якщо пацієнт інстинктивно перейшов на цей період на їжу помірної температури. Але в залежності від того, чому вона виникла, може зустрітися і такий варіант, що перед тим, як вщухнути, вона «прогулятися» по всій щелепи.

Причини ломоти у здорових зубах

Якщо ломить зуби – причини можуть бути різноманітні. Більшість сценаріїв захворювання окістя призводить до розхитування і випадання всього, що зростає або вкручені (як, наприклад, імплантанти) на задетом ділянці. Тому, якщо вони не почнуть хитатися протягом найближчих 3-5 днів, у них не з’явиться відчуття, ніби вони вище за інших (ознака запалення у їх коріння, яке закінчиться флюсом), підозри з неї можна знімати.

У переважній більшості випадків їх ломить з двох причин:

 • Тому що ми застудили саме їх;
 • Тому що ми в принципі застуджені – хворіємо на ГРЗ, грип та ін

У першому випадку застуда може бути викликана тривалою бесідою, проведеної на двадцятиградусному морозі, прийомом холодних страв та напоїв, кусанням/жуванням морозива, льоду та ін. Зазвичай біль при цьому локалізується, швидше, в передніх нижніх зубах, ніж у верхніх.

Причина ниття при респіраторних захворюваннях і застуді проста. Окістя верхньої щелепи безпосередньо сполучається з кістками носоглотки. Так що запальний процес в оточуючих їх тканинах не може не відбиватися на поведінці та стані нервових закінчень верхньої щелепи.

При цьому застудити щелепу можна не тільки холодною їжею/повітрям. Наприклад, анкерні (сталеві, не оптоволоконні) штифти, на які відновлюють зруйновані коронки, якщо корінь здоровий. Один кінець цього металевого стрижня виходить безпосередньо у ротову порожнину – він помітний на плоскій, кусательной поверхні у вигляді металевої «зірочки». А інший його кінець закріплений у прочищенном нервовому каналі. Тобто він іде безпосередньо вгору, в окістя разом з коренем, який його вставили. Метал – відмінний провідник будь-яких температур. І в даному випадку штифт з нього доставить жар і холод прямо в тканини окістя.

Ще одне джерело постійного роздратування пульпи – покрита тріщинами, відколами та іншими дефектами емаль, навіть якщо їх наявність поки не призвело до розвитку карієсу і/або руйнування дентину. Множинні тріщини емалі особливо часто зустрічаються на передніх нижніх зубах.

Тут вони часто видно неозброєним оком, і причин тому декілька:

 • Прикус потребує трохи заводити нижні зуби за верхні при їх змиканні, тому вони постійно труться об задню поверхню верхніх «колег»;
 • Коронки у них в цілому є найменшими на всю ротову порожнину, тому пошкодити їх при надкусывании, жуванні і навіть артикуляції значно простіше;
 • Верхні і нижні передні зуби є різцями, але коронки нижніх, на відміну від верхніх, менше за загальним обсягом утворює їх дентину і тонше в кілька разів, так що навантаження на них при відкушуванні і жуванні їжі не зрівняється з тією, що припадає на верхні;
 • Поганий стан емалі пояснюється дефіцитом мінералів і мікроелементів в раціоні хворого;
 • Добре руйнують емаль і перепади температур – скажімо, ковток холодної газованої води, яким ми запили з’їдений тільки що пиріжок «з пилу, з жару».

Дуже шкодять емалі і збільшують чутливість пульпи відбілюючі процедури, при яких, по суті, відбувається видалення її верхнього шару. Посмішка при цьому стає яскравішим, але поки товщина шару емалі не відновиться, нас не врятує навіть спеціальна паста з анальгетиком.

Лікування болю у здорових зубах

Отже, при цілої коронці ці болі обумовлені роздратуванням нервових закінчень за рахунок їх переохолодження (зазвичай) або перегріву (рідше, але буває).

Тому наше завдання тут – заспокоїти «хворі» нервові закінчення в пульпі:

 • Якщо ми дуже хочемо, можна вдатися до лікування відварами і настоями (в тому числі, спиртовими) трав з протизапальними або знеболюючим ефектом – ромашки, чистотілу, гвоздики, шафрану та ін;
 • Нам підійде навіть водний розчин соди – двовуглекислого натрію. У такому випадку їм слід полоскати всю ротову порожнину не менше 4 раз на день, щоденно, до зникнення болю;
 • До речі, в проміжках між прийомами їжі можна змастити ясна гвоздиковим маслом – анальгетиком, що допомагає полегшити навіть симптоми пульпіту;
 • На ниючий область можна покласти навіть не дуже гарячу грілку. Прогрівань за 15 хв. 3 рази на день буде достатньо.

Але, якщо коронка ціла, дістатися до подразненої пульпи через рот неможливо, прямого (а значить, яскраво вираженого) ефекту від цих полоскань очікувати не варто – його основу все одно створює розігрів теплим розчином або грілкою, а лікувальні властивості використаних рослин мають другорядне значення. Так що ми з таким же успіхом можемо просто проковтнути таблетку Анальгіну», «Кетанова» або будь-якого іншого препарату за смаком. Після цього нам слід влаштувати ломящей області все те ж прогрівання не дуже гарячою грілкою.

Однак нам ні в якому разі не слід лікувати цю ломоту «Витафоном» або будь-яким іншим хвильовим випромінювачем, навіть якщо в інструкції до нього зазначено прямо протилежне. Зуб являє собою складну конструкцію, здатну до резонансу не гірше кришталевого келиха. Тому використання таких приладів може прискорити руйнування його емалі в рази.

Крім того, роздратовані або навіть збуджені нервові закінчення відповідають на резонанс тканин навколо гострим прострілом з подальшим переходом в пекельне печіння. Так що робити це не варто, тим більше, що користі від такої терапії в нашому випадку не буде ніякої.

Профілактика ломоти в зубах без видимих причин

Насамперед, кращою профілактикою їх застуди є обережність при вживанні холодної їжі, мови і диханні в холодну пору року:

 • Їжу краще їсти теплою або гарячою, але не холодною;
 • Не слід захоплюватися морозивом, замороженим соком, жувати лід у келиху з коктейлем або спиртними напоями;
 • Не можна заїдати гарячі страви холодними – чим більше буде схожою температура всього, що ми з’їли і випили за один прийом, тим краще для емалі;
 • Для здоров’я дентину і емалі критичні кальцій (засвоюється лише в парі з вітаміном D3) і фтор. А для здоров’я ясен дуже значущий вітамін С. Необхідно подбати про їх регулярному надходженні в організм, особливо якщо на емалі видно явні дефекти.

Крім того, паста для чутливих зубів – це хороше рішення в період загострення хвороби, так і в проміжках між ними. Тільки потрібно пам’ятати, що вона не має отбеливающими властивостями і, як правило, не містить інших домішок, крім анальгетика.

Залишити коментар