Горбуша: користь і шкода для організму

Таку рибу називають «рожевим лососем». І нехай вона поступається своєму знаменитому «побратимові», її люблять, цінують, готують з неї велику кількість страв. Це добре знайома всім горбуша. Користь і шкода свіжої консервованої риби і її молок, тонкощі вибору «правильного» продукту — в центрі нашої уваги.

Ця представниця сімейства лососевих живе, головним чином, на півночі Тихого океану, але зустрічається й в інших регіонах. Назва вид отримав з-за горбика, який перед нерестом утворюється у самців. Горбуша являє собою надзвичайно цінний морепродукт, оскільки служить джерелом безлічі корисних речовин і при цьому може бути використана для приготування маси смачних страв.

Горбуша свіжа: користь і шкода для організму

Вважається, що м’ясо в максимальній мірі насичений корисними речовинами в період нересту.

Отже, чим же може збагатити наш організм горбуша?

  • Білки. Тут вони цінні — легкозасвоювані, «якісні», тому послужать добру службу зміцнення кісток і м’язів.
  • Ненасищенна жирна кислота омега-3. Про користь кислот цієї групи сьогодні знають всі, хто цікавиться здоровим харчуванням. Вони надають антиксидантное, омолоджуючу дію, пригальмовують процеси старіння, збільшують вітальність.

Наявність цих та інших корисних речовин робить горбушу корисною для лікування та запобігання захворювань серцево-судинної системи. Хворим даної групи необхідно частіше балувати себе «рожевим лососем».

  • На роботі організму сприятливо позначається велику кількість мікро — і макроелементів. Так, треба дружити з горбушею тим, у кого є проблеми зі щитовидною залозою, оскільки ця риба багата йодом. Багато в ній і фосфору, активизирующего різноманітні клітинні реакції і тим самим прискорює метаболізм. У зв’язку з цим горбуша принесе користь тим, хто хоче схуднути. Кістки, м’язи, нервова система отримають свою дещицю користі, оскільки в цій рибі є калій, цинк, натрій, фтор.
  • Не позбавлена горбуша і вітамінів, зокрема, групи B, A, C, E. Так, в ній є піридоксин, який сприяє правильному клітинного обміну в головному мозку. Завдяки їй поліпшується настрій, людина стає більш працездатною, його нервова система функціонує краще. Вітамін PP теж благотворно впливає на її роботу, а також на працездатність травної системи.
  • Горбуша не обтяжує організм зайвими калоріями: в 100 грамах риби — близько 150 ккал.

Щоб користь горбуші була максимальною і мінімальною – її шкода, не потрібно довго обробляти рибу при високих температурах. Оптимальна тривалість — чверть години.

Шкода горбуша може заподіяти шкоду лише тим людям, які не переносять рибу в принципі або ж у яких виявилася індивідуальна непереносимість саме цього виду. Крім того, людям, що страждають хронічними хворобами ШКТ, потрібно дотримуватись обережності у її вживанні.

Чому варто їсти молочко горбуші?

Традиція вживати в їжу молоки налічує багато століть. Але для багатьох наших сучасників ця сама поживна (поряд з ікрою) частину риби перетворилася в екзотику і не найпопулярніший продукт. Між тим, на нього варто звернути увагу.

У чому ж користь і шкоду молок горбуші як представниці лососевих?

  • Ця частина тушки багата поліненасиченими жирними кислотами: в кожних 100 грамах їх більш ніж 10%.
  • У складі присутня амінокислота гліцин, відома своєю здатністю сприятливо діяти на роботу головного мозку.
  • Низькомолекулярні білки протамины послужать добру службу при цукровому діабеті, зроблять лікування більш ефективним за рахунок «допомоги» деяких ліків.
  • Молоки горбуші багаті нуклеотидами, а ці речовини здатні гальмувати старіння, беруть участь в ліквідації наслідків пошкодження ланцюжків ДНК і утворення нових.
  • Молоки лососевих багаті вітаміном B12: в 100 г їх 27 мкг, що задовольняє потребу в цьому речовині на 90%. Є тут і інші вітаміни групи.

Чи може ця частина горбуші бути шкідливою? З молоками потрібно бути обережніше, якщо порушений обмін речовин і діагностовано ожиріння. Таким людям не варто обсмажувати делікатес: тим самим вони нашкодять собі і канцерогенними речовинами, і непотрібним підвищенням калорійності. У день дорослому досить з’їдати 100-150 р. Зате це можна зробити всім, включаючи вагітних, годуючих жінок, оскільки особливих протипоказань до вживання молок не виявлено. Виключення — вік до 3 років і алергія на білок, рибу в принципі.

Користь і шкода консервованої горбуші

Консервована горбуша — користується величезною популярністю продукт. Технологія обробки не позбавляє її ні смаку, ні корисних якостей.

Консервують цю рибу у власному соку, з маслом або в томатній пасті. Додаткові інгредієнти можуть змінити енергетичну цінність, і на це повинні звертати увагу люди, для яких важливо дієтичне харчування.

Найбільш корисною вважається горбуша у власному соку. Щоб купити дійсно якісний продукт, потрясіть баночку. При цьому не має чутися бурхливих сплесків, адже всередині має бути лише риби та солі.

Консервовану горбушу кулінари люблять за те, що їй можна знайти дуже широке застосування, починаючи від супів і закінчуючи пирогами. При цьому продукт продовжує залишатися корисним, а шкідливий він лише для тих, кому не варто вживати і свіжу рибу.

Краще всього купувати законсервовану на Далекому Сході рибу, де її безпосередньо виловлюють. Консерви, що випускаються в середній смузі Росії, робляться із замороженої сировини.

Багатьом шанувальникам морепродуктів напевно буде приємно і цікаво дізнатися, що їх улюблена риба горбуша, виявляється, приносить багато користі і шкоди здатна заподіяти хіба що дуже вузькому колу людей. Однак, як і у випадку з іншими дарами морів і океанів, важливо звертати особливу увагу на якість продукту – тільки тоді він виправдає покладені на нього очікування.

Залишити коментар