Герань: обрізка для пишного цвітіння

Герань заслужила свою популярність не тільки завдяки яскравим і пишним квітам. Всім відомі корисні властивості цієї рослини, його здатність своїм ароматом відлякувати комах-шкідників. Завезене з Африки ще в 1795 році, воно є одним з найпоширеніших серед домашніх і садових квітів.

Його можна сміливо віднести до розряду тих рослин, догляд за ними не вимагає багато часу і сил, однак потрібно знати, як правильно обходитися з геранню. Обрізка для пишного цвітіння дуже важлива, адже саме завдяки цим діям квітка буде радувати нас протягом тривалого часу.

Різновидів герані існує досить багато – тільки в Росії їх кількість перевищує 40 сортів. Цю рослину можна розводити як на підвіконні так і в саду. Різноманітність відтінків не перестає дивувати навіть досвідчених квітникарів. Однак, якщо не знати, як обрізати герань і з якою метою це робиться, квітка не буде таким пишним і красивим.

Для чого потрібна обрізка?

Квітникар повинен приділяти постійну увагу отрастающим втечам і в певні періоди обрізати їх. Така процедура проводиться з наступних міркувань:

 • збільшення періоду цвітіння;
 • формування красивої крони рослини;
 • допомога в появі нових бічних пагонів;
 • отримання матеріалу для розмноження

Якщо нічого не робити для формування квітки, він почне рости вгору, і незабаром залишиться лише високий стебло з листям і поодинокими суцвіттями на верхівці. Селекціонери пояснюють цю особливість тим, що самостійно рослини цього сімейства не дають бічних пагонів.

Обрізка герані для пишного цвітіння на вулиці і вдома не є складною процедурою, виконати яку не зможе новачок у цій справі. Головне — знати, як це зробити правильно, щоб ваша красуня могла і далі радувати око.

Правила виконання

Незважаючи на те, що видів герані багато, у всіх них формування куща здійснюється практично однаково. Виконуйте всі дії поетапно — і тоді у вас все вийде:

 1. Приготуйте інструменти. Найкраще підійде ніж з гострим і тонким лезом: він дозволить швидко і акуратно перерізати втечу, не пошкодивши його.
 2. Виберіть потрібне місце для обрізки. Подумки уявіть майбутню форму рослини, а потім на бажаному відстані від землі зробіть над аркушем зріз.
 3. Посипте порошком з активованого вугілля або кориці: це допоможе не розпочатися гниття.

Необов’язково користуватися для укорочування стебел ножем. Інший поширений метод дозволяє взяти втеча чистими руками і без використання інструментів акуратно надломити його. Після цього потрібно обробити місце надлому способом, описаним вище.

Садівники, які мають у своїх квітниках не одна рослина, радять після цього внести в землю комплексне добриво для квітів, містить азот. Це дозволить герані швидше почати відновлення і утворення нових пагонів.

Коли потрібно проводити обрізку?

Скільки ж разів потрібно обрізати рослину? Якщо мова йде про герані, обрізка для пишного цвітіння повинна проводитися як мінімум два рази на рік – восени і навесні.

В осінній час рослина починає поступово готуватися до зимівлі, вже не так рясно цвіте, тому влаштувати обрізку в цей період легше всього. Процедура виконується для того, щоб прибрати все зайве і дозволити рослині перезимувати без проблем.

Для початку зрізаються всі зів’ялі суцвіття і листя, потім проводиться робота по поліпшенню форми герані. З цією метою коротшають стебла, які псують її зовнішній вигляд. Залишаються тільки молоді й міцні, здатні дати здорові пагони.

Іноді рослина стає менше майже на третину. Але воно швидко відновлюється, якщо помістити його в хороші умови і правильно удобрити. Якщо ви з якоїсь причини не забезпечили обрізку ранньої восени, не турбуйтеся: у вас ще є час до початку грудня.

Навесні поміщений на світлий і теплий підвіконня квітка починає прокидатися від зимового сну. Тому не менш важливо позбавити його від відрослих в непотрібному напрямку пагонів. На початку березня (а іноді вже в кінці лютого), до утворення квіткових бруньок можна починати обрізку.

Зволікати з цим процесом не варто: зволікання загрожує утворенням зайвих пагонів і зменшенням періоду цвітіння герані. Правильніше за все буде обрізати всі ослаблені і надмірно відрослі стебла, залишивши знизу по 2-3 бруньки.

Що таке штамбова герань і як її сформувати?

Штамбовым називається рослина, якому штучно надана певна форма. Для того щоб красиво сформувати герань, потрібно:

 1. Вибрати один з стебел в якості основного і підв’язати його до надійної, міцної опори, яка послужить орієнтиром для подальшої роботи. Потрібно діяти дуже акуратно, тому що рослина крихке.
 2. Видалити гілки з боків, надаючи рослині правильну, акуратну форму. При цьому не варто забувати, що обрізка проводиться над листком, так як з цього місця підуть більш міцні пагони.
 3. Дочекатися часу, коли основний стебло підросте вище опори, і зробити його прищіпку. Ця операція дозволить йому розділитися на кілька гілочок, завдяки чому вершинка герані буде виглядати красиво.
 4. Повторити процедуру прищіпки з бічними пагонами, щоб в результаті вийшла правильна форма кулі.
 5. Залишити рослину в спокої на кілька місяців, щоб почали зав’язуватися бутони квітів.

Для створення гарного штамбового рослини підійдуть будь-які його сорти, але улюбленим у багатьох квітникарів стає королевська герань. Обрізка для пишного цвітіння цього виду не відрізняється від інших. Однак не варто забувати про його царственном назві: крім краси такої квітка відрізняє деяка примхливість. Слід більш уважно поставитися до термінів виконання процедур і обробки інструментів під час її проведення.

Будь-який з видів герані стане окрасою сучасної квартири, балкони та саду. Правильне обрізане і доглянуте рослина дозволить до пізньої осені милуватися квітами. А це чи не найбільша у всіх сенсах прекрасна нагорода квітникарю за докладені зусилля і трепетне ставлення!

Залишити коментар