Цикас: догляд в домашніх умовах, вирощування з кісточки, пересадка, лікування

Цикас в народі називають «саговником» або «саговою пальмою». І правда, рослина дуже нагадує мініатюрну пальму, хоча нею не є. Його часто використовують для бонсай. Саговник прийшов до нас з країн з тропічним кліматом, різкі перепади добових температур, тривалими засухами і затяжними періодами дощів.

Здавалося б, рослина повинна бути невибагливим і витривалим. Однак квітникарі часто скаржаться на труднощі вирощування, відзначають, що догляд за цикаса в домашніх умовах доставляє їм багато клопоту. Виявляється, в цій справі є свої нюанси і секрети.

Рід саговникових налічує понад 100 видів, однак в домашніх умовах вирощують лише один — цикас пониклий (Cycas revoluta). Саме його ми бачимо на підвіконнях квартир. Саговники дуже давні рослини — предки сучасних цикасов «сусідили» з динозаврами. І з тих пір їхня «зовнішність» мало змінилася: з верхівки товстого лускатого стовбура (каудекса) ростуть довгі розлогі гілки (вайі), схожі на листки папороті.

У природі цикас виростає близько 2 м у висоту, домашня ж «версія» рослини ледве досягає 60-70 див. Приріст йде досить повільно. За рік рослини випускають по одному колу вай, які можуть містити від одного (у зовсім молодих рослин) до п’яти-семи (у дорослих екземплярів) гілок. Стовбур виростає максимум на 3 див.

Утримання і догляд за цикаса в домашніх умовах

Догляд за пальмою цикас в горщику не складний, але вимагає від квіткарів певної уваги і зусиль. Кімнатний саговник значно втратив природну витривалість, і зараз це набагато більш ніжна і чутлива рослина, ніж його «вуличний» побратим.

У цикаса є така особливість — він не відразу реагує на помилки у догляді. Тобто рослина може кілька місяців «терпіти» неправильне поводження, а потім різко пожовтіти, надовго «завмерти» у зростанні. І зрозуміти, від чого конкретно зачах саговник, буває дуже складно. В особливо важких випадках можна і зовсім «втратити» домашню пальму.

«Зручне» місце і світ

Як і будь-тропічний житель, цикас потребує довгому світловому дні. Відповідно, потрібно знайти таке місце в квартирі, де саговник отримає максимально довге і яскраве освітлення — протягом 12-14 годин. Кращий варіант для літа — балкон на сонячній стороні. Якщо такого немає, найбільш підходящим буде підвіконня на південному або південно-західному вікні.

Цикас здатний витримувати прямі сонячні промені, але тут важливо не «переборщити», інакше рослина отримає опіки листя. Ось два приклади найбільш вдалого розподілу світлового навантаження.

 1. Травень-вересень. Щонайменше чотири години — стільки потрібно цикасу прямого попадання сонячних променів для нормального існування. Ідеальний для цього проміжок часу — з 11 до 15 годин дня. Якщо ваш підвіконні розташований на сонячній стороні і освітлений довше, краще притіняти рослина відрізу тканини або фіранкою.
 2. Жовтень-квітень. У цей період сонце вже не таке агресивне, як влітку, тому можна не притіняти цикас, нехай отримує максимум з можливого освітлення.

Якщо цикасу освітлення явно не вистачає, особливо взимку, потрібно обов’язково «досвічувати» рослина. Для цього можна придбати спеціальну фитолампу або використовувати світильник з люмінесцентним. При недоліку освітлення саговник, намагаючись «добути» більше сонця, випускає непропорційно довгі вайі, відстань між листям збільшується. А це псує зовнішній вигляд рослини. Крім того, такі гілки досить слабкі, більшість з них навіть не встигають розкритися — жовтіють і обпадають.

Важливо: цикас — отруйна рослина. Якщо у вас є маленькі діти і/або домашні тварини — не ставте горщик в доступному місці. Краще додайте його вищі: на полиці, шафі або в підвісному кашпо.

Полив

Коріння у цикаса слабо захищені від зовнішніх впливів, не мають товстої грубої шкірки. Тому з поливом треба бути дуже акуратним — від надлишку вологи коріння швидко загнивають, рослина починає «чахнути». Від нестачі вологи саговник жовтіє і скидає вайі. Наведемо два приклади, як правильно поливати цикас.

 1. З травня по вересень. Припустимо просихання верхнього шару ґрунту на глибину до 1-2 див. Поливати цикас в літній період потрібно один раз в 10-14 днів.
 2. З жовтня по квітень. Можна чекати просихання грунту до середини висоти горщика.

Вода повинна бути теплою відстояною. Можна поливати кип’яченої або очищеної за допомогою побутового фільтра водою. І ще один момент: якщо ваш цикас засох, не варто відразу заливати його рідиною — спочатку налийте зовсім небагато води, щоб змочити грунт, і, через кілька хвилин, влийте ще трохи.

Важливо: не можна допускати занадто рясного поливу, застою води — обов’язково зливайте зайву рідину з піддону. А ще не можна лити воду на стовбур — він теж може загнити. Якщо волога потрапила на зелені частини рослини — витріть його м’якою тканиною, тільки акуратно, без натиску.

Вологість

Тропічне походження цикаса вимагає підвищеної вологості в приміщенні — близько 75% буде в самий раз. Влітку потрібно обприскувати рослину щодня. Якщо саговник стоїть поруч з жаркою батареєю і немає можливості відсунути його — обприскуйте пару раз в день, але без фанатизму. Тримати обприскувач близько до листя теж не варто.

Від сухості добре допомагає вологий мох, обгорнутий навколо стовбура, покладений безпосередньо на грунті товстим шаром. Ще один дієвий прийом — протирання гілок вологою губкою. До того ж цикас не виносить пилу, тому листя треба періодично очищати.

Крім обприскувань, можна проводити «водні процедури». Просто викупайте рослина майже під гарячим душем. Обов’язкова умова: потрібно обгорнути стовбур і грунт поліетиленом, мити тільки листя. За відгуками квітникарів, після таких «гарячих дощів» цикас часто випускає нові вайі — верхні тверді лусочки у центрі стовбура розм’якшуються, що полегшує вихід молодих гілок.

Температура

Тут особливих премудростей немає. Цикас легко переносить температуру 25-30°C. Навіть може витримати спеку до 40-42°C, правда, після такого пекла може скинути вайі. Краще не піддавати саговник таким випробуванням. Для нього цілком комфортна літня температура всередині квартири або на балконі.

Взимку і в міжсезонні цикасу потрібна прохолода — температура повинна бути стабільно в районі 15°C (+/- 2°C). Якщо в теплу пору року саговник стояв на підвіконні, то з настанням опалювального сезону його варто прибрати подалі від радіаторів, інакше йому буде жарко. Кращий варіант — світлий та утеплений балкон. Ще можна занести цикас всередину кімнати і поставити так, щоб поблизу розташовувався освітлювальний прилад (не забуваємо про потреби в освітленні).

Підживлення

Під час періоду активного росту (з весни до початку осені) саговник можна підгодувати. Добриво вносять один раз в чотири тижні. Більш частий прикорм тільки нашкодить рослині. У період спокою (з осені до весни) цикас прикормлювати не потрібно. Є три стани, коли навіть в теплу пору року цикас підгодовувати не можна.

 1. Рослина хворіє. Маються на увазі будь-які нетипові стану: сухі вайі, гниль, навала паразитів і інші «неприємності».
 2. Період відпочинку. Крім зимового періоду, не можна прикормлювати цикас, коли він «відпочиває». Приблизно кожну п’ятирічку саговник несподівано скидає вайі і «засинає». Не треба його турбувати і провокувати на активне зростання.
 3. Після пересадки. Потрібно дати саговнику час, щоб він «звик» до нової землі і відійшов від потрясіння. Особливо це важливо, якщо при перевалці в новий горщик земляний ком був випадково знищений. Краще почекати хоча б три-чотири тижні.

Мінеральних добрив цикас не переносить — починають гнити коріння. Тому — тільки органічні, причому бажано знайти покупної склад, призначений спеціально для саговників. Якщо такого немає, підійдуть добрива для орхідей або кактусів, але тоді дозування потрібно зменшити вдвічі щодо рекомендованої.

Пересаджуємо рослина: етапи, терміни

Пересадка для цикаса — великий стрес. Здорове рослина, яке випускає стабільно по одному ярусу вай за період активного росту, не потрібно турбувати пересадками. Раз на три-п’ять років — цілком достатньо. Важливий момент: не можна пересаджувати цикас в період відпочинку (з жовтня по квітень). При пересадці дотримуйтесь послідовність дій з дев’яти кроків.

 1. Підсушіть грунт в горщику.
 2. Підберіть ємність відповідного розміру.
 3. Приготуйте грунтосуміш.
 4. Укладіть товстий шар дренажу, не менше 4-5 див.
 5. Акуратно вийміть рослина зі старого горщика. Для цього пройдіться глибоко по внутрішньому діаметру ємності тупою стороною ножа або лінійкою, щоб відокремити грунт від стінок.
 6. Обережно перевалите цикас в новий горщик, намагаючись не пошкодити земляний ком і коріння.
 7. Засипте вільний простір підготовленим грунтом.
 8. Уплотняйте землю по мірі заповнення горщика, щоб не було порожнеч.
 9. Зволожити грунт.

Вимоги до грунту

Кращий грунт для цикаса — нейтральний. Ідеальні значення рН — 5,5-6,5. Важливо: він повинен бути добре дренованим, тобто швидко пропускати воду, не затримуючи її. Добре, коли дренувальні компоненти займають 60% від загального об’єму ґрунту. Оптимальний варіант складу землі для саговнику розглянуто в таблиці нижче.

Таблиця — Рекомендований склад грунту для цикаса

Компонент Кількість (в %)
Дернова земля 10-15
Перегній 20-30
Цегляна крихта 10-15
Деревна кора або подрібнена шкаралупа волоських горіхів 20-30
Мох сфагнум 10-15
Крупний пісок 20-30

Перед пересадкою обов’язково потрібно простерилізувати грунт. Для цього насипте грунт в каструлю, покладіть у велику металеву ємність з водою. На водяній бані витримайте землю приблизно півтори години. Так ви позбавитеся від можливих паразитів і патогенних бактерій.

Типові помилки

Буває так, що квітникар все зробив за правилами, а після пересадки все одно з’явилися проблеми: жовтіють листя у цикаса, загнивають коріння. Можливо, була допущена одна з п’яти типових помилок.

 1. Лужна грунт. Якщо рН грунту перевищує значення 6,5, то настає ситуація, коли цикас «голодує», тому що лужний ґрунту органічні речовини засвоюються з працею.
 2. Пошкоджені корені. Можливо, при перевалці рослини була зламана частина коренів. У цикаса вони дуже крихкі, тому пересаджувати квітка потрібно максимально акуратно.
 3. Цикас випустив нові вайі. Рослина витратив частину сил на нові гілки, а тут новий стрес — пересадка. Саговник йде в режим «енергозбереження» та засушивает вайі.
 4. Пересадили цикас після покупки. Якщо на рослині немає шкідників і ознак гнилі, пересаджувати його відразу після придбання не потрібно. Хороший зовнішній вигляд говорить про те, що грунт цілком підходить. На розпродажах можна зустріти саговник з жовтими листям або навіть зовсім без вай — тоді пересадка навіть рекомендується як один з варіантів «реанімації».
 5. Занадто великий горщик. Для пересадки потрібно вибирати вазон, більший старого по діаметру приблизно на 2-3 см, і настільки ж більш глибокий. Інакше незаповнена корінням грунт швидко закисне, а гнильна флора перекинеться на корені.

Догляд після пересадки

Пересадили, що далі? Як доглядати за цикаса після пересадки? Тепер дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • приберіть горщик в затінене місце;
 • поливайте як зазвичай, при просихання ґрунту на 1-2 см;
 • щодня обприскуйте листя теплою водою;
 • раз в тиждень обприскуйте рослину розчином препарату «Циркон»;
 • для кожного поливу також використовувати розчин «Циркону» — чотири краплі на один літр води.

Пересадка вважається успішною, коли почнуть прокльовується молоді вайі. Тепер можна виставляти рослина на освітлене місце, але не під прямі сонячні промені.

Розмноження

Ви знали, що цикасы — різностатеві рослини? Зрозуміти, яка особина росте на вашому підвіконні, ви зможете, тільки коли він зацвіте. Розрізнити «чоловіка» і «жінку» можна двома способами.

 1. У чоловічої особини. З центру стовбура виростає значного розміру шишка витягнутої форми. Вона може бути жовтого або оранжевого кольору. Шишка покрита пилком (якої і опыляет «жінку»), виділяє досить сильний запах.
 2. У жіночої особини. Шишка чимось нагадує капусту. Сама гуля невисока і коричнева, з неї ростуть витягнуті вгору тонкі листи. На підставі кожного аркуша розташовуються бруньки, з яких згодом виростають насіння (кісточки).

Для розмноження цикаса є лише два можливих шляхи: насінням або відростками. У будь-якому разі, процес це довгий і кропіткий, адже на проростання насіння або приживання відростка може знадобитися до півроку і більше, залежно від умов і якості матеріалу.

Насінням (кісточками)

Особливості. Якщо у вас вдома всього одну рослину (неважливо, якої статі), розмножити цикас насінням ви не зможете — для цього потрібно, щоб відбулося запилення. Якщо ж у вас є і чоловіча, і жіноча особини — можна спробувати це зробити. Готові до посадки насіння саговнику можна знайти в спеціалізованих магазинах. При покупці обов’язково зверніть увагу на дату упаковки: максимальний термін зберігання насіння — півроку.

Що робити

 1. Замочіть насіння у воді на троє-четверо діб (воду міняйте щодня).
 2. Зніміть тверду насінну оболонку.
 3. Тепер потрібно трохи пошкодити шкірку насінини. Для цього використовуйте манікюрні ножиці або інший твердий предмет.
 4. Замочіть матеріал ще на добу, заливши їх відстояною водою (температура 28-30°C).
 5. Наповніть невелику ємність (можна звичайний пластиковий стакан) субстратом (підійде цегляна крихта, перліт, крупний пісок).
 6. Наполовину «втопіть» насіння в субстраті.
 7. Зробіть подобу теплиці (накрийте ємність целофаном).
 8. Провітрюйте посів кожен день.
 9. Приберіть ємність в притінене місце, температура там повинна бути близько 23-27°C.
 10. Через три-п’ять місяців насіння випустить росток.
 11. Коли він розвине повноцінну вайю, можна висаджувати в грунт.

Іноді чинять інакше: просто вимочують кісточку (не знімаючи насінну оболонку) добу в теплій воді, а потім саджають її в субстрат, поглибивши її наполовину. Якщо у вас не вийшло виростити цикас з насіння самостійно, не турбуйтеся. Насправді цим займаються професіонали в умовах теплиці. Вирощування цикаса з кісточки в домашніх умовах практично завжди закінчується загибеллю насіннєвого матеріалу.

Дітками

Особливості. Розмножити пальму цикас «дітками» можна незалежно від того, якої статі рослина. Час від часу біля основи стовбура з’являються відростки. І ось коли діаметр відростка досягне 3 см, а з центру розкриється хоча б одна-дві повноцінні вайі — можна його «відселяти».

Що робити

 1. Трохи відкопайте дитинку, якщо вона росте із землі.
 2. Протріть прилеглу поверхню стовбура вологою губкою — потрібно прибрати всю грязь.
 3. Відокремте відросток від стовбура гострим ножем, ведучи його зверху вниз. Важливо якомога менше травмувати стовбур.
 4. Місце відділення на материнській рослині припылите порошком фунгіциду, залиште підсихати самостійно. Або просто нанесіть на рану розплавлений віск або парафін.
 5. Видаліть вайі з дітки.
 6. Місце зрізу на відростку промийте розчином фунгіциду.
 7. Потім обробіть корнеобразующим препаратом типу «Корневін».
 8. Посадіть дитинку в маленьку посудину з субстратом (поглибите стовбур приблизно на одну третину).
 9. Поставте контейнер у притінене місце з температурою приблизно 27-29°C.
 10. Не допускайте пересихання субстрату, він повинен бути трохи вологим.
 11. Через шість-десять місяців, коли дітки відростить коріння, можна буде пересаджувати росток в грунт.

Важливий момент: відокремлювати відростки можна в кінці зими або на початку весни. Тоді за теплий період дитинко встигне надійно вкоренитися. Під час періоду спокою (восени і зимою) цикас розмножувати не можна.

Можливі проблеми

При всій природного витривалості цикаса, він теж іноді нездужає. Причин тому може бути багато: загнивання кореневої системи, недотримання умов утримання, поразка квітки шкідниками.

Коренева гниль

Найпоширеніша хвороба цикаса — загнивання коренів. Головні причини — перезволоження грунту, дуже низька температура повітря. Якщо з температурним режимом усе в порядку, то зверніть увагу на дренажні властивості ґрунту. Якщо вода після поливу затримується на поверхні землі, а сам ґрунт перетворюється в бруд — він не підходить для саговники.

Ознаки:

 • на листках і стовбурі з’являються бурі плями;
 • рослина слабне, в’яне;
 • стовбур стає м’яким;
 • розм’якшується верхівка стовбура (в запущених випадках);
 • на коренях (якщо їх розкопати) видна цвіль і гниючі ділянки.

Як реанімувати

 1. Вийміть рослину з горщика.
 2. Акуратно промийте коріння під теплим душем.
 3. Видалити всі уражені частини.
 4. Гострим лезом зріжте гниючі ділянки зі стовбура і великих коренів.
 5. Промийте в розчині фунгіциду.
 6. Присипте ранки товченим активованим вугіллям.
 7. Обробіть корнеобразователем.
 8. Посадіть цикас, але не грунт, а в перліт або мох.
 9. Поливайте рослину, збризкуючи субстрат з розпилювача.

Якщо лікування пройшло успішно, через кілька місяців цикас наростить нові корені, і тоді його можна буде пересаджувати в грунт. На жаль, бувають ситуації, коли врятувати рослина неможливо. Зазвичай це відбувається, якщо хворобу вчасно не помітили, або гниль вразила більшу частину кореневої системи і стовбура.

Комахи-шкідники

Шкідники на цикасе — явище рідкісне, однак «ворога» краще знати в обличчя і чітко розуміти, як саме з ним боротися. У таблиці нижче описані симптоми зараження різними паразитами, вказані способи лікування.

Таблиця — Шкідники цикаса і методи боротьби з ними

Шкідник Ознаки Лікування
Попелиця — На зворотній стороні листа з’являються дрібні зелені жучки (можуть бути чорними або білястими);
— на листках є видимі проколи;
— вайі слабшають;
— з’являється липка падь
— Промийте вайі під теплим душем;
— обробіть листя розчином господарського мила;
— якщо попелиці багато, обприскуйте інсектицидами один раз в тиждень, тривалість лікування — два-три тижні
Щитівка — На вайях і стовбурі видно опуклі коричневі бляшки — це самі комахи;
— з’являється падь;
— у місцях прокусов поверхню темніє і сохне;
— вайі желтею, в’януть
— Руками зніміть всіх особин;
— протріть листя ватним диском, змоченим в спирті або горілці;
— обробляйте рослину розчином інсектициду раз в п’ять-десять днів, знадобиться три-чотири обробки (до повного зникнення комах)
Борошнистий червець — На вайях видно білі, схожі на товстих черви, комахи, покриті восковим нальотом;
— на листках з’являються утворення, схожі на шматочки вати;
— видно падь;
— листя жовтіє;
— рослина гине
— Механічним способом видалити комах;
— протріть рослина спиртом або горілкою;
— обробляйте повністю рослину і ґрунт розчином інсектициду один раз у п’ять днів, всього знадобиться не менше чотирьох обробок

Якщо поруч з хворим цикаса стоять інші кімнатні рослини, то є ризик зараження і «сусідів». Тому в першу чергу ізолюйте саговник, а вже потім починайте лікування.

Хвороби та методи боротьби з ними

Крім загнивання коренів, цикас можуть вражати інші хвороби. Причиною їх появи зазвичай є недотримання правил утримання. Як саме проявляються ті чи інші помилки в догляді — описано в таблиці нижче.

Таблиця — Нетипові стану цикаса, їх причини та способи усунення

Симптом Причина Що робити
Листя стали коричневі — Надмірна прикорм — Поставте горщик у ванну або глибокий таз;
— пролийте грунт великою кількістю води, щоб вимити надлишок добрив;
— дайте стекти зайвій волозі з горщика
— Надлишок прямих сонячних променів (опіки) — Приберіть цикас в притінене місце
Засохли краї листя — Мало світла — Переставте цикас в більш освітлене місце
— Мало вологи — Перегляньте режим поливу;
— частіше обприскуйте рослина
Не випускає нові листя — Нестача поживних речовин — Перегляньте дозування прикорму
Листя скручується — Недолік вологи — Збільшіть полив;
— частіше обприскуйте вайі
Вайі жовтіють і обпадають — Лужний ґрунт (цикас голодує) — Пересадите рослина підходить за складом грунт
— Земля слабо дренирована
— Надмірна прикорм — Поставте горщик у ванну або глибокий таз;
— пролийте грунт великою кількістю води, щоб вимити надлишок добрив;
— дайте стекти зайвій волозі з горщика
— Занадто рясний полив — Перевірте коріння на наявність гнилі;
— якщо гниль є, то проведіть реанімацію і пересадку;
— якщо гнилі немає, пересадіть цикас в добре дренування ї грунт
Жовтіє і розм’якшується маківка каудекса — Потрапляє і застоюється вода при поливі або обприскуванні — Промийте верхівку стовбура розчином інсектициду;
— просушіть;
— при поливі або обприскуванні слідкуйте, щоб вода там не накопичувалася (витирайте її м’якою тканиною)
Довгий час не росте — Низька температура змісту (цикасу холодно) — Переставте рослину в тепле місце
— Недолік світла — Переставте горщик в більш світле місце
— Недостатній прикорм Симптом

Отримавши інформацію про те, як доглядати за цикаса, комусь це може здатися дуже складним заняттям. Насправді все не так страшно. Не варто відмовлятися від заморського красеня з-за здаються труднощів. Просто спробуйте, і цикас відповідь вам взаємністю.

Залишити коментар