Коли у вагітних з’являється молозиво?

Природа подбала про те, щоб жінка змогла не тільки виносити малюка, але і з самих перших днів забезпечити його всім необхідним для повноцінної життєдіяльності.

Саме тому у молодої мами в перші дні після пологів виробляється молозиво – особливий секрет з індивідуальним хімічним складом, який повинен запустити процес формування імунної системи і не тільки у новонародженого. Однак іноді трапляється так, що молозиво виділяється при вагітності. Чи слід сприймати це за відхилення, чому так відбувається?

Коли з’являється молозиво у вагітних?

Для початку потрібно уточнити, що саме являє собою цей секрет і як він виглядає, щоб виключити плутанину між молоком, молозивом і білястими виділеннями із сосків.

 • Під молозивом лікарі передбачають в’язку липку субстанцію білого кольору, яка за своїм хімічним складом відрізняється від молока підвищеним вмістом білка і зниженим – цукру. Колір його завжди має жовтуватий відтінок і може навіть бути майже помаранчевим.

Насиченість кольору і щільність консистенції молозива поступово змінюється в процесі грудного вигодовування: свого максимуму ці показники досягають у перші дні, а потім поступово молозиво замінюється звичайним молоком. В ідеалі (якщо організм жінки функціонує безперебійно), то, як довго мати буде годувати новонародженого молозивом, а коли переведе його на молоко, визначається по швидкості адаптації дитячого організму до навколишнього середовища. Однак можливі і винятки: одним з таких є поява молозива у вагітних. На якому терміні це може статися?

 • В 1-му триместрі особливих змін у молочних залозах (при відсутності серйозного внутрішнього дисбалансу) зазвичай не відбувається, якщо не брати до уваги підвищення болючості при пальпації чи просто випадкового дотику.
 • По мірі розвитку вагітності починають набухати і молочні залози, які поступово готуються до того, що незабаром їм доведеться поставляти харчування для немовляти. Накопичення молозива може розпочатися вже у 2-му триместрі, ближче до 5-го місяця. В цей же момент найчастіше відбувається явне збільшення грудей.
 • Безпосередньо виділення молозива при вагітності може бути помічено ближче до пологів, оскільки фізіологічно воно повинне виходити тільки після відділення плаценти.

Лікарі впевнені, що немає особливої різниці – на який тижня у вагітної з’явилося молозиво, якщо воно не почало активно виділятися, а також не супроводжується больовими відчуттями і іншими неприємними симптомами. Нерідко трапляється так, що у жінки груди набрякли, навіть здалося кілька крапель десь в середині вагітності, а після все безслідно зникло до самих пологів.

Також існує кілька факторів, які можуть спровокувати раптове виділення молозива ще до пологів. Серед них:

 • активний масаж молочних залоз;
 • секс;
 • теплий душ (особливо при напрямку струменя на груди);
 • спека в приміщенні або на вулиці, що викликає підвищення температури тіла;
 • психоемоційне напруження, хвилювання і т. д.

В силу того, що, як вже вище було зазначено, активно молозиво у вагітних не виділяється, поки не наблизиться момент пологів, тобто відшарування плаценти. Якщо це відбувається раніше запланованого терміну, можливе настання передчасних пологів, що є приводом терміново звернутися до лікаря.

Немає молозива після пологів – що робити?

Гінекологи впевнені, що відсутність цього секрету у вагітної жінки – норма, про яку не варто турбуватися. Проте, якщо в організм молодої матері не почав вироблення молозива, яке має з’явитися вже через кілька годин, у лікаря можуть з’явитися підозри на неготовність організму до природного вигодовування.

У перші 2-3 дні тривогу бити рано – краще скористатися порадами гінекологів:

 • прикладати дитину до грудей так часто, як він цього потребує (до 20 разів за день у новонародженого);
 • тримати малюка біля грудей не більше чверті години;
 • постаратися забезпечити собі і новонародженому спокійну обстановку, прийняти зручну позу.

Потрібно відзначити, що деякі мами просто не помічають появи молозива, оскільки його обсяг порівнянний з обсягом молока: це найчастіше кілька крапель, і в дуже рідкісних випадках – пара ложок. Але все ж, якщо молозиво не з’являється зовсім, про що свідчить плач новонародженого, сисного порожню груди, варто терміново звернутися до лікаря. Можливо, мова йде про пролактиноме чи інших патологіях, пов’язаних зі збоєм гормонального фону.

Резюмуючи вищесказане, слід ще раз підкреслити, що з’явитися у вагітних молозиво може на будь-якому терміні, але активно виділятися до самих пологів не повинно, якщо не сталася випадкова стимуляція молочних залоз. При його виділенні ж не слід зціджувати цей секрет, а саму груди обов’язково потрібно кілька разів у день акуратно обмивати.

Залишити коментар