Чи передається шизофренія у спадок?

Шизофренія, як одна з форм психічного розладу особистості, характеризується фундаментальними порушеннями мислення, сприйняття, поведінки. Шизофренія може виступати як поліморфний психічний розлад або група хвороб, що супроводжується галюцинаціями (частіше слуховими, але буває й оптичними), параноїдним маячнею з фантастичним підтекстом, дезорганизованностью мовлення, порушеннями розумових процесів, втратою працездатності і так далі.

Захворювання однаково зустрічається як серед чоловіків, так і жінок, найчастіше прогресує в зрілому віці.

Шизофренія вивчається вже не один десяток років. Фахівці так і не прийшли до єдиної думки, як саме потрібно розуміти це психічний розлад як самостійну хворобу або комплексне розлад особистості. Були вивчені можливі фактори впливу, один з яких – спадковість. Передається шизофренія у спадок, по якій лінії?

Причини виникнення психічного розладу

Шизофренія має безліч прояви. Іноді захворювання вказується у множині. До появи нейробіології механізм виникнення хвороби був невідомий. Згодом з’ясувалося, що факторами впливу можуть стати:

 • шизоїдна спадковість;
 • несприятливі умови існування в дитячому віці;
 • соціально-психологічні чинники;
 • порушення в нейробиологическом апараті.

Передасться шизофренія у спадок від матері до дочки? А може шизофренія передасться від батька до сина? Лікарі не дають позитивної відповіді, але вказують на можливі передумови. Розлад може проявитися через покоління, спостерігатися тільки у деяких членів сім’ї або у всіх.

Сьогодні свідомі громадяни дуже серйозно ставляться до цього питання. У США зафіксований випадок, коли молода пара навмисно і добровільно пройшла стерилізацію, так як у обох в роду в кожному поколінні були шизофреніки.

У нашій країні ця процедура може проводитися тільки у випадку медичної необхідності, а також особам, які досягли 35-річного віку. Іноді пари або один з партнерів блокують дітородну функцію, коли вже є двоє дітей.

Повернемося ж до нашого питання: по якій лінії передається у спадок шизофренія? Будь-які патології, викликані спадковістю, проявляються на генному рівні. Тобто на якомусь етапі розвитку відбувається генна мутація, що згодом «запечатується» в родову лінію. І таких мутують генів може бути багато.

Сказати точно, чи виявиться мутація у наступних поколінь, складно. У випадку ж з шизофренією на можливість її проявів вказують цілих сімдесят чотири гени. Після численних досліджень було виявлено, що ризик збільшується, якщо є перше спорідненість (мати, батько) або одного з них обоє батьків страждали цим психічним захворюванням.

Грубо кажучи, шизофренія може передатися від матері до дочки у спадщину, якщо:

 • у матері є психічний розлад;
 • її батьки страждали шизофренією;
 • дівчинка піддавалася психічного впливу;
 • росла в сім’ї з байдужою матір’ю і деспотичним батьком;
 • несприятлива екологічна обстановка;
 • мати, батько страждали нарко — або алкозалежністю в період зачаття;
 • виявлено конституційні, нейрогенетические, інфекційні, дефоминовые негативні фактори;
 • еволюція.

Аналогічно можна відповісти на питання: чи передається шизофренія у спадок від батька до сина? В сутності, статева приналежність в цьому питанні не має особливого значення. Як і ймовірність прояви психічного розладу з віком. Але ось у чому сходяться лікарі, так це в тому, що спадкові психічні захворювання лікувати складніше, ніж придбані.

Залишити коментар