Гігієна роботи за комп’ютером, щоб не зіпсувати зір

Комп’ютер сьогодні невід’ємна частина робочого процесу. Крім того, навіть відпочиваючи, ми включаємо ПК, переглядаючи соцмережі, фільми і новини. Багато хто, як мінімум 12 годин на добу дивляться в монітор. Можна зіпсувати зір, працюючи за комп’ютером?

Рано чи пізно органи зору починають втомлюватися: з’являються почервоніння, лопаються внутрішньоочні судини, порушується зволоження очного яблука. Причин такої реакції на роботу за монітором кілька.

Причини порушення зору і втоми очей

Некомфортні відчуття від тривалої роботи за монітором носить назву зоровий синдром. Проявляється він поетапно – спочатку відчувається лише легка втома очей, яка не завдає значного дискомфорту. Однак якщо не реагувати на симптоми вчасно, то далі можуть виникнути серйозні проблеми.

Перелік приблизних симптомів, які повинні служити сигналом до дії:

 • болі в очницях;
 • відчуття пульсації очного яблука – підвищення внутрішньочерепного тиску;
 • підвищена сльозотеча або, навпаки, сухість очей;
 • гостра реакція на світло;
 • погіршення зору — дрібні шрифти нечітко видно;
 • часта мігрень.

Врахуйте, що робота за монітором, а тим більше друк, вимагає від зору додаткових зусиль. Коли ми набираємо на клавіатурі, погляд перефокусовується з клавіатури на дисплей, з дисплея знову на клавіатуру, а потім ще й на папери.

Щоб виконати всю цю на перший погляд незначну роботу, погляд перефокусовується близько 15000 разів! Не легша ситуація з читанням з електронних носіїв та переглядом зображень або відео – зображення з екрану є самосветящейся.

Тому щоб обробити інформацію з усіх тисячею пікселів, які регулярно запалюються або гаснуть, очі перебувають в активній роботі. Існує і ще одна проблема – при читанні з комп’ютера око моргає значно рідше, а значить, і знижується кількість слізної рідини, через що і з’являється пересихання. Додаткову роботу зору підкидають і світлові відблиски на дисплеї. Словом, робота за електронним дисплеєм має значний перелік мінусів для здоров’я.

Як не зіпсувати собі зір за комп’ютером: безпечна установка монітора

Важливо встановити дисплей в правильному положенні:

 • мінімальна відстань між монітором і сидить має бути 60 см. При цьому не варто нахилятися до екрану, скорочуючи дистанцію – привчайте себе сидіти рівно;
 • встановлюйте дисплей так, щоб верхня частина картинки була на рівні прямого погляду;
 • правильно регулюйте попадання світла: монітор поставте з лівої сторони від вікна. Таке становище є правильним не лише для роботи за електронними носіями, але і для читання і письма загалом;
 • вкрай важливо зручне положення при роботі. Для цього варто підібрати не тільки зручне крісло, але і висоту столу – приблизно 70-80 см;
 • регулюйте яскравість зображення в налаштуваннях дисплея – пристосуйте її під світло в кімнаті чи офісі. Для цього візьміть звичайний білий аркуш паперу і подивіться спочатку на нього, а потім на дисплей. Сіре зображення буде сигналом того, що яскравість потрібно трохи підвищити, а світиться і занадто світле – знизити;
 • налаштування і регулювання положення – це добре, але зір теж вимагає відпочинку. Оптимальним варіантом буде короткострокова гімнастика для очей.

Під час роботи не зіпсувати зір: правила елементарної гімнастики

 1. Міняйте фокус. Приблизно раз у годину давайте собі хвилинку відпочинку. Для цього навіть не обов’язково вставати з робочого місця – просто поетапно міняйте фокус дистанції: можна дивитися на дерева у вікні, особливо якщо на вулиці тепла пора і багато зелених листя. Можна вибрати 3 будь-які предмети: один на зовсім близькій відстані, віч-на середньому і один далеко. По черзі подивіться на кожен з них;
 2. Закрийте на хвилину очі. Рухайте ними по черзі вгору і вниз по 5-10 разів, а потім в сторони теж 5-10 разів. Потім очима зробіть кілька оборотів за годинниковою стрілкою і проти неї. Відкрийте очі і на секунду зведіть їх так, щоб дивитися на ніс. На завершення вправи по разу киньте погляд вниз-вліво і вниз, вправо і вгору. Після цього варто пару раз сильно примружитися;
 3. Якщо робоча обстановка в офісі не дуже напружена, на хвилину розслабтеся і закрийте очі. По колу можна легко помасажувати лінію брів у напрямку від центру до скронь, а також ту область, де відкладаються від втоми горезвісні «мішки під очима»;
 4. В кінці напруженого дня за роботою рекомендується така практика, як пальмінг. Це дуже ефективна вправа для тих, хто багато сидить біля комп’ютера. Потрібно сісти прямо, спершись на стіл, і постаратися повністю розслабитися. Прикрийте очі і закрийте їх внутрішньою частиною долонь. Далі починається розумовий процес, а точніше, викиньте з голови всі турботи і думки про те, як багато вам ще працювати і просто помрійте, згадайте що-небудь приємне. Всього пару хвилин такого переключення уваги з закритими очима зніме втому і дасть відпочинок утомившемуся зору.

Важливо не лінуватися і повторювати названі вправи регулярно. Щоб не забути про відпочинок, є спеціально розроблена програма проти стомлення зорового апарату. Встановіть її, і в потрібний час вона буде подавати сигнал, що настав час для короткострокової зарядки.

Крім того, в ній є ще й інші вправи і рекомендації по профілактиці стомлюваності. Словом, комп’ютер у цьому випадку зіграє свою позитивну роль.

Можна зіпсувати зір захисними окулярами?

Вельми поширена думка, що захисні окуляри для роботи за електронними носіями можуть позбавити від проблем зниження зору, мігрені і опромінення. Скажемо відразу, що це не так. Прямого попадання опромінення на очі, звичайно ж, не буде, так як в них містяться спеціальні скла.

Однак і чекати приголомшливого ефекту не доводиться.

 • Щодо головного болю. Будь окулярах є затискачі, які тиснуть на область перенісся. Від довгого їх носіння і з’являється головний біль і втому. Особливо дискомфортні відчуття виявляються у тих, хто до носіння окулярів не звик. Більш того, дискомфорт відображається на концентрації – нестандартні відчуття дають імпульс в мозок, і тому зосередитися на роботі все одно не виходить;
 • Навантаження на очі. Якщо ви не користуєтеся очками в повсякденному житті, очі реагують на захисні скла, а значить, напружуються так само, як і без них.

Перш ніж обзавестися досить дорогим аксесуаром, прочитайте відгуки на тематичних блогах. Більшість з них буде містити інформацію типу: «Начебто допомагає». І ключова фраза в цьому «начебто». Якщо відчутної користі аксесуар не приносить, значить, його вплив базується не більше ніж на самонавіюванні і відмінною рекламі виробників.

Допомагають краплі?

Ще одним псевдочудодейственным засобом є краплі. Виробники повідомляють, що їх вживання звільняє від гімнастики, очок і так далі. Проблема в тому, що багато з них мають судинозвужувальну властивістю, а це призводить до недостатнього зволоження очного яблука. Тому, щоб дійсно препарати були дієвими, консультуйтеся з офтальмологом.

Боротьба з комп’ютерним зоровим синдромом у дітей

Найскладніше захистити від подібної проблеми дітей – граючи в іграшку на ПК або переглядаючи мультики, подвисая в соцмережах, вони часто проводять за монітором недозволено багато часу. Важливо пам’ятати, що дітям до 14 років потрібно робити перерву кожні 20-25 хвилин. Встежити за чадом, звичайно ж, можна не завжди. Тому встановлюйте функцію «батьківський контроль».

Чадо буде чинити опір подібної мірою обережності, але вона необхідна, щоб зберегти зір. Також непогано було б поставити яке-небудь рослину біля комп’ютера. Зелений колір дає очам відпочинок.

Залишити коментар