Кукурудза: користь і шкода для здоров’я

Люди дуже люблять вигадувати всілякі небилиці з приводу продуктів харчування. Так, під мікроскоп людського погляду потрапила кукурудза, користь і шкода – це дуже спірна тема на сторінках багатьох форумів. Звичайно, злак сам по собі неоднозначний, тому краще прислухатися до думки вчених і лікарів, чим ми і займемося сьогодні.

Кукурудза: всі таємниці внутрішнього світу

Незважаючи на те що про кукурудзі людству відомо ще з давніх часів, дійсне походження цього злаку овіяне таємницею. Єдине, що вдалося з’ясувати вченим, – дикоростучої кукурудзи в природі не існує. В наших регіонах ця культура добре росте в південних областях, але при бажанні і належному догляді є варіанти вирощування злаку навіть на неосяжних просторах Сибіру.

Але якщо про походження кукурудзи відомо небагато, то ось біохімічний склад вивчений вздовж і впоперек. Шляхом численних досліджень було виявлено, що до складу продукту входять:

 • понад 70% крохмалю;
 • близько 10% білка;
 • рослинні жири займають приблизно 5%;
 • 5% відводиться також під складні вуглеводи.

Крім того, у складі кукурудзи люб’язно знайшлося місце і для довгого переліку вітамінів, макро — і мікроелементів. З найбільш важливих виділяють:

 • мідь;
 • цинк;
 • кальцій;
 • залізо;
 • сірку;
 • вітаміни РР, Е, А і В.

Калорійність сирого молодого качана складає 338 Ккал. А ось варена кукурудза кілька втрачає свою енергетичну цінність. Так, вона складає всього лише 123 Ккал. В той же час трохи знижуються і інші її властивості. Наприклад, варена кукурудза збереже 20% користі від всіх вітамінів, зате шкоди принесе набагато менше. Принаймні, саме так вважають вчені-дослідники.

Їжа без шкоди

Дивлячись на такий багатий склад кукурудзи, не дивно, що настільки простий продукт вважається дуже корисним у середовищі прихильників здорового харчування. Ненасичені кислоти, що містяться в кукурудзі, допоможуть організму очиститися від поганого холестерину. А досить значна кількість білка заповнить відсутній денний запас цього елемента у вегетаріанців.

Якось неприємно їсти сирі качани, тому всі суперечки про користь і шкоду продукту ведуться в основному навколо вареної кукурудзи. Саме в такому вигляді її найчастіше додають у салати, супи або гарніри. А маленькі діти люблять погризти цілісний качан. У будь-якому випадку страви виходять не тільки дуже смачними, але і корисними.

На тлі безлічі переваг особливо яскраво виділяються наступні властивості кукурудзи:

 • Насамперед, варто зазначити, що кукурудза в качані дуже корисна для пацієнтів з діагнозом ентероколіт, так як вона істотно уповільнює процеси гниття і бродіння в кишечнику, покращує травлення.
 • Часто лікарі рекомендують внести цей злак в раціон жінкам, що бажають скинути зайву вагу.
 • При регулярному вживанні кукурудзи помітно покращиться і стан нервової системи. Організм легше зможе переносити стреси, нормалізується сон і підвищиться працездатність.
 • Дуже корисна маїсова каша з додаванням свіжого кукурудзяної олії. Це блюдо уповільнює процеси старіння клітин, а також попереджає розвиток онкологічних захворювань.
 • Наші предки часто використовували кукурудзяні зерна при лікуванні проносів і дизентерії.
 • Свіжі молоді качани мають здатність виводити з організму шкідливі радикали, шлаки і токсини, у тому числі вони нейтралізують дію алкоголю.
 • Кукурудзяні супи-пюре не тільки дуже смачні, але й корисні при проблемах ШЛУНКОВО-кишкового тракту, зокрема, при гастриті.
 • Навіть чоловіки знайдуть для себе переваги у кожному зернятку. Так, вчені з’ясували, що цей злак сприяє підвищенню потенції і сексуальної активності.

Одним словом, кукурудза — це не просто цариця полів, але ще і дуже цінний продукт дієтичного харчування. Однак самозабутньо захоплюватися її поїданням теж не варто, особливо людям з підвищеним згортанням крові і страждаючим від непрохідності кишечника. Крім того, безсумнівний шкоду організму принесе необмежене вживання кукурудзяних чіпсів, пластівців і навіть попкорну, оскільки часто недбайливі виробники додають у цю продукцію барвники, штучні цукрозамінники та хімічні біодобавки.

Думайте самі, вирішуйте самі

Користь і шкода кукурудзи для здоров’я багато в чому буде залежати від способів вирощування цього злаку. Звичайно, в нашій країні у виробничих масштабах заборонено культивувати генномодифіковані продукти. Та й у всьому світі вже 10 років існує заборона на використання ГМ-продуктів для вживання в їжу дітям, вагітним і годуючим матерям. Всі ці заходи, безумовно, потрібні, адже вчені давно з’ясували, що така їжа призводить до багатьох негативних наслідків.

Вирушаючи за покупками, не забудьте уважно подивитися на тару: немає на ній відповідного маркування. Хоча варто врахувати і той факт, що в різних країнах світу використовуються свої нормативні вимоги. Наприклад, в Росії допускається наявність модифікаторів, але не більше 0,9%. У такому разі маркування товару як «ГМ» необов’язкова. А ось в США такий поділ товарів і зовсім ніяк не регулюється урядом. Тому якщо хочете зберегти здоров’я і довголіття, остерігайтеся купувати кукурудзяні качани, вирощені в Китаї, Індії, США, Аргентині та Бразилії.

Сподіваємося, що тепер вам стало хоча б трішечки зрозуміло, що ж являє собою настільки загадковий і обговорюваний злак. Їжте кукурудзу на здоров’я, але пам’ятайте – всього хорошого повинно бути в міру.

Залишити коментар