Чому люди часто пукають, або причини надмірного скупчення газів у кишечнику

У Стародавньому Римі імператор Клавдій, побоюючись, що примусове утримування газів у кишечнику може погано позначитися на здоров’ї, видав указ, що дозволяє «пускати вітру» прямо під час застіль.

І сьогодні в деяких країнах — наприклад, Німеччини і Франції — випустити гази в громадських місцях (і навіть за столом!) вважається цілком нормальним явищем. Ну, приблизно як для нас чхнути або кашлянути. А в індіанському племені Яном випускання повітря і зовсім сприймається як вітання!

У нашій же країні пукати в присутності інших людей просто непристойно — це знають навіть маленькі діти. Людина, гучно випустив гази, сприймається оточуючими як невіглас або піднімається на сміх. І мало хто з нас замислюється над питанням, чому ж, власне, люди пукають. А адже цю інформацію повинен знати кожна людина.

Розберемося в цьому питанні.

Чому ж людина часто пукає?

У медицині відходження газів з травного тракту через задній прохід називають флатуленцией. Це зовсім не хвороба, а цілком природний фізіологічний процес, притаманний не лише людині, але і багатьом представникам тваринного світу.

Утворюється в кишечнику газ складається з кількох компонентів:

 • вдихуване під час пережовування їжі повітря;
 • газ, транспортований з крові;
 • газ, отриманий в результаті життєдіяльності бактерій товстого кишечника;
 • газ, що виділився з-за взаємодії води і шлункового соку.

Суміш цих газів і залишає наш організм цілком природним шляхом, а саме через анальний отвір. Тепер виникає цілком логічне запитання: чому газ, який потрапив в стравохід, не виходить наверх?

Відповідь проста: вся справа в тому, що між шлунком і стравоходом знаходиться нижній стравохідний сфінктер — саме він забезпечує пропуск їжі в шлунок, але одночасно з цим не дозволяє ні їй, ні скоп’є повітрю потрапити назад.

Як відомо, переварена їжа в шлунку їжа потрапляє в тонкий кишечник, в якому розщеплюється і всмоктується основний обсяг корисних речовин і вітамінів. Потім їжа потрапляє в товстий кишечник, в якому відбувається всмоктування води, електролітів і формування калових мас.

Саме тут і розвивається сприятливе середовище для зростання різних бактерій, які в результаті свого метаболізму виділяють велику кількість газів, що складаються з азоту, кисню, водню, вуглекислого газу, метану і сірководню.

Саме тому утворення і скупчення газів у кишечнику-є природним процесом для всіх людей, незалежно від віку, статі і т. д.

Вважається, що найчастіше люди пукають уві сні. Чому так відбувається? Насправді, процес покидання кишечнику газів не залежить від часу доби. Це обумовлено виключно морально-етичними нормами: людина, що проживає не один, просто соромиться голосно «зіпсувати повітря» в присутності другої половини, родичів або сусідів по кімнаті, а уві сні, розслабившись і перестав себе контролювати, все ж пукає.

Придушувати в собі природні позиви і стримувати себе багато лікарі настійно не рекомендують. Але дуже часто це просто необхідно: і правда, не будемо ж ми псувати повітря на нараді, під час лекції або в громадському транспорті!

Це можна, мабуть, тільки діток ясельного віку. Втім, численні дослідження поки не підтвердили шкідливий вплив утримування «пуків» в кишечнику — неопублікований повітря, «побродя» по кишечнику не всмоктується стінками шлунка, а повертається і все ж виходить природним чином.

Пукають здорові люди не так вже й часто — від 5 до 14 разів на день, випускаючи в загальній кількості від 0,5 до 2 літрів газів. Виділення відбувається В основному під час дефекації — вони залишають кишечник разом з випорожненнями.

Але часто буває, що людина пукає досить часто і багато. З’ясуємо, чому це відбувається.

Чому людина постійно і багато пукає?

Надмірне скупчення газів у кишечнику, що супроводжується здуттям живота, обдиманням, бурчанням в животі і навіть іноді болем називається метеоризмом.

Людина постійно випускає гази, природно, відчуваючи при цьому дискомфорту. Якість життя, як неважко припустити, в такій ситуації різко погіршується, особливо це стосується працюють в колективах людей.

Найчастіше виникає метеоризм після рясного вживання в їжу певних продуктів, а саме:

 • бобових (гороху, бобів, нуту, сочевиці), сирих овочів і фруктів (особливо білоголової, брюссельської та цвітної капусти, броколі);
 • смажених, солоних, жирних та гострих страв;
 • газованих напоїв;
 • висівок, хліба та іншої випічки;
 • маринадів;
 • яєць;
 • кисломолочних продуктів (при індивідуальній непереносимості лактози);
 • кондитерських виробів, що містять цукрозамінники (таких як сорбіт), а також при зловживанні жувальною гумкою.

У таких ситуаціях положення легко виправити за допомогою певної нетривалої дієти. Протягом декількох днів все вищеперелічене з раціону необхідно виключити, зробивши акцент на тій їжі, яка сприяє зниженню газоутворення.

Перевагу слід віддавати таким продуктам:

 • рисової каші;
 • легким сортам м’яса (відвареної курки, індички);
 • трав’яним і чорних чаїв без цукру;
 • прісним сухарикам домашнього приготування.

Не варто також забувати і про фізичні навантаження. Ходьба, плавання, біг, гімнастичні вправи сприяють відновленню здорової діяльності шлунково-кишкового тракту.

Якщо ж симптоми метеоризму не проходять через 2 дні і людина пукає все так само багато і часто, це може сигналізувати про одному з наступних захворювань:

 • гострої кишкової інфекції;
 • гельмінтозі (наявність паразитів в прямій кишці);
 • кишкової непрохідності;
 • дисбактеріозі кишечника;
 • панкреатиті, коліті, ентериті;
 • неврозі.

У таких ситуаціях необхідно в обов’язковому порядку звернутися до терапевта, здати необхідні аналізи, виявити причину метеоризму і пройти курс лікування.

Залишити коментар