Кулька на великий або малій статевій губі: причини появи

Зміни в зовнішніх статевих органах є приводом для візиту до лікаря. Існує ряд ознак, які потрібно уважно вивчити і звернутися до фахівця. До таких належать кульки, що з’явилися на статевих губах.

Під кулькою на великий або малої статевої губи мається на увазі щільне новоутворення округлої форми. Воно може локалізуватися під шкірою або в товщі тканин.

Причини його появи вельми різноманітні. У будь-якому випадку потрібно визначити провокуючий фактор, щоб підібрати ефективне лікування.

У процесі діагностики враховують такі параметри, як місце розташування, рухливість, розміри, болючість шишки. Щоб виключити злоякісне утворення, проводять гістологічне дослідження тканин, узятих у пацієнтки.

Чому з’явився кульку на статевий губі: можливі причини

Існує кілька варіантів появи ущільнення:

 1. Запалення або кіста бартолиновой залози. В даному випадку гулька локалізується на великий статевий губі або утворюється відразу дві, розташовані симетрично;
 2. Закупорка і, як наслідок, запалення сальних залоз. В даному випадку утворюються невеликі тверді прищики всередині малих статевих губ;
 3. Запалення волосяного фолікула. Іноді при запаленні він значно збільшується;
 4. Інфекція. Новоутворення можуть з’явитися при інфікуванні організму, особливості сечовидільної системи. Недуга може з’явитися і при наявності інфекції, що передається статевим шляхом (пр. хламідії, гонокок, вірус папіломи людини);
 5. Вроджені патології розвитку сечівника або зовнішніх статевих органів. У такому випадку проблеми з’являться ще в дитячому віці;
 6. Доброякісна чи злоякісна пухлина. Ущільнення в тканинах може виявитися раковою пухлиною, тому дуже важливо вчасно звернутися до фахівця.

Запалення волосяного фолікула і закупорка залоз

Найчастіше подібне відбувається при недотриманні правил інтимної гігієни. В результаті залози і волосяні фолікули забруднюються і запалюються. Запалення дуже часто розвивається через врослих волосків, наприклад, після депіляції та інтимної епіляції зони.

Закупорка сальних залоз також може статися через гормонального дисбалансу. З цієї причини утворюються і прищі на обличчі, передпліччях, спині. Можливо, має місце порушення в ендокринній системі.

Якщо кулька виник за вказаними вище причин, потрібно почати дотримуватися правила інтимної гігієни, а також обробляти шкіру антисептичними засобами. Можна скористатися цинковою маззю, і навіть дитяча присипка полегшить стан. Нижня білизна має бути з натуральних тканин і обов’язково зручний, так як потертості погіршують ситуацію.

Варто відзначити, що в запущених випадках потрібне хірургічне втручання. Але ні в якому разі не варто самостійно розкривати/видавлювати ущільнення – так можна занести в рану інфекцію, тим самим ускладнити перебіг недуги.

Пухлини всередині статевих губ

В інтимній області частіше зустрічаються новоутворення доброякісного характеру. Вони з’являються з-за надмірно швидкого розмноження клітин сполучної тканини.

Чим може бути кульку на статевий губі:

 • фіброма/фіброміома – утворення, що складаються з м’язів. Такі найчастіше ростуть на великий статевий губі. Лікування фіброми/фіброміоми тільки хірургічне;
 • ліпома – утворення, що складається їх жирової тканини. Ліпома промацується як кілька згуртованих дрібних вузликів або великий одиночний кульку. Небезпека полягає в тому, що ліпома схильна до швидкого зростання, внаслідок чого розвиваються ускладнення. Пухлина може спровокувати некроз тканин. Як і попередні, її видаляють тільки хірургічним шляхом;
 • гидраденома – пухлина, що складається з залозистої тканини. Гидраденомы зустрічаються рідко, але дуже небезпечні – високий ризик їх переродження в злоякісне утворення;
 • рак вульви. Злоякісні пухлини відрізняються від доброякісних тим, що можуть гноїтися і кровоточити.

Бартолініт і кіста бартолиновой залози

Бартолиновые залози локалізуються біля входу в піхву. Це парні залози, які знаходяться в підшкірному жировому шарі, в нижній частині великих губ. Вони виробляють секрет, який виводиться на внутрішню поверхню малих губ, зволожуючи їх. Особливо важлива ця функція при пологах і сексуальному контакті.

Бартолініт – це запалення бартолінових залоз, яке провокують патогенні мікроорганізми.

Проникненню останніх сприяють наступні фактори:

 • гормональний дисбаланс;
 • зниження імунного захисту, наприклад, при вагітності, після застуди, на тлі хронічних хвороб; імунодефіцитні стани;
 • хвороби гінекологічної сфери та сечовидільної системи;
 • ігнорування правил інтимної гігієни, зокрема при менструаціях;
 • ушкодження промежини, наприклад, при натиранні нижньою білизною.

При прогресуванні запалення симптоми стають більш вираженими. Кулька, тобто сама залоза збільшується і може досягти значного розміру. Цей процес супроводжується болем і дискомфортом під час сексу, при рухах і ходьбі. Найчастіше бартолініт супроводжується погіршенням загального стану і підвищенням температури тіла. Іноді з’являються гнійні виділення.

Вивідна протока цієї парної залози може закупоритися вакуумній з-за інфекції, надмірної продукції секрету, аномального звуження та ін. У такій ситуації секрет не виводиться, а накопичується у вивідному протоці і самій залозі. По мірі збільшення його обсягу стінки капсули розтягуються, утворюється кістозний міхур, наповнений секретом.

Такі доброякісні кісти, часто розсмоктуються самостійно. Проте завжди є ризик розвитку ускладнень. Якщо в кісту потраплять бактерії, виникне гнійний абсцес на статевий губі.

Лікування бартолинита завжди включає антибіотики (для знищення патогенних мікроорганізмів). Медикаментозна терапія доповнюється народними засобами для підтримки і зміцнення організму. Обов’язково ставлять теплі компреси і роблять ванночки, часто з відварами трав. Але іноді потрібно хірургічне втручання, в основному при аномально вузькому каналі: залозу розкривають, видаляють секрет, що накопичився і проводять пластику вивідної протоки. Якщо бартолініт часто рецидивує і має тяжкий перебіг, лікарі рекомендують повністю видалити залозу та її протоки.

Профілактика

Якщо в інтимній зоні був виявлений кулька, потрібно в обов’язковому порядку звернутися до гінеколога, пройти гінекологічний огляд і здати призначені лікарем аналізи.

Можливо, цей фахівець направить на консультацію до інших. Наприклад, якщо причина ховається в гормональному дисбалансі, може знадобитися допомога ендокринолога.

Основні аналізи при виявленні кульки – це мазок і біопсія. Вони дозволяють виявити інфекцію та злоякісні клітини.

На підставі їх результатів гінеколог підбирає курс терапії:

 1. Так як недотримання правил інтимної є найбільш частим провокуючим фактором всякого роду недуг, то профілактика полягає в правильному догляді. Варто нагадати, що і надмірна гігієна може призвести до проблем зі шкірою і слизовими;
 2. Зручне білизна з натурального матеріалу запобігти попрілості і потертості в інтимній зоні, а також підтримає нормальну температуру і вологість в паху;
 3. Фізична активність дозволить уникнути застою крові в малому тазу.

Важливою складовою жіночого здоров’я є увага до свого тіла. Також жінки повинні кожні півроку проходити гінекологічний огляд з метою профілактики захворювань органів статевої сфери.

Негайно потрібно відвідати гінеколога, якщо поява кульки супроводжується наступними симптомами:

 • присутній висип; висипання швидко поширюються;
 • шишка перетворилася в прищ і навпаки;
 • набряклість і гіперемія;
 • лущення шкіри;
 • водянисті прищики;
 • підвищення температури і збільшення лімфатичних вузлів, зокрема пахових.

Перераховані ознаки вказують на наявність інфекції – потрібно діагностика і лікування обох партнерів.

Залишити коментар