Чим полоскати рот після видалення зуба і як?

На жаль, кожна людина хоча б раз у житті стикався з зубним болем. Вгамувати такий больовий синдром неможливо, і зуб необхідно тільки лікувати в спеціалізованій клініці. А часом навіть доводиться розпрощатися з ним. Сьогодні ми з’ясуємо, чим полоскати рот після видалення зуба.

Запобіжні заходи

Важко, мабуть, відшукати людину, яка із задоволенням відвідував би стоматологічну клініку. До видалення зуба або так званої екстракції профільні лікарі вдаються лише в крайніх випадках. Як правило, стоматологи єдині в думці: зуби потрібно зберігати.

Отже, якщо вам належить видалення зуба, ви неодмінно повинні знати, як правильно доглядати за ротовою порожниною. Адже за великим рахунком екстракція – це не що інше, як маленька операція. На місці зуба утворюється лунка, яка спочатку буде кровоточити, а потім регенеруватися.

Часто люди цікавляться, чи можна полоскати рот після видалення зуба. Запам’ятайте, що будь-які процедури можна виконувати тільки після закінчення 48 годин після екстракції зуба. В цей період в лунці утворюється згусток крові і на місці пошкоджених тканин затягується так звана плівка.

Якщо ви почнете проводити маніпуляції, то існує ризик вимити цю масу з ранки. У цьому випадку ранка стане вхідними дверима для мікробів та інфекційних збудників. Як наслідок, можуть виникнути самі непередбачені патологічні стани.

А от після закінчення двох діб профільні лікарі настійно рекомендують проводити полоскання. На перший погляд це примітивна процедура, але вона повинна виконуватися з урахуванням деяких правил. Про це ми поговоримо трохи пізніше, а зараз давайте зупинимося на користь полоскання.

Таку нехитру маніпуляцію потрібно проводити в наступних цілях:

 • для перешкоджання розвитку запальних процесів;
 • для прискорення регенерації пошкоджених тканин;
 • для поліпшення самопочуття.

Крім того, виконуючи описувану маніпуляцію, ви зможете вимивати з ямочки залишки їжі або інші мікрочастинки, які при накопиченні стануть перешкодою на шляху до загоєнню рани.

Слово надається стоматолога

Багато пацієнтів, які відповідально ставляться до свого здоров’я, цікавляться, чим можна полоскати рот після видалення зуба. Для проведення подібних маніпуляцій дозволено використовувати фармакологічні засоби, а також відвари і настої, приготовлені з лікарських рослин.

Зверніть увагу, що займатися самолікуванням небезпечно, адже на місці видаленого зуба залишається рана, в яку може потрапити інфекція або вірус. Щоб уникнути розвитку ускладнених наслідків, рекомендується уважно прислухатися до порад стоматолога.

Огляд кращих засобів для обробки ротової порожнини після проведення екстракції почнемо з фармакологічних препаратів. До числа ефективних ліків належать:

 • «Хлоргексидин»;
 • «Фурацилін»;
 • «Мірамістин».

Фармакологічний засіб «Хлоргексидин» лікарі-стоматологи відносять до числа доступних, недорогих і досить ефективних препаратів антисептичного типу. Як показує медична практика, для полоскання ранки підходить розчин, концентрація якого становить 0,05%.

Відразу ж слід з’ясувати, як полоскати рот «Хлоргексидином» після видалення зуба. Все дуже просто: тричі на добу слід тримати розчин у ротовій порожнині не більше 120 секунд. Зверніть увагу, що ковтати описуване фармакологічний засіб ні в якому разі не можна, тому пильно слідкуйте за своїми дітьми і контролюйте кожну маніпуляцію.

«Фурацилін» і «Мірамістин» також відносяться до числа фармацевтичних препаратів ранозагоювальний і дезинфікуючого спектру дії. Такі ліки використовуються найчастіше для полоскання ротової порожнини після екстракції зуба з гнійним скупченням.

І якщо «Мірамістин» реалізується в аптечних пунктах у вигляді розчину, то «Фурацилін» ще випускається у формі таблеток. Звичайно, ви можете розвести таблетки у воді самостійно, але при цьому важливо дотримати правильні і точні пропорції.

Раніше для полоскання рота використовувався марганцовый розчин. На сьогоднішній день такий метод не особливо вітається, оскільки рідина може надати зубної емалі рожевий відтінок.

Що можна сказати про фитосредствах?

Деякі люди думають, що після видалення зуба область рани можна рясно промивати спиртовим розчином або горілкою. Таку думку склалося виключно за дезінфікуючих властивостей цієї рідини. Будьте уважні, адже спирт впливає на судини розширює вплив. Як наслідок, рана почне рясно кровоточити. У зв’язку з цим стоматологи рекомендують відмовитися від полоскання рота горілкою або спиртом.

Крім фармакологічних препаратів, для полоскання можна використовувати відвари і настої, приготовлені з фитосредств. Яскраво вираженими ранозагоювальні і антисептичними властивостями володіють такі лікарські рослини:

 • шавлія;
 • евкаліпт;
 • дубова кора;
 • календула;
 • ромашкові квіти;
 • сода харчова;
 • сіль.

Якщо під рукою у вас немає лікарських трав’яних зборів, то кухонна сіль знайдеться на кожній кухні. Для приготування суміші слід розчинити 1 ч. л. дрібнозернистою солі в склянці теплої відфільтрованої води. Полоскати ранку потрібно тричі на добу. А ось содові суміші частіше використовуються для лікування гнійних ран. Існує думка, що харчова сода має вытягивающими властивостями.

Перед початком процедур краще проконсультуйтеся з профілюючих лікарем. Також не забудьте, що більшість відварів і настоїв, приготованих на основі фитосредств, містять концентрацію пігментного речовини, що може негативно позначитися на білизні зубної емалі.

Правила проведення маніпуляції

Після проведення процедури по видаленню зуба, з’ясуйте у стоматолога відповіді на всі питання, що цікавлять вас. Як правило, фахівець дає докладне керівництво по полоскання рота.

Перш ніж ми вивчимо звід правил, давайте з’ясуємо, в яких випадках полоскання слід припинити. На думку лікарів-стоматологів, полоскати ранку в роті ні в якому разі не можна при наявності наступної симптоматики:

 • у поглибленні ранки скупчується гній;
 • з рота з’явився неприємний запах;
 • температура підвищилася до 38°;
 • ранка рясно кровоточить протягом 12 годин;
 • протягом 72 годин не зменшується набряклість.

Тепер поговоримо про правила полоскання. Як ви пам’ятаєте, від подібного роду процедур слід відмовитися протягом 48 годин після проведення екстракції зуба. Після його видалення в поглиблення ранки вставляється тампон, який потрібно вилучити самостійно після закінчення 2-3 годин.

І запам’ятайте, що до повної регенерації тканин ротової порожнини потрібно намагатися не перебувати у місцях з підвищеною температурою повітря.

Під час полоскання постарайтеся дотримувати наступні правила:

 • після кожного прийому їжі промивайте ротову порожнину відфільтрованою водою, а потім лікувальним розчином;
 • тривалість однієї процедури варіюється від 60 до 120 секунд;
 • ні в якому разі не можна ковтати розчин;
 • перед процедурою не чистіть зуби;
 • після кожної процедури протягом однієї години слід утримуватися від прийому їжі та пиття;
 • розчин обов’язково повинен бути помірно теплим і досягати температурної позначки в 30°.

Тепер ви знаєте практично все про полосканні рота після екстракції зуба. Якщо у вас діагностовано які-небудь ускладнення, то проводити подібні маніпуляції слід тільки за згодою стоматолога. При появі найменшої симптоматики, що вказує на розвиток патології, негайно зверніться в стоматологічну клініку. Незважаючи на те що ранка після видалення зуба практично не видно, до її лікування потрібно підходити відповідально, оскільки саме вона може стати порталом для потрапляння в наш організм хвороботворних мікробів і інфекційних агентів. Будьте здорові!

Залишити коментар