Гіперкоагуляція: природа явища, можливі причини та наслідки

Кров — найважливіша фізіологічна рідина людського організму, що складається з плазми і формених елементів (лейкоцитів, тромбоцитів, еритроцитів). Зміни в її складі впливають на роботу більшості органів і систем, тому так небезпечні синдроми, що супроводжуються підвищенням або зниженням суспензійних властивостей, електролітного балансу та густоти.

Гіперкоагуляції називається стан підвищеної згортання крові, що спостерігається при деяких захворюваннях (зокрема, онкологічних), прийомі оральних контрацептивів, генетичних дефектах. Зазвичай воно проявляється аномальним ростом кількості тромбоцитів — клітин, що формують так звані первинні пробки для закупорки судин у разі їх пошкодження і надають свою поверхню для прискорення плазмового згортання. У нормі концентрація тромбоцитів у плазмі крові вкладається в рамки 180-360*10^9 одиниць на літр.

Зниження концентрації тромбоцитів загрожує небезпечними для життя кровотечами, а надмірна її підвищення призводить до утворення згустків (тромбів), здатних перекривати кровоносні судини і тим самим викликати інфаркти, емболії, інсульти.

Якщо є підозри на будь-які порушення процесу згортання, прояснити ситуацію допоможуть аналізи:

 • ОАК і гематокрит (важливо встановити суму всіх формених елементів по відношенню до загального об’єму крові);
 • коагулограма (дослідження системи гемостазу, завдяки якому можна отримати інформацію про його загальний стан і цілості кровоносних судин, а також дізнатися, наскільки ефективні внутрішній і загальний шляху згортання).

Для гіперкоагуляції характерні неспецифічні симптоми, такі як сонливість і стомлюваність, загальна слабкість і розгубленість, підвищення артеріального тиску, головний біль, сухість у роті, пригнічений настрій, відчуття холоду у кінцівках. Але нерідко будь-які прояви хвороби відсутні, і ніщо не вказує на надто інтенсивне згортання крові, так що без результатів аналізу жоден лікар не зможе об’єктивно оцінити ситуацію.

Хронометрическая і структурна гіперкоагуляція

Зустрічаючи в розшифровці аналізів слова «хронометрическая і структурна гіперкоагуляція», пацієнти починають нервувати. Насправді сам по собі такий результат ще ні про що серйозне не говорить — наприклад, для вагітних жінок незначне підвищення швидкості зсідання крові по мірі наближення пологів, починаючи приблизно з другого триместру, вважається нормою. Так організм природним шляхом намагається запобігти значну крововтрату.

Але якщо про вагітність мова не йде, а обстеження виявило гиперкоагуляцию, слід шукати причину, по якій порушується процес згортання крові.

Причини, по яким кров стає густішою, ніж слід було б, можуть бути найрізноманітнішими, серед них:

 • надлишкова продукція еритроцитів, гемоглобіну і тромбоцитів;
 • вплив іонізуючого випромінювання (радіації);
 • недолік певних ферментів;
 • крововтрата або зневоднення;
 • захворювання печінки, селезінки та інших органів.

Існує і синдром первинної гіперкоагуляції (тромбофилия): така патологія викликається дефіцитом плазміногену або протеїнів C, S, генними мутаціями, гіпергомоцистеїнемією, антифосфолипидным синдромом.

Синдром гіперкоагуляції при цирозі печінки

Прокоагулянтный дисбаланс нерідко відзначається у хворих на цироз печінки, причому частота і тяжкість тромботичних ускладнень зазвичай корелюється з тяжкістю захворювання. Тим не менш, система гемостазу довгий час залишається функціональної, хоча і нестійкою: організм продовжує працювати, але в його роботі постійно спостерігаються певні збої, а в складі крові помітні явні відхилення від норми.

Організація ефективного лікування таких хворих — непросте завдання для лікаря, оскільки існує ризик розвитку тромботичних, так і геморагічних ускладнень. Іншими словами, пацієнт може постраждати від тромбозу, так і від втрати крові.

Гіперкоагуляція при вагітності

Важливим фактором, що однозначно робить вплив на склад крові, вважається вагітність: як до пологів, так і протягом декількох тижнів після них фізіологічний баланс організму піддається певним змінам.

Турбуватися тільки тому, що кров стала трохи густіше, не варто: це природний процес, викликаний гормональної і функціональною перебудовою, якою супроводжується будь-яка вагітність. Переживати треба, якщо гіперкоагуляційний синдром при вагітності носить патологічний характер: в цьому випадку кров згущується раніше часу або сильніше, ніж потрібно.

До групи ризику відносяться жінки з хронічними серцево-судинними захворюваннями і гестозом вагітних в анамнезі. Відомо, що вагітність значно (приблизно в 5-7 разів) підвищує ризик тромбоемболії — небезпечного стану, при якому кровоносну судину закупорюється тромбом, а залежні від нього тканини і органи відчувають кисневе голодування.

Але це далеко не єдина небезпека, яку таїть у собі аномально інтенсивне згортання. Якщо система гемостазу змінюється занадто сильно, зростає ризик негативних наслідків не тільки для матері, але і для її дитини.

Цей синдром загрожує:

 • затримкою у розвитку плоду;
 • занадто швидким зносом плаценти;
 • завмиранням вагітності на ранніх термінах і загибеллю плода на пізніх;
 • тромбозом судин пуповини;
 • відшаруванням або передлежання хоріона;
 • інсультами та інфарктами;
 • розвитком варикозної хвороби;
 • тромбозом судин сітківки.

Непряме вплив на розвиток гиперкоагуляционного синдрому під час вагітності роблять зовнішні фактори — стрес, зневоднення, перегрівання, гіподинамія (все це відбивається на загальному стані вагітної жінки і на її складі крові).

Але набагато більш значущими обставинами вважаються внутрішні фактори ризику: носійство поліморфізмів генів тромбофілії, що відповідають за згортання (деякі з них зустрічаються у 30% населення), антифосфоліпідний синдром, вроджена слабкість судин.

У ряді випадків ускладнення, викликані зміщенням балансу у бік гіперкоагуляції, розвиваються не в першу вагітність, а в другу. Пояснюється це тим, що навіть нормально протікає з точки зору фізіології перша вагітність все ж встигає запустити певні патологічні процеси в організмі, працюючи як активатор. А під час другої вагітності приховані патології проявляються повною мірою.

Щоб уникнути такого повороту подій рекомендується контролювати склад крові і приймати профілактичні заходи ще в першому триместрі.
З якими спеціалістами потрібно проконсультуватися, якщо є підозра на гіперкоагуляційний синдром?

В першу чергу — з гінекологом та лікарем (лікарем загальної практики), які при необхідності спрямують пацієнтку до вузьких фахівців — гематолога або коагуологу (лікарям, які займаються хворобами крові). Щоб попередити розвиток ускладнень, лікар, який спостерігає вагітність, може за результатами аналізів призначити спеціальні препарати, антикоагулянти, які перешкоджають згортанню.

Не можна застосовувати антикоагулянти самостійно, а також замінювати призначені лікарем препарати самостійно підібраними — наслідки можуть бути плачевними.

Залишити коментар