Порушення сну у дорослих – причини і методи лікування

Порушення або розлад сну – це суб’єктивне відчуття, яке може виникати у людини в будь-якому віці. Бувають порушення, які найбільш характерні для певної вікової групи. Сомнамбулізм, нічні страхи і нетримання сечі – це в більшості випадків дитячі розлади. У дорослих частіше спостерігається безсоння або сонливість в денний час. Існують також порушення, які з’явившись в дитячому віці, супроводжують людину все життя.

Класифікація порушень сну

Порушень і патологій сну досить багато, їх класифікація продовжує розширюватися і вдосконалюватися. Остання систематизація розладів, яку запропонував Всесвітній Комітет Асоціації центрів по дослідженню порушень сну, заснована на клінічній симптоматиці і ділить такі стану за такими ознаками:

 • пресомнические розлади – тривале засинання;

 • интрасомнические розлади – порушення глибини сну та його тривалості;
 • постсомнические розлади – порушення часу і швидкості пробудження.

Пацієнт може бути підданий як одному виду розлади, так і їх комбінації. За тривалістю хвороби сну бувають короткочасними і хронічними.

Причини

Звертаючись до лікаря зі скаргою на погане самопочуття, пацієнт може не зв’язувати свій стан з порушенням сну. Фахівці виділяють кілька основних причин даної патології і радять звернути на них увагу.

Стрес. Безсоння може виникати під впливом певних психологічних факторів, наприклад, неприємності на роботі або розлад у родині. Ситуація ускладнюється тим, що пацієнти з-за хронічного перевтоми стають дратівливими, переживають з-за порушення сну і з тривогою чекають ночі. Як правило, після припинення стресового впливу сон нормалізується. Але в ряді випадків труднощі засипання і нічні пробудження залишаються, що вимагає звернення до фахівця.

Алкоголь. Постійне і тривале зловживання спиртними напоями часто призводить до порушення нормальної організації сну. Фаза швидкого сну стає коротшою і людина часто прокидається в нічний час. До такого ж результату приводить прийом наркотичних засобів, зловживання міцним кава і деякими харчовими дієтичними добавками. Якщо припинити прийом психоактивних речовин, то протягом 2-3 тижнів сон відновлюється.

Лікарські препарати. Розлад сну може бути побічною дією медикаментів, що збуджують нервову систему. Седативні та снодійні засоби при тривалому прийомі також призводять до частих короткочасних пробуджень і зникнення межі між різними фазами сну. Збільшення дози снодійного в цьому випадку дає короткочасний ефект.

Апное (хропіння). Синдром апное уві сні обумовлений коротким припиненням потрапляння повітря у верхні дихальні шляхи. Така пауза дихання супроводжується руховим неспокоєм або хропінням, що призводить до пробудження у нічний період.

Психічні захворювання. Порушення режиму сну може відбуватися на тлі психічних розладів, особливо супроводжуються депресивними станами. При нарколепсії можуть відбуватися раптові засипання в денний час. Ця патологія може супроводжуватися нападами катаплексії, які характеризуються різкою втратою тонусу м’язів. Частіше це відбувається при яскравій емоційній реакції: сміху, переляку, сильному здивуванні.

Зміна ритму. Робота в нічну зміну, швидка зміна часового поясу порушує режим сну і неспання. Такі розлади є адаптаційними і проходять протягом 2-3 днів.

Симптоми

Основними ознаками розладу сну фахівці вважають:

 • труднощі засипання в звичайний час, що супроводжується нав’язливими думками, переживаннями, тривогою або страхом;

 • відчуття нестачі сну (пацієнт постійно відчуває себе втомленим і не виспавшись);
 • тривожний поверхневий сон, який супроводжується частими пробудженнями;
 • сонливість протягом дня;
 • при нормальному засипанні, пробудження на кілька годин раніше звичайного (такі симптоми дуже часто виникають у літніх людей і у дорослих пацієнтів з депресивним станом);
 • втома та відсутність відчуття відновлення сил після нічного сну;
 • тривожний стан перед сном.

Діагностика та лікування

Найбільш ефективний метод діагностики порушень режиму сну – полисомнография. Таке обстеження роблять у спеціальній лабораторії, де пацієнт проводить ніч. Під час сну підключені датчики реєструють біоелектричну активність мозку, дихальний ритм, серцеву діяльність, насиченість крові киснем і інші параметри.

Ще один метод дослідження, який застосовують для визначення середньої латентності сну і який допомагає виявити причини денної сонливості, також проводять в лабораторії. Дослідження включає п’ять спроб засипання, після чого спеціаліст робить висновок про показник середньої латентності. Цей метод важливий у діагностиці нарколепсії.

Лікування при порушеннях сну призначає невролог. Спеціаліст досліджує причини захворювання і дає відповідні рекомендації. Зазвичай до прийому лікарських препаратів лікар радить пацієнтові нормалізувати режим сну.

В якості медикаментозного лікування рекомендуються препарати бензодіазепінового ряду. Ліки з коротким часом дії підходять для корекції періоду засинання. Препарати з тривалим дією допомагають при частих пробудженнях вночі і вранці.

Ще одна група препаратів, які застосовуються для лікування безсоння – це антидепресанти. Вони не викликають звикання, їх можна застосовувати пацієнтам старшої вікової групи.

При хронічній денної сонливості призначають стимулятори центральної нервової системи. У важких випадках порушення сну лікар може вдатися до використання нейролептиків з седативним ефектом.

Прийом снодійних препаратів здійснюється лише за призначенням фахівця і проходити під спостереженням.

Профілактика

Профілактичні процедури включають рекомендації з дотримання здорового режиму сну. Фахівці радять:

 • не їсти перед сном і не вживати увечері спиртні напої, міцний чай і каву;
 • не лягати спати в збудженому стані;
 • не спати в денний час;
 • провітрювати приміщення вечорами і дотримуватися в ньому чистоту;
 • регулярно займатися фізичними вправами.

Дотримуючись цих правил, ви можете нормалізувати сон і поліпшити своє самопочуття, не вдаючись до сильнодіючих лікарських засобів.

Залишити коментар