Чому розвивається косоокість, які бувають її види та як лікувати захворювання?

Багато схильні вважати, що косоокість (яке в медицині називається страбизмом) – недуга, з яким стикаються переважно діти. Малюки дійсно нерідко страждають від цієї хвороби, але й дорослі теж можуть зіткнутися з цією проблемою. Часто у них хвороба залишається не вилікуваним ще з дитячих років, тому боротися з нею їм доводиться подорослішавши. Піддається лікуванню косоокість, зустрічається у дорослих? Так, але впоратися з ним дещо складніше.

Пов’язано це з тим, що органи зору, як і весь організм, вже сформовані, і переформувати їх і виконувані ними функції вже досить складно. Тим не менш, це можливо. Методи вирішення проблеми багато в чому залежать від виду хвороби, причин її виникнення і розвитку, ступеня тяжкості.

Що таке страбізм?

Назвати його рідкісним захворюванням можна, бо як з ним стикається 1 з 25-ти чоловік. Ця статистика складена з урахуванням дітей.

Основна характеристика косоокості – зміщення очного яблука в силу тих чи інших причин.

Виділяють такі основні різновиди хвороби:

 • Паралітичний страбізм. Захворювання розвивається у зв’язку з тим, що очні м’язи втрачають здатність рухатися. Як правило, при такому виді захворювання страждає лише один очей;
 • Содружественный страбізм. У цьому випадку хвороби схильні обидва ока, які можуть змінювати положення по черзі, а ступінь відхилення у них порівнянна;
 • Псевдопаралитическое косоокість. Його причиною є рубцювання м’язової тканини яблука, в силу чого їм повністю або частково втрачається здатність рухатися.

За ступенем вираженості у дорослих виділяють такі різновиди хвороби:

 • Прихований страбізм. Як правило, він не має явних ознак, а його діагностують зазвичай лише в ході обстеження;
 • Помітне (або виражене) косоокість. Його прояви помітні і без обстеження.

Причини та ознаки хвороби

Що є провокатором захворювання?

 • Порушення ЦНС (центральної нервової системи);
 • Травми головного мозку;
 • Некоректне лікування захворювань очей;
 • Наявність інфекційних захворювань;
 • Цукровий діабет.

Приховане косоокість виявити не так просто, а от явними симптомами помітного страбізм і того, що людині потрібно лікування, є:

 • Подвоєння сприйманої з навколишньої дійсності картинки;
 • Швидка стомлюваність очі;
 • Зсув очних яблук (до скронь, до перенісся, вгору);
 • Реакція на яскраве світло (очі закриваються);
 • Часта зміна положення голови з метою сфокусувати зір.

Крім всіх цих ознак у людини можуть при недугу з’являтися головні болі, викликані прагненням зосередитися на сприйнятті навколишнього світу.

При цьому захворюванні у нього з’являється необхідність у постійному контролі своїх рухів, дій, оскільки мозок не подається єдина картина сприйняття.

Якщо кут косоокості невеликий, симптоми можуть проявлятися лише періодично, але втома при цьому спостерігається практично завжди.

Лікування хвороби методами традиційної медицини

Перш ніж почати боротьбу безпосередньо з проблемою, необхідно пройти обстеження, щоб виявити, чи немає супутніх захворювань. Наприклад, пацієнт іноді вимагає корекції зору, яке внаслідок косоокості могло зіпсуватися.

Методи традиційної медицини діляться на 2 категорії.

Терапевтичне (консервативне) вплив

Завдяки цим способам впливу від недуги вдається позбутися без хірургічного втручання. Результат лікування залежить від ступеня занедбаності хвороби. Приміром, якщо вона викликана ослабленням м’язів, вчасно виявити, боротьба з нею займе не багато часу (іноді досить одного курсу).

У список методів входить:

 • Оптична корекція, яка проводиться за допомогою лінз, спеціальних окулярів;
 • Лікування терапевтичним лазером;
 • Позбавлення від хвороби апаратними методами;
 • Лікування косоокості за допомогою комп’ютерних програм;
 • Комплекс фізичних вправ.

Всі ці методи покликані підсилити навантаження на хворе око, змушуючи його працювати, відповідно, і встати на місце очне яблуко. Завдяки всім цим способам людина звикає сприймати навколишній світ не тільки здоровим органом зору, але обома.

В даний час апаратні методи, комп’ютерні програми використовуються дуже часто, бо є досить ефективними. На сьогоднішній день вони продовжують удосконалюватися і розвиватися. Часто використовуються фізичні вправи, які можуть застосовуватись і як самостійний метод, і як супутній.

Ось комплекс вправ для очей, які допоможуть вам справитися з недугою:

 • Поверніться обличчям до сонця, здорове око закрийте рукою або іншим предметом, розслабтеся.
  Тепер повертайте голову в сторону, що протилежна здорового органу зору, до тих пір, поки сонячне світло не потрапить на хворе око. Виконайте вправу 10 разів;
 • Витягніть руку перед собою, сконцентрувавши увагу на вказівному перст, а потім опускайте і піднімайте його, підносьте до себе і відводите від себе. Слідкуйте за пальцем, але голова при цьому повинна бути зафіксована;
 • Водите очима вліво, потім вправо, далі вниз, вгору. При почерговому виконанні цих дій ви помітите, що траєкторія ваших рухів нагадує «8». Виконуйте рухи протягом 5 хвилин;
 • У домашніх умовах ви можете виконувати і таке нескладне рух. Періодично відводите погляд від предмета, який знаходиться в безпосередній близькості від вас, на предмет, розташований далеко. Наприклад, визирніть у вікно і знайдіть максимально далекий від вас об’єкт на горизонті.

Хірургічне втручання

Як правило, лікувального дії воно не надає. За допомогою операції вдається лише відновити естетичність органу зору, при цьому цілісної картинки мозок пацієнта як не отримував, так і не отримує. У зв’язку з цим лікарі намагаються домогтися результату насамперед з допомогою таких методів, як комп’ютерне лікування, апаратне вплив, вправи.

При необхідності хірургічного впливу вдаються обидва органу зору.

При операції пацієнта не госпіталізують, а знеболювання йому робиться місцевий. У разі успішного результату хірургічного впливу він в цей же день може відправлятися додому.

Період післяопераційної реабілітації триває близько 2 тижнів. В цей час пацієнт повинен спостерігатися у спеціаліста і при необхідності паралельно проходити лікування консервативними методами.

Методи народної медицини

Відомі досить ефективні її рецепти боротьби з недугою. З їх допомогою можна в домашніх умовах здійснювати лікування косоокості у дорослих.

Аїр

Візьміть 10 г кореня лепехи і залийте його окропом (1 стакан). Нехай засіб настоїться, охолоне, тепер його можна зцідити і приймати в кількості ? склянки тричі на день. Слід це робити за 30 хв. до їди.

Листя капусти

Рецепт дуже простий. Варіть качан капусти до тих пір, поки від нього не відстануть листя не стануть м’якими. Їжте їх кілька разів/день. Не зливайте відвар, в якому готувалася капуста – його можна пити, щоб результат не змусив себе чекати.

Шипшина

Щоб вилікувати косоокість, візьміть 100 г ягід, залийте їх окропом (1 л). Недовго кип’ятіть суміш на невеликому вогні, а потім дайте їй настоятися приблизно 5 годин. Тричі в день застосовуйте настій перед їжею. Можна додавати в засіб невелику кількість меду.

Не впадайте у відчай, якщо вас спіткала така проблема, як косоокість. З нею можна впоратися, якщо ви своєчасно займетеся цим питанням.

Залишити коментар