Що таке діастаза сечі і навіщо потрібна оцінка показника

Діастаза або – друге назва – альфа-амілаза – виробляється не нирками і виявляється в сечовивідної системі, коли виділяється з організму. Фермент синтезується в залозах – слинних, підшлункової, яєчниках у жінок – і у слизовій тонкого кишечника. Його призначення – розщеплення складних вуглеводів, які вводяться в організм з їжею.

Разом з іншими травними ферментами діастаза потрапляє в шлунок, потім виділяється в просвіт травного тракту, звідти всмоктується в кровотік і адсорбується нирками, виділяючись разом з сечею.

Аналіз сечі на діастазу призначають у тих випадках, коли при сильних болях в животі потрібно уточнити діагноз. Діастаза сечі – цей лабораторний показник показує, як працює підшлункова залоза і наскільки ефективно крохмаль розщеплюється.

Як здають аналіз сечі на діастазу

Щоб показник рівня діастази був достовірним, досить здати кілька мілілітрів сечі. Пацієнта необхідно ретельно підмитися, зібрати аналіз в баночку, і здати в лабораторію сечу в ще теплому вигляді.

Збирати сечу заздалегідь не потрібно – альфа-амілаза розпадається протягом першої години. Якщо пацієнт знаходиться у будинку, то йому бажано підмитися, а наповнити баночку безпосередньо в санітарній кімнаті близько лабораторії.

В амбулаторних або стаціонарних умовах збір сечі часто проводять за допомогою катетера, особливо у чоловіків.

Найкраще здавати аналіз вранці – після кількох годин спокою вміст діастази вище, але час особливого значення не має. Бажано до забору сечі не їсти і не пити 2 години.

Норма діастаза сечі

У дорослих показник змінюється в залежності від віку. Від 17 до 56-60 років – ці значення можуть змінюватися – рівень альфа-амілази повинен становити від 10 до 124 одиниць на літр природних виділень (од/л). У дорослих старше цього віку нормальним вважається рівень 25-160 од/л Норма для дітей – 10-64 од/л.

Підвищення показника

Підвищення діастази в сечі спостерігається при таких захворюваннях.

 1. Найбільше значення кількості альфа-амілази виробляється при гострому панкреатиті – запаленні підшлункової залози, при появі в ній кісти або початку злоякісного процесу. При діагностиці цих хвороб рівень діастази відіграє велике значення: він допомагає виявити хвороби на ранній стадії. Виявляється клінічна картина, уточнюється характер захворювання – гострий або хронічний панкреатит в стадії загострення. При загостренні панкреатиту або порушення функції підшлункової залози, викликаної злоякісним процесом, показник може підвищуватися до 128-256 од/л. Це допомагає виявити запальний процес у тканинах підшлункової залози.
 2. Перевищена норма діастаза –але не більше, ніж в 10 разів, при запаленні слюных залоз, викликаних паротит – свинкою, при запальних процесах в жовчному міхурі – при холециститі.
 3. Збільшується кількість альфа-амілази при гострих захворюваннях нирок – впровадження бактеріальної флори – гломеруланефрите і нефритах, що викликають оборотну ниркову недостатність. При необоротної ниркової недостатності показник завжди вище норми.

Показує аналіз підвищення рівня діастази в сечі при наступних станах:

 • при травмах живота, печінки і жовчного міхура;
 • при кишкової непрохідності;
 • при загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, під час внутрішньої кровотечі;
 • при діабетичному кетоацидозі;
 • при онкологічних процесах внутрішніх органів, які знаходяться в очеревині, незалежно від відділів;
 • під час гострих захворювань – при апендициті під час загострення сечокам’яної або жовчнокам’яної хвороби, при позаматкової вагітності.

У страждаючих алкоголізмом цей показник вище норми, значно збільшено він і під час вагітності при токсикозі.

Зниження діастаза

Зниження показника провокують пошкодження підшлункової залози, викликані хронічним панкреатитом, отруєння, гепатити різної етіології, тиреотоксикоз у стадії загострення.

Лікування панкреатиту

Додатково сечі на діастазу здають для оцінки терапевтичної схеми: у деяких випадках доцільно проводити добовий моніторинг – забір сечі проводять кожні 3 години для оцінки запального процесу. За показниками коригується лікування. Цей досить простий, ефективний дешевий метод, хворий сам відносить необхідний біоматеріал в лабораторію.

Моніторинг можна проводити під час ФГС – дуоденальним зондуванням – або парканом венозної крові, але це доставляє пацієнтові значні незручності і страждання.

При панкреатиті змінюються і інші показники сечі – деякі зміни можна оцінити візуально. Сеча стає темніше – при жовтяничній формі захворювання її відтінок стає майже чорним і колір нагадує по виду пиво.

Інші зміни оцінюються в лабораторних умовах. З’являються кетонові тіла – оксимасляна і ацетоуксусная кислота, ацетон, починається інтоксикація організму. В аналізі сечі виявляються вільні еритроцити, білок, лейкоцити. Якщо на тлі інтоксикації приєднується ураження сечовидільної системи і знижується ниркова функція, в сечі з’являються циліндри – зліпки білка або клітинних елементів, які в нормальному стані зустрічаються тільки в ниркових канальцях.

Достовірність показника

Дуже важливо знати, як правильно збирати діастазу сечі, це значно впливає на результат.

Забруднення сечі або посуду можуть призвести до встановлення неправильного діагнозу.

Недостовірний результат можна отримати після зловживання алкоголем, при вагітності – з самого раннього терміну, після астматичного нападу, під час простудних і інфекційних захворювань, симптомом яких є кашель.

Необхідно попередити лікаря, що призначає аналіз, якщо приймаєш наступні лікарські засоби:

 • опіати;
 • розріджують кров препарати;
 • оральні гормональні контрацептиви;
 • діуретики,
 • нестероїдні знеболюючі засоби;
 • морфін і його похідні.

Щоб уточнити діагноз рівень амілази визначається біохімічним аналізом крові, додатково призначають спеціальні дослідження:

 • ангіографію;
 • ендоскопію;
 • УЗД;
 • рентгенографію.

Пацієнту, поступили в стаціонар, проводиться комплексне обстеження, яке також входить копрологічне дослідження та дуоденальне зондування.

Залишити коментар