Кобиляче молоко і кумис: склад, корисні властивості, протипоказання

Першими стали пити кобиляче молоко стародавні кочові народи. Це був основний продукт харчування, оскільки його було легко дістати. Вже тоді кочовики помітили лікувальні властивості цього виду молока, зміцнює імунітет, поліпшує загальне самопочуття.

Молоко коні відрізняється солодкуватим смаком, невеликий жирністю, а також насиченістю вітамінами.

Всі ці якості роблять можливим використання його в різних цілях:

 • для отримання лікувального ефекту;
 • в якості профілактичного, загальнозміцнюючий засіб;
 • в області косметології;
 • при грудному вигодовуванні замість материнського молока.

Така різноспрямованість дії цього продукту пояснюється його унікальним складом.

Склад кобилячого молока

Будь молоко складається з трьох типів білків: казеїн, альбумін і глобулін. Всі вони містять найважливіші для функціонування людського організму амінокислоти, але в різних співвідношеннях. Склад глобуліну і альбуміну мало розрізняється, тоді як казеїн, крім інших речовин, що вміщає в себе велику кількість фосфору.

Від того, який вид білка переважає, залежить користь, одержувана людиною від молока. Наприклад, коров’яче багато більшою мірою казеїном, що часто заважає нормальному його засвоєнню.

Особливо не рекомендується застосування такого молочного продукту для харчування немовлят: кількість фосфору, що міститься в казеїні, є надлишковим для новонародженого. Ще не сформувалися нирки малюка не здатні правильно виводити його з організму надлишки, не заважаючи при цьому засвоєнню кальцію. Саме тому коров’яче молоко не радять використовувати для дитячого харчування.

Справжнє материнське молоко жінки є альбуминовым, що сильно зближує його з кобыльим продуктом, де казеїн і альбумін представлені однаково. Саме це обумовлює можливість годувати немовляти молоком кобили замість людського.

Білки у складі розглянутого продукту займають близько двох відсотків від своєї маси, це трохи менше у порівнянні з коров’ячим. Жирність кобилячого молока не велика – всього 1%. При цьому жири тут мають бактерицидну дію.

Кобиляче молоко багате на вітаміни різних груп – В, А, С, а також мікроелементами, необхідними для життєдіяльності – натрієм, йодом, калієм та іншими.

При цьому необхідно враховувати, що лікувальні властивості свіжого кобилячого молока (друга назва – саумал) найбільш виражені протягом трьох годин після удою. Після закінчення цього часу частина вітамінів і мінералів, що містяться в саумале, руйнується, а значить, губляться лікувальні якості продукту.

Кобиляче молоко: користь і шкода

Склад добре демонструє, що розглянутий продукт надає позитивний вплив на організм людини. Лікувальні властивості його настільки загальновідомий факт, що багато лікарів призначають прийом кінського молока, як один з етапів терапії. Показаннями до застосування продукту є:

 1. Порушення роботи шлунково-кишкового тракту, за винятком періодів загострення.
 2. Зниження імунітету.
 3. Неправильний обмін речовин в організмі.
 4. Відсутність можливості грудного вигодовування. Також використовується як лікувальний засіб при діареї у новонароджених.
 5. Проблеми з печінкою і нирками.
 6. Вагітність або її планування.
 7. Зайва вага.

Пити кобиляче молоко під час вагітності дуже важливо для заповнення потреби в фолієвої кислоти, необхідної для нормального виношування плоду. Майбутньої матері потрібно вживати не менше одного стакана молока щодня.

У багатьох європейських країнах застосування цього молочного продукту стало елементом лікувальних дієт, а також профілактичних заходів щодо запобігання багатьох захворювань. Крім того, на основі його виробляють різну ухаживающую косметику для шкіри, яка ефективно відбілює і зволожує шкіру, бореться з пігментними плямами і висипом вугрів, знімає запалення.

Лікувальні засоби можна приготувати самостійно. Прикладом одного з них є відбілююча молочна маска для шкіри обличчя.

Інгредієнти:

 • кисле кобиляче молоко;
 • житнє борошно – дві ложки;
 • мелені листя подорожника — щіпка.

Спосіб приготування:

 1. Змішати всі компоненти так, щоб вийшла сметаноподібна маса.
 2. Нанести на обличчя, залишити на двадцять хвилин.
 3. Змити теплою водою.

Маска надає також лікувальний ефект, оскільки вона очищає шкіру, підсушує запалення на ній.

Не можна не сказати про протипоказання до застосування кінського молока, оскільки нехтування ними може завдати шкоди організму.

Кому ж не слід приймати це питво? По-перше, алергікам, людям з непереносимістю кисломолочної продукції. По-друге, тим, хто страждає виразковою хворобою, протипоказано вживати будь-які молочні продукти в періоди загострення.

Користь кумису з кобилячого молока

Кумис – особливий кисломолочний напій, який вважається лікувальним в багатьох країнах. Його готують в Бурятії, Казахстані, Киргизії як національне питво. У деяких європейських санаторіях застосування кумису призначається лікарем в якості лікувального засобу. Спектр його дії досить широкий:

 1. Зняття запалення кишечнику, відновлення його мікрофлори.
 2. Лікування та профілактика туберкульозу.
 3. Знищення шкідливих мікробів, інфекцій в організмі.
 4. Підвищення рівня гемоглобіну в крові.
 5. Лікування захворювань ШКТ.
 6. Оздоровлення серцево-судинної системи.
 7. Поліпшення роботи печінки і нирок.
 8. Усунення похмілля.

Щоб не завдати шкоди організму, пити кумис, як і інші лікарські засоби, потрібно за суворими правилами: щодня протягом не менш ніж трьох тижнів один – два склянки. Крім того, потрібно розуміти, що напій є алкогольним (є невеликий вміст спиртів), тому може бути протипоказаний деяким людям. Наприклад, часто відзначають шкоду кумису для вагітних або дітей.

Рецепт домашнього кумису

Напій легко приготувати в домашніх умовах, однак важливо знати одну особливість: здавна вважалося, що по-справжньому лікувальний ефект і користь можливі тільки від кумису, одержаного з молока коні віком від трьох до п’яти років.

Тварина постарше вже не може дати такого насиченого вітамінами продукту. Саме приготування складається з декількох кроків, дотримання яких забезпечує лікувальні властивості напою:

 1. Зібране молоко переливають у велику ємність, кладуть до нього закваску, що залишилася з минулого партії кумису.
 2. Все це ставлять на повільний вогонь, нагрівають до двадцяти градусів, потім вимішують суміш кілька годин (близько шести). Відбувається процес бродіння напою, результатом якого є лікувальні властивості кумису.
 3. Отриманий напій розливають по скляних пляшках, залишають у теплі на один – три дні. Від тривалості цього кроку залежить, наскільки алкогольних вийде напій.

Кумис вважається природним антибіотиком, тому його регулярне застосування забезпечить знищення різних збудників хвороби. Зберігається він дуже недовго, зіпсувався або просто давній напій не варто вживати, щоб не завдати собі шкоди.

Кобиляче молоко – корисний продукт, що володіє великою кількістю лікувальних властивостей. Завдяки цьому можливо повне лікування від багатьох хвороб, а також їх профілактика. Незвичайний, але приємний смак робить цей напій улюбленим інгредієнтом різних національних страв.

Залишити коментар