Чому сеча пахне аміаком: причини у жінок

Сеча здорової людини не має сильного запаху. Але в деяких випадках вона набуває специфічний «аромат». Нерідко люди скаржаться, що їх сеча пахне аміаком. У жінок на те можуть бути особливі причини, пов’язані з особливостями фізіології. Коли цей симптом не повинен ставати приводом для паніки, а коли варто терміново звернутися до лікарів?

«Душок» аміаку може супроводжуватися й іншими симптомами, наприклад, мутністю урини і появою в ній домішки крові. Однак і сам по собі, без тривожних «компаньйонів» він повинен звернути на себе увагу, оскільки може свідчити про захворювання. Яких саме, чому сеча пахне аміаком у жінок?

Універсальні фактори

 • Раціон. Харчування людини може впливати на його виділення, і сеча не стає винятком. Запах аміаку вона може набувати з-за великої кількості продуктів, що містять азот. Це, зокрема, їжа, багата білком, і зелень, яка присутня в складі різноманітних дієт, настільки улюблених прекрасною статтю. Тому, якщо жінка занадто активно налягає на білки, поява у сечі (як і в поту) аміачного запаху може прозоро натякнути на незбалансованість раціону. Спровокувати описуваний симптом здатне часте включення в меню спаржі, часнику і гострих прянощів.
 • Зневоднення організму. Урина стає концентрованою, більш темною і віддає аміаком, коли людина вживає недостатня кількість рідини.
 • Занадто довге перебування сечі в сечовому міхурі. Чим більше часу вона проведе в «сховище», тим сильніше буде пахнути.
 • Проблеми з печінкою. Цей орган відповідає за утилізацію» аміаку. І якщо він не в змозі виконати цю свою функцію, речовина виводиться з сечею.
 • Проблеми з нирками. Вони відповідальні за фільтрацію азотистих шлаків, і саме ці речовини, накопичуючись з-за зниженою функціональності нирок, стають причиною різкого специфічного запаху.
 • Хвороби. Іншими можливими причинами появи такого специфічного аромату є:
  • цукровий діабет. У цьому випадку джерело запаху – так звані кетонові тіла Їх запах відчувається і у видихуваному людиною повітрі;
  • різноманітні порушення обміну речовин;
  • венеричні «болячки». Запах сечі в таких ситуаціях іноді плутають з «амбре» з піхви, але він дійсно може бути дуже неприємним;
  • злоякісні пухлини;
  • туберкульоз.
 • Деякі ліки, вітаміни і харчові добавки. Мова може йти, зокрема, про препарати заліза, кальцію, Ампициллине, Ципрофлоксаицине та ін.

Сеча пахне аміаком у жінок: причини, властиві прекрасній статі

Існує ряд специфічних «дамських» причин придбання уриною не властивого їй аміачного запаху. До них відносяться наступні.

 • Бактеріальні інфекції сечового міхура, сечовивідних шляхів, нирок

Звичайно, за такої причини сеча псується (у тому числі набуває «неправильний» запах) і у чоловіків. Але для прекрасної статі вона більш характерна. Пов’язано це з особливостями анатомії — особливою компактністю «дислокації» піхви, ануса, сечовипускального каналу. З-за неї прекрасна половина людства особливо схильна до бактеріальних інфекцій, що супроводжується розкладанням сечовини.

 • Вагітність

Якщо запахла аміаком урина жінки в цікавому положенні, то, швидше за все, це ознака недостатнього вживання рідини. В цей період існує підвищена потреба у воді — для попередження зневоднення організму самої жінки і для амніотичної рідини, що оточує плід. Вагітні також часто скаржаться на те, що їх урина пахне аміаком, з-за того, в цей період підвищується їх чутливість до будь-яких запахів в принципі. Однак цей симптом може означати серйозні проблеми зі здоров’ям, тому при його появі майбутня мама повинна невідкладно отримати консультацію лікаря.

 • Менопауза.

Чому сеча пахне аміаком у жінок в цьому випадку? «Провокаторами» можуть виступати зміни в раціоні або збільшення ваги. Склад піхвової мікрофлори змінюється, що збільшує схильність до згадуваним вище інфекцій сечовивідних шляхів.

Як повернути урину норму?

Тактика позбавлення сечі від запаху аміаку залежить від викликала її причини. Але найперше, що потрібно зробити, — це збільшити вживання води до 10-12 склянок на день для того, щоб зробити виділення менш концентрованими.

 • В позбавленні від проблеми може виявитися ефективним внесення поправок в раціон, якщо є підозра, що саме він привів до зміни сечі. Ця рекомендація особливо актуальна для випадків, коли жінки сидять на білкової або якої-небудь іншої дієти. Їм треба їсти більше вуглеводної їжі. Всім іншим бажано тимчасово обмежити все мариноване, смажене, жирне, гостре, дуже солоне. Важливо розуміти, що миттєвого ефекту не буде, для позбавлення від проблеми може знадобитися як мінімум кілька днів харчування за новою схемою.
 • Якщо за аміачний запах сечі несуть відповідальність ліки і харчові добавки, слід розглянути можливість їх скасування, особливо якщо немає гострої необхідності в них за медичними показаннями. У цьому випадку також рекомендується збільшити споживання рідини.
 • Можна попити відвари – брусничний, журавлинний, шипшиновий. Вони почистять сечовидільні шляхи, поправлять ситуацію своїм сечогінним ефектом. У разі бактеріальної природи запаху на допомогу прийде й чорна смородина — свіжі ягоди і настій з листя (3 рази в день по 200 мл рідини, настояної протягом години). Корисні та лужні напої.

Якщо вжиті заходи за кілька днів не змогли переламати ситуацію, варто звернутися до лікаря і здати аналізи.

Коли сеча набуває не характерний для неї запах (зокрема, аміаку), це завжди ознака, що заслуговує уваги. У багатьох випадках це сигнал організму, який вимагає корекції харчового та/або питного режиму. Але не можна (особливо жінкам) виключати і ймовірності захворювання. Замість того щоб щоразу з тривогою вирушати в туалет і принюхуватися, краще відразу здати аналізи і вирішувати проблему з розумінням її джерела.

Залишити коментар