Наривє палець на нозі біля нігтя: лікування

Запалення нігтьового ложа – явище досить болюче і зовні не дуже красиве. В основному причиною цієї неприємності виступають патогенні мікроорганізми, такі як бактерії і гриби, які проникають через невеликі рани у кутикулі або нігтьову пластину. Отже, нарывает палець на нозі біля нігтя: лікування та заходи профілактики.

Чому з’являється нарив?

При запаленні нігтьового ложа часто відбувається зараження не тільки цієї ділянки, але й оточуючих ніготь шкірних покривів. Лікарі такого роду нариви відносять до різних видах запалень, таким як:

 • Онихии – захворювання з ураженням нігтя його ложа, пластини і кореня, можливо протікання в гострій або хронічній фазі.
 • Пароніхії – нариви м’яких тканин біля краю нігтя. Захворювання буває гострим і хронічним.
 • Панариції – гнійні нариви тканин пальця, що оточують нігтьову пластину.

Збудники цих патологій — хвороботворні мікроорганізми, в основному бактерії, особливо стафілококи, іноді гриби і віруси герпесу. Вони проникають через невеликі рани.

Фактори ризику

До основних причин, які можуть призвести до нариву великого пальця на нозі біля нігтя, відносяться:

 • тріщини на сухій і ороговілої шкіри;
 • порізи;
 • частий контакт з водою або агресивними хімікатами, що роз’їдають тканину;
 • врослі нігті;
 • защемлення, удари по пальцю, що викликали пошкодження навколишніх тканин;
 • ламкі нігті також дозволяють більш легко поширюватися патогенів.

Поширення бактеріальної інфекції сприяє і ослаблений імунітет. Часто це зустрічається у людей з діабетом при високому рівні цукру в крові. А ось грибкові інфекції в основному викликають розвиток хронічної форми запалення нігтьового ложа.

Ці мікроорганізми харчуються переважно цукром і, отже, можуть призвести до запалення шкіри також у діабетиків. Крім того, у групі ризику грибкової інфекції знаходяться пекарі та кондитери, які часто вступають у контакт з підсолодженим тестом.

Мікротравми шкіри і порізи можна з легкістю отримати під час догляду за нігтями. Наприклад, деякі, вирізаючи кутикулу ножицями або занадто грубо штовхаючи її твердим предметом, видаляють багато захисного шару і наносять шкірі ушкодження. Навіть при обрізанні нігтів часто зустрічаються невеликі рани. Так, при занадто глибокої різання нігтьової пластини з боків може бути пошкоджено її ложі. Часте використання рідини для зняття лаку також ушкоджує м’які тканини навколо нігтя.

Іноді онихии виникають як побічні ефекти від застосовуваних лікарських препаратів, наприклад, похідних вітаміну А при лікуванні псоріазу та акне.

Симптоми запалення нігтьового ложа

При гострому запаленні нігтьового ложа ділянку ураженої тканини червоніє, напухає і болить. Інфікована область помітно нагрівається. Для такого нариву типова пульсуючий біль.

У разі бактеріальної форми інфекції на бічних кромках і під нігтьовою пластиною через деякий час утворюється гній, який іноді з’являється при натисканні на ніготь або запалену область. Крім того, можливе підвищення температури і запалення лімфовузлів.

При тривалому наривах або недостатньо хорошої його обробці може відбутися деформація нігтьової пластини або ж вона «злазить». В залежності від того, наскільки сильно поширюється запалення нігтьового ложа, нарив може бути настільки болючим, що обмежує рухливість пальця.

При хронічній формі захворювання, як правило, уражається декілька нігтів. Хворобливі відчуття не такі гострі або їх немає зовсім. Нігті в куточках або по краях можуть бути безбарвними, червонуватими або блакитного відтінку.

Як лікувати нарив?

Що ж робити, якщо нарывает палець на нозі? Вибір лікування залежить від виду інфікування бактеріями, дріжджами або вірусами. На початковій стадії призначаються протизапальні препарати і мазі. Вони заспокоюють біль і сприяють природному процесу загоєння.

Добре допомагає при лікуванні нариву на пальці біля нігтя таке популярне домашнє засіб, як тепла ванна для ніг з протизапальними травами. В якості добавки використовують ромашку аптечну, сіль і господарське мило. В день буде достатньо трьох таких ванн. Можуть швидко допомогти дезінфікуючі розчини або мазі, що містять йод або інші антибактеріальні речовини, особливо якщо причиною інфекції були бактерії.

Що робити, якщо запалення прогресує? При більш вираженому наривах може знадобитися мазь, що містить антибіотик. Якщо бактеріальна інфекція протікає з набряком лімфовузлів і підвищеною температурою, необхідні антибіотики у вигляді таблеток.

Грибкові інфекції усуваються мазями з протигрибковою агентом. Герпес можна успішно лікувати противірусними препаратами, які застосовуються місцево у вигляді мазі. А ось великі гнійні абсцеси розкриваються лікарем під місцевою анестезією. Догляд за раною і перев’язки зазвичай проводяться в кабінеті лікаря. Віддалений ніготь, як правило, відростає знову протягом кількох місяців.

Заходи профілактики:

 • регулярно обрізайте нігті на ногах, щоб вони не вростали і не ламалися;
 • наносьте на шкіру навколо нігтя зволожуючі креми, щоб зменшити ризик виникнення тріщин;
 • обрізайте нігті неглибоко, залишаючи верхню частину рівною без гострих країв;
 • носіть добре облягає взуття, яка не стискає ногу і не викликає натирань;
 • не обрізайте кутикулу ножицями;
 • захищайте ноги від холоду;
 • спеціальні гімнастичні вправи для ніг поліпшать кровопостачання тканин і, отже, зроблять їх більш стійкими до інфекцій;
 • свіжу рану в області нігтів слід відразу обробити антисептичним розчином, який буде протидіяти патогенів.

Якщо нарив триває довго, а симптоми погіршуються або виникає раптовий і сильний біль, то доцільно вдатися до медичної допомоги. Це особливо важливо для людей з такими основними захворюваннями, як цукровий діабет. Будьте здорові!

Залишити коментар