Як змінюється гормональний фон жінки за місяць?

Жіночий організм – складна система, функціонування якої залежить від впливу гормонів. І гормональний фон змінюється протягом всього менструального циклу.

Якщо ви хочете краще пізнати своє тіло і особливості фізіології, то для вас у статті розглядаються зміни, що відбуваються всередині вас протягом місяця.

Фази менструального циклу

Перш ніж аналізувати зміни, що відбуваються в організмі жінки, розглянемо фази менструального циклу:

 1. Фолікулярна або менструальна фаза характеризується відторгненням ендометрію. Також в цей період в яєчниках вже починають формуватися фолікули, один з яких (або відразу два, три) згодом стане домінантним: саме в ньому яйцеклітина дозріє. Тривалість фази – від трьох до семи днів.
 2. Фолікулярна фаза – це активне дозрівання домінантного фолікула, який збільшується під впливом фолікулостимулюючого гормону.
 3. Овуляторная фаза найкоротша, триває 24-48 годин і характеризується виходом яйцеклітини з фолікула, що лопнув, а також її просуванням в матку.
 4. Лютеїнова фаза. На місці домінантного фолікула утворюється жовте тіло, яке виробляє прогестерон та забезпечує підготовку до вагітності і її успішний наступ.

Зміни гормонального фону по днях

Як змінюється гормональний фон жінки за місяць? Розглянемо всі зміни докладно і по днях:

 • Перший день – це перші добу менструації. У цей час концентрація статевих гормонів естрогенів і прогестерону знижена, тому починається відторгнення функціонального маточного шару ендометрію (після видалення він почне наростати знову). Також організм починає синтезувати простагландини, що стимулюють скоротливу активність м’язів матки, щоб вона швидше звільнилася від усього непотрібного: часток ендометрію, крові з ушкоджених судин, незаплідненої яйцеклітини. Жінка при скороченнях може відчувати біль і спазми.
 • У 2-ой день вироблення естрогенів все ще мінімальна, тому активно працюють сальні і потові залози, що підсилює потовиділення і робить волосся і шкіру жирніше. Больові відчуття все ще зберігаються, чутливість до хворобливості висока, але йде на спад.
 • На 3-ій день на поверхні матки після відділення отторгающегося ендометрію формується ранова поверхня, а маткова шийка максимально відкрита. Таким чином, формуються так звані вхідні ворота для інфекції. Особливо важливо дотримуватися гігієни, а також бажано утримуватися від сексуальних контактів або хоча б використовувати бар’єрні засоби контрацепції.
 • До 4-ому дню у багатьох жінок менструація підходить до завершення, хоча у нормі вона може тривати до семи днів. У будь-якому разі виділення стають менш рясними, скорочувальна активність матки знижується, тому болів виникати не повинно.
 • На 5-ий день практично завершується загоєння оболонок порожнини матки: тепер на місці отторгнувшегося ендометрія буде формуватися новий, поступово потовщені. За всі місячні жінка втратила до 100 мл крові, але загальний обсяг виділень може скласти до 250 мл, так як в них містяться слиз, частинки ендометрія. Важливо заповнити дефіцит заліза після крововтрати, наприклад, з допомогою яловичої печінки, гранатів, гречки, кураги.
 • На 6-ий день метаболізм максимально прискорено, так що саме час починати стабілізувати вагу, який, можливо, ви набрали за періоди передменструального синдрому і місячних. На максимумі сила, тонус і витривалість, тому приступайте до тренувань.
 • День 7-ий. Домінантний фолікул, який почав формуватися в одному з яєчників вже на початку циклу, активно синтезує естрогени, необхідні для розростання тканин молочних залоз і ендометрію. Також збільшується кількість тестостерону. Так-так, цей чоловічий гормон теж присутній в жіночому організмі і відповідає за якості, притаманні сильній половині людства: цілеспрямованість, пам’ять, рішучість. Час вдалий для прийняття рішень, просування по кар’єрних сходах.
 • На 8-ий день концентрація естрогенів продовжує збільшуватися, і тіло стає все більш привабливим: округлюється груди, шкіра виробляє менше сала і поту. Самопочуття жінки прекрасне, як і її емоційний настрой.
 • 9-ий, 10-ий та 11-ий дні можна об’єднати. Піку своєї концентрації досягає фолікулостимулюючий гормон, що забезпечує збільшення домінантного фолікула і нормальне дозрівання яйцеклітини. Синтезується і лютеїнізуючий гормон, який відповідає за вироблення естрогенів і забезпечує вихід дозрілої статевої клітини.
 • В 12-й та 13-й дні естрогени як і раніше виробляються посилено, а фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони досягають піку своєї концентрації.
 • Якщо менструальний цикл нормальний, стабільний та має середню тривалість (близько 28 днів), то на чотирнадцятий день відбувається овуляція. Домінантний (тобто найбільший) фолікул розривається, і з нього виходить яйцеклітина, яка починає свій шлях з яєчника по фаллопієвій трубі в матку, щоб злитися зі сперматозоїдом. До речі, під час овуляції наростає лібідо: посилене статевий потяг сприяє зачаттю, це закладено природою. А ще іноді жінки відчувають овуляцію: вона може проявлятися болем у яєчнику, з якого виходить яйцеклітина.
 • 15-ий та 16-ий дні. На місці лопнув фолікула формується жовте тіло, яке виробляє прогестерон, який потрібен для збереження вагітності. Він стимулює розвиток тканин молочних залоз, сприяє зміні структури ендометрію і знижує скоротливу активність матки. Прогестерон робить все, щоб запліднена яйцеклітина закріпилася в матці. Через 24-48 годин після виходу яйцеклітина гине, якщо не встигла з’єднатися зі сперматозоїдом.
 • 17-й, 18-й, 19-й та 20-й дні. Жовте тіло досягає свого розквіту, також спостерігається пік концентрації прогестерону, який може викликати запори через зниження скорочувальної активності кишкових стінок (гормон надає розслабляючу дію на мускулатуру).
 • На 21-ий день концентрація естрогенів, лютеїнізуючого гормону і прогестерону знижується. Жовте тіло, яке при відсутності вагітності не потрібно, починає своє зворотний розвиток.
 • З 22-ого дня обмінні процеси, що відбуваються в жіночому організмі сповільнюються. Приблизно з цього періоду починається ПМС – передменструальний синдром. Він розвивається через порушення балансу гормонів: естрогену виробляється більше, ніж прогестерону, також починають синтезуватися простагландини. З-за цього жінка може відчувати набухання і болючість грудей, перепади настрою, набір ваги, тягнучі болі животі.
 • Період з 23-го по 28-й дні. Цикл підходить до кінця, і це час для жінки вважається найбільш складним: ПМС досягає піку, матка збільшується в розмірах через припливу крові і потовщення ендометрію.
 • Далі починаються місячні, настає новий менструальний цикл.

Тепер вам відомо, що відбувається з вашим тілом протягом менструального циклу.

Залишити коментар