Чи можна завагітніти в перший день місячних – що відбувається в організмі жінки під час менструального циклу

Анатомічні, біологічні та сексуальні знання дівчата отримують зі шкільних курсів анатомії і завдяки розповідей старших товаришів і ровесниць. І серед обивателів велике поширення отримала теорія, що місячні можна використовувати, як засіб контрацепції. Тобто перед менструальним циклом і в перший день – поки незначні кров’янисті виділення – або в кінці циклу, займаючись сексом, оберігатися не потрібно.

А потім, коли настає небажана вагітність, дивуються, як це могло статися? Так можна завагітніти в перший день після місячних або відразу ж після них?

Що відбувається в організмі під час менструації?

В перші дні менструального циклу в яєчнику під дією фолікулостимулюючого гормону починають збільшуватися фолікули – їх число може варіюватися від 8 до 12 і через кілька днів 2 з них досягають великих розмірів. Ці фолікули називаються домінантними – інші розсмоктуються.

Як тільки домінантні фолікули збільшуються понад 20 мм, вони дозрівають і їх оболонки стоншується. В день овуляції – у здорових жінок це вона відбувається в середині циклу – фолікули виходять з яєчників в просвіт маткових труб і там – якщо в цей час відбувався статевий акт – зустрічаються зі сперматозоїдами. Кров’янисті виділення під час менструації – це відторгнення функціонального шару ендометрію матки. Ендометрій складається з 2 шарів: базального – внутрішнього, і функціонального – зовнішнього.

Якщо вагітність не сталося, функціональний шар старіє, і відторгається. Базальний під час нового циклу стимулює утворення нового функціонального. Повністю формується він у 2 фазі менструального циклу — в ньому розростаються судини, з’єднувальні елементи і залози.

Під впливом гормону жовтого тіла – прогестерону в ендометрії відбуваються функціональні перетворення. До 2/3 місячних створюються оптимальні умови для прикріплення зародка, забезпечується резерв поживних речовин. Вагітність не відбулася – починається менструальна кровотеча.

Якщо взяти середній менструальний цикл 28 днів у здорової жінки, то можна побачити, як під час нього змінюється товщина ендометрію:

 • в останній день циклу товщина 6 мм;
 • після, до 8 дня – до 8-10мм;
 • 10-14 – до 14 мм;
 • до 18 – від 10 мм до 16;
 • до 23 дня оптимальна товщина ендометрію – близько 14-18 мм;
 • і до 28 дня вона вже кілька зменшується, иссыхает – нехай і незначно, на 1мм – і починається менструація.

Оскільки для впровадження ембріона необхідний шар ендометрію не менше 10 мм, то на питання: чи можна завагітніти в перший день місячних, – у разі здорової жінки, відповідь однозначна – ні!

Гормональні зміни

Тривалість і циклічність менструального циклу залежить від вироблення організмом жіночих гормонів – прогестерону і естрогену. А він залежить від багатьох чинників – внутрішніх і зовнішніх. Захворювання, кліматичні зміни, зміни режиму харчування і стресові ситуації здатні вплинути на менструальний цикл.

Його зміни зрушують час місячних, прискорюють або уповільнюють процес, зменшують або збільшують кількість отторгающегося ендометрію.

Тому на питання, про можливість завагітніти після першого дня місячних, при збої менструального циклу, точну відповідь дати неможливо. Звичайно ж, у перші дні місячних рясна менструація, і сперматозоїди, якщо статевий акт відбувається в цей час, змиваються, але рідко хто вступає у відносини в ці дні. Тому шанс для заплідненої яйцеклітини, яка «зачаїлася» в фаллопієвій трубі, все ж є.

Нерегулярний менструальний цикл

Зсувається менструальний цикл, а значить і овуляція, під дією наступних факторів:

 • запальні та інфекційні захворювання – гінекологічних органів і загальні;
 • з-за аборту або абортів;
 • гінекологічних операцій;
 • при вступі в менопаузу;
 • з-за нерегулярного статевого життя;
 • якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл є індивідуальною особливістю.

У цьому випадку оберігатися календарним методом не можна. Не варто розраховувати на календар і
при зміні пір року або часових поясів, після стресу.

Впливає на час овуляції регулярність прийомів оральних контрацептивів. Якщо жінка періодично забуває приймати таблетки, то дозрівання фолікула і вихід його в маткову трубу передбачити неможливо. Є ще дуже цікаве явище – спонтанна овуляція. Вченими її причини і сам механізм не вивчений досі.

У кожному з яєчників яєчниках дозріває за яйцеклітині – тільки одна раніше, а інша пізніше, і обидві виходять в маткову трубу. Одна з них згодом відторгається разом з непотрібним ендометрієм, а інша зустрічає сперматозоїд і впроваджується в ендометрій, нехай не остаточно підготовлений, але здатний прийняти «гостю» — так як за цей час він вже встиг досягти товщини 5-7 див.

Можна завагітніти в перші дні місячних за таких обставин:

 1. Доороткий менструальний цикл – 21 — 23 дні – статева близькість у ті дні, коли крововтрати
  зменшуються – на 3-4 день. Ймовірність настання вагітності при ранній овуляції максимально висока;
 2. Статева близькість була перед самими місячними або в перший день, цикл короткий – до 3 днів;
 3. Незалежно від протяжності менструального циклу відбулася рання овуляція з-за гормональних збоїв.

Можна і не здогадатися про вагітність, так як виділення крові в 1 триместрі навіть не є чимось дивним. Менструації під час вагітності зустрічаються досить часто, особливо поки організм «визначається» – потрібна йому вагітність чи ні.

Ще 10-15 років тому на терміні раніше 9 тижнів вагітність не зберігали, вважали, що так визначається життєздатність майбутнього плоду. Зараз змінилися погляди на те, що відбувається, і вагітність на цьому терміні зберігають досить успішно.

Календарний метод

У середньому безпечними вважаються дні від початку циклу до 11, і за тиждень до початку циклу. Але вже можна було переконатися, наскільки цей розрахунок може бути неточним.

Неможливо завагітніти під час місячних, якщо організм працює, як годинник.

 • При 28-35 цикл, який повторюється із завидною регулярністю, овуляція відбувається рівно в середині. Плюс-мінус 4 дні сприятливі для зачаття – інший час небажаної вагітності можна не побоюватися;
 • Коїтус трапився в день самих сильних виділень – менструальний цикл нерегулярний: плюс-мінус 5 днів.

Якщо підкріпити календарний метод вимірюванням базальної температури – ежеутренне вводити термометр у пряму кишку і будувати графік на нього ще можна покладатися. Будь-яка зміна в стані жінки може привести до того, що час овуляції зрушиться, що зведе всі намагання уникнути небажаної вагітності до нуля. Не варто покладатися на календарний метод. Нездорова екологія та вплив нервових факторів зробили організми жінок уразливими, і навіть здорова жінка не може бути впевнена, що овуляція у неї проходить в призначений природою день.

Існують безліч способів оберігатися від застосування бар’єрних засобів до використання гормонозаместительной терапії. Якщо є побоювання, що ці методи змінять чуттєві відчуття, можна скористатися спеціальними тестами – вони продаються у всіх аптеках – і попередньо перевірити можливість проведення незахищеного статевого акту. Ці тести вказують на настання овуляції.

Під час менструації шийка матки відкрита, можливість впровадження чужорідної флори максимально підвищена, поверхня матки являє собою відкриту рану. Небажана вагітність не так страшна, як шанс підхопити гінекологічне захворювання.

Недарма головними світовими релігіями заборонено вступати в статевий контакт під час менструації. Здорові матері – здорові діти, ніколи не слід про це забувати.

Залишити коментар