Чи ефективний парацетамол від зубного болю? Кому заборонено його вживання?

Цей засіб вже багато десятиліть широко використовується для купірування різних неприємних станів, воно відмінно допомагає усунути неприємні симптоми багатьох захворювань.

Показання парацетамолу

Зараз сфера фармакології випускає досить багато кошти на його основі, наприклад, «Ефералган» і «Панадол».

Цей препарат володіє відразу двома цінними властивостями:

  • Жарознижуючу;
  • Знеболювальним – знімає зубний, головний біль, мігрень, біль при травмах та опіках.

Допомагає парацетамол від раптово виниклої зубного болю?

Препарат може легко копіювати будь-больовий синдром, будь то головний або зубний біль, мігрень і т. д. Великою перевагою парацетамолу є його хороша засвоюваність організмом: він потрапляє в кров через шлунково-кишковий тракт за короткий проміжок часу, цей процес займає приблизно півгодини. Препарат є нестероїдних, тобто негормональних.

Варто відзначити, що раніше парацетамолу зараховували ще одна властивість – протизапальна. Проте результати останніх досліджень у цій галузі свідчать про те, що протизапальний ефект від нього – мінімальний. Але це зовсім не вказує на те, що даний засіб можна приймати безконтрольно або протягом тривалого часу.

Крім того, потрібно розуміти, що парацетамол зможе лише купірувати симптоми захворювання, але ніяк не вплине на причину, яка спровокувала больовий синдром або жар.

Парацетамол як засіб від зубного болю

Міжнародна назва препарату – ацетамінофен. Вже кілька десятків років його використовують не тільки на теренах СНД, але і в багатьох інших країнах. «Дофалган», «Парацет», «Тайленол», «Акамол», «Калпол», «Доломол», «Мексален», «Опрадол», «Вольпан» – це лише невеликий перелік засобів на основі парацетамолу.

Крім того, він випускається в дуже різних формах: звичайні таблетки, сиропи, еліксири, капсули, розчини, ампули для ін’єкцій. Препарат можна без рецепта придбати практично в будь-якій аптеці. З-за того, що його відпускають без рецепта, люди вважають, що він абсолютно безпечний для здоров’я. Однак це зовсім не так.

Як потрібно приймати парацетамол при зубному болі

Всі препарати, що включають в свій склад це речовина, потрібно пити після їжі, запиваючи звичайною водою. Не можна для цього використовувати каву або інші кофеїновмісні напої, тому що буде надано негативний вплив на печінку.

Якщо людина приймає ліки не за призначенням лікаря, то разова доза не повинна перевищувати 1 р. Можна пити його до 4 разів на добу при наявності ниючі болі.

Засіб з особливою обережністю потрібно давати дітям. Взагалі-то не рекомендується в даному випадку займатися самолікуванням. Краще відразу ж показати дитину лікарю або викликати швидку допомогу.

В крайньому випадку, лікування парацетамолом не повинно тривати більше 3 днів. Також потрібно відзначити, що строго не рекомендується давати парацетамол дітям до 3-річного віку.

При зверненні до лікаря потрібно проінформувати його про наявних хронічних патологіях і при прийомі інших медикаментозних препаратів. Парацетамол мінімально впливає з іншими засобами, але для безпеки краще виключити його одночасний прийом з деякими препаратами, наприклад, барбітуратами і вальпроатами натрію («Конвулекс», «Депакин»).

Побічні ефекти, протипоказання

Досить часто люди, які приймають це речовина або кошти на його основі, скаржаться на проблеми з печінкою. На жаль, даний препарат може чинити токсичний ефект на цей орган і в особливо важких випадках, при вживанні великих доз, навіть привести до летального результату. Дуже часто саме його безконтрольний прийом є причиною гострих захворювань печінки.

Люди, які приймають ліки без призначення лікаря, повинні пам’ятати про ризик розвитку ускладнень і ретельно підбирати дозу, щоб виключити ймовірність передозування. Якщо у людини є патології печінки, наприклад, гепатит або цироз, то його прийом строго заборонений.

Також обережними повинні бути люди, які страждають бронхіальною астмою. Їм теж не можна використовувати парацетамол без рекомендації лікаря, так як він посилює бронхоспазм у людей, чутливих до ацетилсаліцилової кислоти та інших нестероїдних препаратів.

Крім того, високі дози, що вживаються протягом тривалого періоду, здатні негативно впливати на ендокринну систему, пригнічуючи функцію щитовидної залози.

Немає доказів про вплив цієї речовини на нирки, але попередньо потрібно проконсультуватися з фахівцем, так як при підвищенні дози у деяких людей виникала ниркова недостатність. У групу ризику потрапляють люди, що вживають алкоголь.

Людям, що мають серйозні патології печінки, нирок, серця та дихальних шляхів потрібно бути обережними з застосуванням даного ліки. При передозуванні в першу чергу страждає печінка. В результаті може розвинутися некроз органу, який часто закінчується летальним результатом.

Особливо уважно потрібно поставитися і до підбору безпечної дози, однак ускладнення і побічні ефекти можуть виникнути і при прийомі відносно невеликих кількостей речовини.

Парацетамол при зубному болі: чи можна під час вагітності?

Ще на етапі планування потрібно пройти комплексне обстеження. Про це напевно знають всі жінки, які хочуть мати дитину. Одним з лікарів, якого потрібно обов’язково відвідати, є стоматолог. Потрібно відзначити, що під час вагітності багато жінок скаржаться на те, що виникають проблеми з зубами.

Це обумовлено тим, що в організмі відбуваються гормональні зміни, а також росте малюк, якому потрібно багато вітамінів і мінеральних речовин. В результаті починаються проблеми з зубами і яснами. Також причиною може стати токсикоз.

Самими безпечними засобами для жінки в положенні при зубному болі будуть різні полоскання і примочок, виготовлені за народними рецептами. Звичайно ж, такими теж не слід надмірно захоплюватися, так як навіть на перший погляд безпечні трави можуть завдати шкоди. Крім того, при тривалому застосуванні може виникнути небажаний наслідок – алергічна реакція.

Що стосується знеболюючих, то гінекологи найчастіше призначають саме парацетамол, так як це засіб діє цілеспрямовано – тільки на джерело болю, не зачіпаючи інших органів і систем. Він може проникати через плаценту, але не робить негативного впливу на плід.

Однак приймати його потрібно в мінімально ефективних дозах, тому що при тривалому лікуванні він все-таки може позначитися на розвитку малюка. Крім того, будь-які медикаментозні засоби не рекомендується використовувати в першому триместрі. Справа в тому, що саме в перші три місяці гестації формуються основні системи і органи майбутньої дитини.

Будь-які препарати можуть чинити негативний вплив в цей момент. Звичайно ж, від однієї таблетки парацетамолу нічого не буде, але якщо пити його часто, то ризик розвитку негативних наслідків суттєво підвищується.

Також важливо враховувати наявність протипоказань – захворювань органів шлунково-кишкового тракту, печінкової і ниркової недостатності, бронхіальної астми. Також рекомендується звернутися до лікаря за призначенням знеболювального.

При вагітності видалення і лікування зубів не протипоказано. При необхідності лікар буде використовувати обмежений ряд анестезуючих засобів. Тому жінка в будь-якому випадку повинна звернутися до лікаря.

Якщо це не можна зробити відразу, то можна прийняти мінімально безпечну дозу препарату. Також рекомендується вже в період вагітності, навіть якщо нічого не турбує, звертатися до лікаря-стоматолога на профілактичні огляди.

Парацетамол відмінно допомагає від зубного болю і будь-яких інших больових синдромів, але варто пам’ятати, що це швидше разовий препарат.

Краще приймати тільки в тому випадку, коли виникає гостра необхідність. Можна використовувати його в якості тимчасової міри при спеки, болю. Надалі потрібно звертатися до лікаря.

Залишити коментар