Догляд за ремонтантною малиною і осіння обрізка

Малина – ягода солодка, смачна, корисна. У ній міститься величезна кількість необхідних для життєдіяльності організму вітамінів і мінералів, з її допомогою можна вилікувати простудні захворювання і підвищити імунітет.

Обрізка малини восени і правильний догляд за кущами сприяють збільшенню врожаю. Якщо кущі тільки поливати влітку і чекати, що рослина перезимує саме, ягода швидко измельчится і від первісного сорти малини не залишиться і сліду.

Які умови потрібно забезпечити цієї цінної садовій культурі на власній ділянці, щоб на наступний рік отримати повноцінний урожай?

Обрізка малини восени

Щоб щорічно малинові кущі радували високим урожаєм, їм потрібен догляд в теплу пору року і захист в холодну. Одним з основних заходів є обрізання.

Навіщо її проводять?

Причин декілька:

  1. Це ефективний спосіб боротьби з шкідниками рослин. Комахи-паразити локалізуються на верхній частині стебла або на сухих гілках. Зимою вони падають на землю, благополучно переносять морози, і як тільки пригревают перші сонячні промені, активізуються. Своєчасна обрізка видаляє паразитів разом з непотрібною деревиною і не дозволяє їм повернутися до своєї руйнівної діяльності.
  2. Підвищення врожаю. У ремонтантної малини починають плодоносити рослини перволітки, і їх це значно збіднює. Щоб на наступний рік молодняк викидав нові пагони, він повинен добре відпочити, тому живці потрібно обрізати. Звичайним сортів ягоди обрізка стимулює кращий ріст пагонів на дворічних гілках, на яких і з’являється урожай.
  3. Зайві гілки куща слід прибирати і для того, щоб не дати виродитися сорту. Якщо на кущі залишити більше 7-9 гілок, то на наступний рік ягоди будуть дрібніше. Крім того, обов’язково слід очищати міжряддя, зрізуючи все зайві пагони, інакше основним плодоносних кущів не буде вистачати сонячного світла.

Існує кілька схем обрізки малини восени, з яких найбільш часто застосовуються:

  • звичайна;
  • укорочення;
  • подвійна.

Така схема, як укорочення, застосовується для звичайних сортів, щоб простимулювати зростання гілок на дворічних пагонах і збільшити врожай.

Подвійна обрізка застосовується незалежно від сорту – вона допомагає сформувати кущі і стимулює розвиток рослини. Застосовується незалежно від сорту.

Основні схеми обрізки ремонтантної і звичайної малини восени

Звичайна обрізка – видаляються до 80 % стебел, залишаючи до 30-15 см над поверхні землі по довжині черешка, якщо сорт звичайний.

Слід враховувати регенераційну здатність рослини – наскільки воно відростає за весняно-літній період.

Ремонтантна малина має підвищені властивості зростання, тому достатньо, щоб залишки стебел виступали над поверхнею грунту на 5-7 див.

Зрізати стебла краще всього секатором, але можна скористатися садовими ножицями або гострим ножем – в останньому випадку треба уважно стежити, щоб розріз був косою і кора не відшаровувалася.

Спочатку обрізають верх стебел, щоб розбудити сплячі бруньки – це робиться в травні. Потім – восени обрізають вже стебла, більш, ніж на 1/3.

Нюанси для обрізки ремонтантної малини:

  • залишають восени 7-9 стебел у кущі, а 3-4;
  • стебла січуться до 6-7 см з першого року;
  • надалі січуться під корінь все пагони.

У звичайних сортів секатором знімаються тільки самі кінчики молодих пагонів-перволітків.

Підживлення кущів

Обрізка восени – це не весь догляд за ремонтантною малиною. Будь сорт вимагає обов’язкової підживлення, інакше річний урожай може не відповідати очікуванням.

За зиму коренева система повинна накопичити достатній резерв мінералів, щоб розвиватися на наступний рік. Також осіння підгодівля дає можливість залишилися живцями одеревенеть, стати міцнішою – так їм буде простіше пережити холодний важкий період.

Обрізати малину звичайних сортів починають в кінці серпня – початку вересня, як тільки зібрали останні ягоди. У цей час у ремонтантних кущів тільки починається період останнього цвітіння, і його слід перечекати. Після останнього збору врожаю та обрізки стебел підживлюють ґрунт карбідом. Розбавляють з водою в пропорції 1/10, і близько 50 м добрив вносять на сотку – так треба розраховувати необхідну кількість добрива.

Багато садівники воліють домашні засоби – коров’як або гуано. Розводиться в цьому випадку розчин 1/35. У теплу пору року можна буде зауважити, як енергійно починають відростати темно-зелені пружні листя. Це не дуже добре – рослина изнуряется ще до зимового сезону, але над кліматом людина не владний.

Азотні суміші вносять після обрізання рослин – ремонтантні сорти підгодувати краще після відсікання стебел. Суміші з азотом забезпечують приріст на наступний рік листової маси, стимулюють розвиток кореневої системи і її зміцнення. Як тільки ночі стануть досить холодними, полив добривами припиняють, інакше посадка може вимерзнути.

Чим ще можна підгодувати малину восени після обрізки? Деякі садівники не хочуть мати справу з хімічними речовинами. Вони бояться, що частина шкідливих сполук потрапить в ягоди, знизить їх корисні властивості і зробить небезпечними для вживання.

У цьому випадку в грунт вноситься тільки органіка. За зиму азотисті сполуки з неї зникають і залишаються тільки фосфор, аміак, магній і калій.

Якщо використовується гній – то його можна вносити безпосередньо в грунт під живцями, пташиний послід розподіляється по междурядью, інакше коренева система може «згоріти».

Пережити зиму не так просто

Навіть якщо в паспорті до сорту написано, що рослина морозостійка, його слід утеплити на холодний період. Сніг і мороз створюють надійну термозахист, але протяг – навіть -5 ?С вже може погубити насадження.

Щоб зберегти рослини, їх потрібно додатково утеплювати. Існують кілька методів захисту.

Кущі звичайних сортів у висоту складають 50-90 див. Їх потрібно зв’язати разом, не чекаючи, поки вони одерев’яніють остаточно під впливом холодного повітря, прив’язати до верхівок грузик, щоб він пригнув живці до землі. Чим нижче конструкція буде знаходитися, тим менше ризик зазнати згубного впливу протягу. Добре ще закидати гілки сухим листям або прикрити лапником.

Ще один спосіб порятунку: в центр куща забивають кілочок і до нього примотують товстою мотузкою всі живці. Потім їх обертають агроволокном. Цей спосіб більш надійний, але менш економічний. Агроволокно коштує недешево.

Ремонтантні сорти, які обрізали під корінь, бажано присипати землею на 15-20 див Точно також надходять з незміцнілими стеблами рослин первогодок звичайних сортів – не здерев’янілі живці укладають на землю горизонтально і засинають.

Тільки треба врахувати, що при перших сонячних променях – після танення снігу – шар землі потрібно терміново зняти, щоб кущ не почав загнивати з-за відсутності кисню.

Якщо вчасно проводити заходи по догляду за малиною, урожай буде додаватися рік від року.

Залишити коментар