Як стримати сльози? Поради психологів

Люди плачуть з самого першого дня життя – це природна реакція нашого організму на стрес. Причина сліз – це почуття глибокого горя, образи, розчарування. Жалість і співчуття, почуття гордості і щира радість теж можуть викликати сльози. Психологи сходяться на думці, що плакати корисно. Однак бувають життєві ситуації, коли заплакати, значить, програти, показати свою слабкість, уразливість. Що робити, коли будь-яку ціну потрібно стримати себе, ви дізнаєтеся з цієї статті.

В яких ситуаціях необхідно стримувати себе?

Жінок часто називають плаксою. Так, наша психіка рухлива реагує на будь-емоційно потрясіння. Ми плачемо від переповнюють нас почуттів. Сльози необхідні. Вони допомагають впоратися зі стресом, гасять негативні емоції. Особливо корисні для нас сльози співчуття, які лікують не тільки тіло, але і душу.

Але є ситуації, коли ніяк не можна заплакати.

Ось деякі з них:

 1. На іспиті. Вам здається, що викладач надто прискіпується і вирішив за будь-яку ціну виставити вам двійку в заліковку. А адже ви втомилися і вчили всю ніч. Сльози образи так і навертаються на очі. Ці сльози неможливо стримати;

У такій ситуації плакати не можна категорично. Чому? Маленька дитина сльозами викликає до себе жалість, привертає увагу. Заплакавши, він дає сигнал: я слабкий, пожалійте мене. На іспиті плач, швидше за все, викличе зворотну реакцію. Плаче, значить, нічого не знає, не вчила, намагається розчулити.

Щоб бути з викладачем на рівних, потрібно показати, що ви доросла людина і вмієте стримувати себе.

 1. На співбесіді. На співбесіді вам задають багато некоректних, на вашу думку, питань, змушуючи виявляти емоції, нервувати. Справа в тому, що у роботодавця своє уявлення про те, якою працівник йому потрібен. З метою перевірити, стійкий чи здобувач до стресів і непередбачених ситуацій проводиться так зване стресове інтерв’ю. Лити сльози самий невдалий вихід у цій ситуації. Це значить показати свою слабкість і непридатність для роботи, на яку ви претендуєте. Якщо вам необхідна ця робота, ви повинні обов’язково стримати сльози при розмові з роботодавцем;
 2. На вулиці при великому скупченні людей. Буває, що несподівана неприємність застала вас зненацька. Трапилося нещастя, кинув кохана людина. Природний вихід у такому разі ридання і гіркі сльози. Не потрібно плакати на вулиці. Це викличе непотрібну увагу сторонніх людей. Перехожі навряд чи зможуть вам допомогти. А ось аферисти, які користуються уразливим станом людини, не пройдуть повз.

Безперечно, що ситуацій, в яких необхідно стримати себе дуже багато. Ви стикалися з ними неодноразово. Як же стримати нахлинули не вчасно сльози і контролювати свої емоції?

Як навчитися стримувати сльози: поради психологів

 1. Переключення уваги;

Якщо сльози вже навертаються на очі і треба їх обов’язково стримати, можете подумки поставити собі одне з наступних запитань: «Вимкнула я праску?», «Не затопили мене сусіди?». Ці питання психологи називають «адреналіновими». Різкий викид адреналіну в кров змінить ваші емоції, і ви не заплачете.

 1. Включення уяви;

Уявіть свого кривдника в смішному і безглуздому вигляді.

Або спробуйте «метод заміщення» – ви начальник, а начальник – це ви. Як багато ласкавих слів ви б йому сказали? Тут, головне, не перестаратися. Гучний сміх у подібній ситуації теж недоречний.

Фізичні способи не розплакатися

 1. Змініть положення тіла. Якщо сидите – встаньте, можна зробити кілька кроків, пересунути стілець, перекласти папери. Дійте по ситуації;
 2. Повільно і глибоко вдихніть, розправте плечі, підніміть голову вгору;
 3. Сцепите і расцепите пальці рук. Можна вщипнути себе за долоню;
 4. Попросіть води, зробіть кілька глибоких, повільних ковтків;
 5. Переведіть погляд, подивіться вдалину або на картину, що висить на стіні.

Якщо ви збираєтеся розплакатися з фізичної причини: у вас сльозяться очі від втоми, потрапила пил або смітинка, алергія на різкі запахи, то вам не допоможуть ці заходи. В цій ситуації найкращим виходом буде вибачитися і спробувати усунути причину сліз. Прийміть ліки, промийте очі, вийдіть на свіже повітря.

Щоб негативний настрій після неприємної розмови не переслідувало вас весь день, прийміть екстрені заходи:

 1. відразу ж вмийтеся холодною водою;
 2. прочитайте «про себе», якщо є можливість, то і вголос веселе дитяче вірш;
 3. підійдіть до дзеркала, через силу посміхніться собі, потім ще. Так можна робити до тих пір, поки усмішка не стане природною;
 4. випийте гарячого солодкого чаю.

У випадку якщо ви дуже часто рыдаете по самому найменшого приводу і вам дуже важко стримувати сльози, зверніться до лікаря. Можливо, у вас проблеми зі здоров’ям. Це може бути стрес, хронічна втома, захворювання щитовидної залози.

Якщо ж сльози з’являються на очах у природній ситуації: від радості, горя, співчуття, можна їх не стримувати. Ми плачемо тому, що ми люди і здатні відчувати сильні емоції.

Залишайтеся завжди людьми – плачте на здоров’я!

Залишити коментар