Круп у дітей: необхідність термінової медичної допомоги

Будь-яке захворювання дітей шокує батьків. Особливо якщо патологія протікає важко і немає можливості пом’якшити симптоматику. Як вести себе в подібних випадках? Розглянемо, чим характерний круп у дітей і яке лікування патології можна провести в домашніх умовах.

Що називають крупом?

Круп – гострий запальний процес, що протікає в дихальних шляхах. Найчастіше уражаються область гортані і трахеї, набагато рідше бронхи. Як правило, страждають від крупа діти.

Це стан провокується інфекційними захворюваннями. Так як причина – вірусний «захоплення», оточуючі можуть підхопити інфекцію.

При цьому варто враховувати, що зараження відбувається не в результаті гострого запального процесу, а захворювання, що спровокував подібний стан. Але сам круп не заразний, так як є ускладненням патології. Тому у людини, що заразилася від малюка основним захворюванням, далеко не завжди розвивається гострий процес.

Причини крупа:

 • дифтерія;
 • парагрип;
 • кір;
 • черевний тиф;
 • вітрянка;
 • туберкульоз;
 • грип;
 • скарлатина;
 • аденовірус
 • сифіліс;
 • банальне ГРЗ.

Залежно від причини процес ділять на 2 групи:

 • Істинний круп у дітей. Такий діагноз може бути поставлений тільки при дифтерії. Процес характеризується ураженням слизових оболонок голосових зв’язок;
 • Помилковий круп у дітей. У цьому випадку процес уражує слизові оболонки трахеї, що знаходяться нижче голосових зв’язок. До помилкового крупу приводять всі інші інфекційні захворювання дихальних шляхів у дітей.

Відмінність причин призводить і до деякої різниці в симптоматиці. Тому бажано знати, які симптоми у дітей говорять про розвиток істинного або хибного крупа.

Круп у дітей: симптоми та клінічна картина

Незважаючи на відмінність причин, характерні симптоми простежуються як при істинному, так і неправдивому процесі:

 • Спочатку у дітей з’являється сухий, гавкаючий кашель. Можна зауважити, що під час плачу малюка кашель істотно посилюється. Якщо в цей час не почати грамотне лікування дітей, існує ймовірність, що процес прийме тяжкий перебіг;
 • У цьому випадку спостерігається стридор – клекотливе, свистяче, утруднене дихання, викликана набряком гортані. По мірі наростання стенозу, шуми в диханні дітей посилюються;
 • При наявності сухого кашлю стридора проявляється осиплість голосу. Якщо два перераховані вище симптоми відсутні, але голос захрип, швидше за все, у маленького пацієнта не круп, а ларингіт;
 • Як і при будь-якому захворюванні верхніх дихальних шляхів, у дітей присутні підвищена температура, біль у м’язової тканини, млявість і примхливість.

При дифтерії стан дітей погіршується до важкого. При цьому на гландах з’являється виражений щільний наліт білого кольору. Відчувається неприємний запах з рота. Протягом дня симптоми можуть наростати поступово, вночі зазвичай відбувається різке погіршення аж до трагічного результату.

Найчастіше діагноз «круп» ставлять дітям у віковому періоді від 6-ти місяців до 6-ти років. Пов’язано це зі структурними нюансами дихальних шляхів. Гортань та трахея мають досить вузький просвіт, під слизовою оболонкою присутній пристойний шар сполучної тканини з досить пухкою консистенцією. В результаті набряк швидко поширюється, а підвищена чутливість нервових рецепторів в даній зоні сприяє появі спазму м’язів.

Слід відрізняти круп від алергічного набряку гортані або ларингоспазму у результаті рахіту, який може відзначатися у дітей до 2-річного віку. В цьому випадку відсутні симптоми застуди, характерні для гострого інфекційно-запального процесу.

Перші симптоми гострого запального процесу зазвичай проявляються в нічний час, коли знижується дренаж легенів і підвищується тонус парасимпатичної нервової системи.

Природне запитання: чи можна діточок у разі крупа лікувати вдома і які існують способи зниження вираженої симптоматики?

Круп у дітей: лікування

За будь-якої причини появи гострого запального процесу необхідно в першу чергу викликати «Швидку допомогу».

Подібне перебіг захворювання надзвичайно небезпечно, тому про лікування якимись народними засобами і мови бути не може. Єдине, що можуть зробити батьки для полегшення стану свого малюка до приїзду бригади медиків – створити «тропічну атмосферу». Для цього маленького пацієнта бажано помістити в тепле приміщення з високою вологістю.

Оптимальний варіант – ванна кімната, наповнена парами гарячої води.

Серед необхідних заходів:

 • Дати жарознижуючі, якщо температура перевищує значення 38,5 С. Для цього можна скористатися Парацетамолом або Ібупрофеном. Бажано спробувати знизити ларингоспазм з допомогою Баралгіну або Максигана;
 • Рясно поїти теплою водою, відварами і компотами, допомагають зняти набряк і полегшити кашель. Крім того, патологія здатна призвести до зневоднення, тому рясне пиття необхідно;
 • Можна використовувати інгаляції розчином за допомогою небулайзера. Якщо проведення інгаляції неможливо, достатньо частіше вносити дитину у ванну, щоб він дихав теплим паром.

Подальше лікування, швидше за все, буде проходити в умовах стаціонару, так як при гострому запальному процесі необхідний постійний лікарський контроль.

Лікування дітей у стаціонарі в першу чергу спрямоване на відновлення прохідності трахеї і бронхів, а також на усунення токсичного отруєння, викликаного життєдіяльністю хвороботворних мікроорганізмів. При дихальної, а також серцево-судинної недостатності, наростаючої гіпоксії рекомендується назотрахеальная інтубація – введення спеціальної трубки в трахею нижче набряку.

Після термінових заходів, спрямованих на порятунок життя малюка, проводиться лікування антибіотиками. Всі препарати підбираються в залежності від збудника хвороби, що викликала важкий запальний процес.

Круп – небезпечний стан. Тому батькам слід з пелюшок проводити профілактику патології дихальних шляхів. Підвищуючи імунітет, можна не тільки знизити захворюваність на ГРЗ, а також запобігти ризику їх ускладненого перебігу.

Залишити коментар