Причини болю в лівому підребер’ї. Як діагностувати хворобу за характером болю?

Біль – це дуже важливий симптом. Організм сигналізує даними відчуттям — потрібна допомога! Виникли неполадки в органічних системах або органах, і необхідно з ними впоратися: медикаментозними методами або змінивши спосіб життя.

Але навіть отримавши відповідь на питання, що болить під лівим подреберьем, поставити точний діагноз не вийде. Для цього потрібно провести ретельне обстеження – при захворюванні одного і тоді ж органу можна побачити зовсім різні клінічні картини, і – відповідно – різні захворювання доведеться лікувати за відрізняється один від одного терапевтичними схемами.

Що може боліти в лівому підребер’ї і як?

Лівим подреберьем називається область, розташована під нижніми ребрами, з боку грудей і спини.

Тут знаходяться такі органи:

 • селезінка;
 • закінчення підшлункової залози;
 • самий край лівої частини шлунка;
 • діафрагма;
 • тонкий кишечник і сигмовидна кишка;
 • ліва нирка разом з сечоводом.

Також у цій зоні розташовуються кровоносні судини і зв’язки, на яких кріпляться внутрішні органи.

Також існують болю иррадиирущего характеру – коли болить орган, що знаходиться в іншій області, а болить в лівому підребер’ї, так як неприємні відчуття передаються через нервові волокна.

За характером болю можна дізнатися, потрібна термінова медична допомога або достатньо консервативного лікування для усунення болю в лівому боці.

Різновиди болю і термінова допомога

Біль характеризують по-різному: колючий, ріжучий, гострий, тупий, ниючий… крім того, для встановлення діагнозу дуже важливо знати:

 • коли вона почалася;
 • куди віддає;
 • в якому положенні затихає;
 • у зв’язку з чим посилюється.

Поява раптового гострого болю, для якої не було ніяких передумов, зазвичай свідчить про ураження внутрішніх органів.

Такі болі можуть викликати наступні стани:

 • ниркова коліка – при появі гострого запального процесу або попаданні каменю в сечовід;
 • виразка шлунка в стадії прориву;
 • напад гострого панкреатиту;
 • порушення функції кишечника – прорив чи заворот;
 • обмеження кіст;
 • розрив селезінки або нирок;
 • розрив зв’язок нирок і селезінки;
 • перелом ребер.

При цих станах людина намагається знайти зручну позу для полегшення стану може втратити свідомість.

У цих випадках завжди потрібна термінова госпіталізація, а, можливо, і проведення хірургічного втручання.

Якщо характер болю – тупий, ниючий, переважно болить в лівому підребер’ї після їжі або підвищених фізичних навантажень, пацієнт пристосовується до свого стану і навчається з ним жити, не звертаючись до лікаря, то можна зробити висновок – так проявляє себе хронічне захворювання.

Але це не означає, що звертатися до лікаря не слід. Причинами болів можуть бути досить важкі хвороби – в тому числі і онкологічний процес до стадії метастазування.

Обійтися без медичної допомоги можливе тільки у разі, коли знаєш – біль викликана надмірним фізичним навантаженням або порушенням режиму харчування – в тому числі рясними алкогольними випивкою і проходить сама досить швидко, навіть не доводиться приймати медикаменти.

В інших випадках обов’язково слід з’ясовувати, чому періодично відчувається нездужання.

Характер болю допоможе встановити діагноз

Тупий ниючий біль виникає частіше всього при захворюванні органів травлення. Так може давати про себе знати гастрит, виразка шлунка, панкреатит. У цьому випадку неприємні відчуття з’являються після їжі або натщесерце, Як додаткові симптоми можна відзначити періодичну нудоту, а іноді блювання, слабкість, млявість, виникнення кишкових спазм. Спазми товстого кишечника також викликають біль під ребрами з лівої сторони, виникає підвищене газоутворення. Полегшення настає при флатуленції.

Тупо болить ліве підребер’я і віддає в спину під час передінфарктного стану, так попереджають про загострення ішемічна хвороба серця і панкреатит. Онкологічні захворювання органів, що знаходяться в лівому підребер’ї, проявляються таким чином.

Якщо інтоксикація викликала збільшення селезінки, то необхідно з’ясувати, яка хвороба її могла викликати: мононуклеоз, ревматоїдний артрит, впровадження інфекції…

Без звернення до лікаря обійтися – як можна зрозуміти – неможливо.

Колючий біль, що виникає в лівому підребер’ї при вдиху, буває при защемленні нервів – це характерний симптом міжреберної невралгії. Хворобливі досить сильні поколювання виникають при запаленні лівої нирки. Відчуття віддаються в спину і живіт одночасно. Схожа картина в початковій стадії апоплексії яєчника, але потім біль зосереджується спереду.

Такі ж різкі поколювання викликають менструації при гінекологічних захворюваннях або наявності доброякісних пухлин у гінекологічних органах. В цьому випадку під ребрами болить з боку спини. Тягнучий біль під лівим подреберьем викликає зміна розмірів селезінки на тлі хронічних інфекційних захворювань і повільних процесів. Цей симптом характерний для червоного вовчака – аутоімунного захворювання, туберкульозу, механічної та вірусної жовтяниці.

Хворобливі відчуття при гепатитах різного характеру посилюються після вживання жирної їжі та алкоголю, після підняття важких речей. Надалі хворий може помітити пожовтіння склер і шкіри.

Пульсуючий біль, що віддає в спину, виникає при загостренні панкреатиту. Додаткові ознаки гострого стану: висока температура, блювота, діарея, набряк нижніх кінцівок, посилене потовиділення. Може з’явитися розлад свідомості.

При хронічному панкреатиті хворобливі відчуття оперізують – нижні ребра болять з обох сторін.

Серце – особливий орган

До лівій стороні зміщений один з найголовніших людських органів – серце. При дисфункції серцевої діяльності можуть виникати болючі відчуття різного характеру. При вегетосудинної дистонії вони з’являються через спазми судин, які підводять кров до серцевого м’яза, при стенокардії – відбиваються від області серця.

Хворі точно не можуть описати характер відчуттів, але згадують про додаткові симптоми: появі сухості в роті, сильному серцебитті, стрибкоподібних змінах артеріального тиску.

Досвідченому лікарю цих скарг достатньо, щоб уточнити діагноз, і направити пацієнтів до кардіолога.

Різкі рухи, повороти корпусу, нахили в сторону – все це може викликати появу нездужання і біль під ребрами зліва. Це пояснюється анатомічною будовою: у правому підребер’ї знаходиться порожниста вена, яка різко розширюється при таких рухах – вони створюють навантаження, збільшуючи тиск. Біль, що виникає праворуч, іррадіює в лівий бік. При цьому судини, які здійснюють харчування селезінки, теж різко спочатку розширюються, а потім звужуються. Подвійна порція відчуттів збільшує болючість.

Лікування цей стан не вимагає – все нормалізується досить швидко. А ось для усунення решти станів, необхідно спочатку пройти діагностичне обстеження, а вже потім приступати до лікування. Воно може вимагати значних витрат – тимчасових і економічних.

Нехтувати обстеженням і подальшими терапевтичними заходами не слід. Зняти разову біль можна за допомогою знеболюючих препаратів або спазмолітиків, але постійні напади – це свідчення серйозних органічних розладів.

Якщо їх не усунути, можна погіршити якість життя або створити умови, при яких знизити якість проживання вже не вдасться. Бережіть своє здоров’я!

Залишити коментар