Які симптоми менопаузи у жінок і як їх зменшити

Менопауза – закономірний етап у житті кожної жінки, під час якого відбувається поступове згасання репродуктивної функції. Одні переносять її, не помічаючи змін в організмі, а для інших цей період стає проблемним і некомфортним. Як може впливати менопауза на здоров’я і самопочуття?

Причини менопаузи

Після 35 років яєчники виробляють меншу кількість статевого гормону естрогену. Він необхідний для менструації, а також для процесу запліднення яйцеклітини. Спочатку кількість гормону зменшується незначно, але з віком естрогену стає все менше. Поступово припиняється менструація, і жінка втрачає дітородну функцію.

Зміни рівня естрогену в організмі впливають на роботу багатьох систем і внутрішніх органів. У першу чергу страждають серцево-судинна система, сечостатевої тракт, кісткова система, волосся, шкіра. Гормональна перебудова має цілий ряд симптомів.

Симптоми

Припливи. Найбільш частим ознакою менопаузи, який відчувають на собі до 80% жінок, вважаються припливи. Це відчуття раптового спека в області обличчя, шиї, рук і грудей. У такому стані у жінки може підвищуватися температура тіла, відчувається брак повітря, паморочиться голова, частішає серцебиття. Шкіра може повністю червоніти або покритися червоними плямами. Припливи зазвичай тривають від 1 до 3 хвилин.

Нерегулярний цикл. Згасання гормональної функції яєчників призводить до нерегулярного і більш коротким менструальному циклу. Місячні стають мізерними, інтервал між ними зростає до 40-90 днів. Такий період називають пременопауза. Коли менструація не настає протягом року, фахівці говорять про те, що настала менопазуза.

Сухість піхви. Це явище також пов’язують із зменшенням рівня естрогену в організмі. У зв’язку з недостатністю гормону, стінки піхви стають менш еластичними і тонкими, виділяють менше секрету. Такі процеси стають причиною дискомфорту під час статевого акту.

Підвищене потовиділення. Воно може виникати в будь-який час, навіть у період нічного сну. Це пов’язано з порушенням терморегуляції в організмі. Певну ділянку мозку отримує помилкові сигнали, що організм перегрівся і запускає механізм скидання зайвого тепла з допомогою потовиділення.

Безсоння. Порушення сну досить часто виникає в період менопаузи. Це відбувається через нестачу естрогену і прогестерону. Нестача першого гормону порушує процес всмоктування і обміну магнію, який сприяє розслабленню м’язів. А недостатня кількість другого позбавляє організм природного релаксант, що призводить до безсоння.

Мінливість настрою. Гормональний дисбаланс провокує порушення психологічної рівноваги. З’являється дратівливість, тривожність, іноді злість і навіть агресія. Емоційні сплески можуть виникати і в передменструальний період, але під час менопаузи ці прояви стають більш вираженими.

Зниження сексуальної активності. Більшість жінок у віці 50-60 років не помічають зменшення сексуального потягу. Але у деяких відзначається такий симптом менопаузи. Він пов’язаний з виникає сухістю піхви, що робить статевий акт болючим, а також з періодичними болями в грудях, які з’являються під час клімаксу.

Ламкість нігтів і волосся. Гормональна перебудова погано позначається на стані волосся та нігтів. Волосся стають сухими і ламкими, іноді сильно випадають. Нігті шаруються, обламуються і погано ростуть.

Остеопороз. Найбільш небезпечний симптом менопаузи – крихкість кісткової тканини. З настанням менопаузи загальна кісткова маса тіла знижується, кісткова тканина стає пористою. Це підвищує ризик переломів, особливо передпліччя, стегна і хребта. Остеопороз може бути практично непомітним. Але якщо при ходьбі у вас навіть незначно посилюється біль в поперековій області і крижах, краще проконсультуватися з лікарем і пройти обстеження.

Збільшення ваги. Зайві кілограми можуть бути і результатом менопаузи, і наслідком неправильного режиму харчування і малоактивного способу життя. З віком м’язова маса зменшується, а жировий прошарок, навпаки, збільшується.

Головний біль. Виникає в результаті порушення тонусу кровоносних судин, а також на тлі загальної втоми, пов’язаної з припливами, зміною режиму сну, депресією.

Нетримання сечі. Дефіцит жіночих гормонів призводить до ослаблення м’язів тазу і буває причиною порушення функцій сечового міхура. Це і призводить до таких наслідків, як нетримання сечі.

Проблеми з пам’яттю. Жінки старшого віку можуть зіткнутися з «примхами» пам’яті, коли їм важко щось пригадати або сконцентрувати свою увагу на певному предметі.

Що робити

Щоб поліпшити своє самопочуття в період менопаузи, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

  • дотримуйтесь режим харчування, включайте в меню більше зернових, овочів і фруктів;
  • не зловживайте кофеїном та алкогольними напоями;
  • займайтеся фізичними вправами, які допоможуть знизити припливи і уникнути остеопорозу;
  • ведіть активний спосіб життя: більше ходіть пішки, гуляйте на свіжому повітрі;
  • при сухості в піхві використовуйте водорозчинні мастила.

У період менопаузи бажано проконсультуватися з лікарем, який може призначити замісну гормонотерапію. Це полегшить симптоми, і ваше самопочуття прийде в норму.

Пам’ятайте, що менопауза – це лише новий етап в житті, а не захід жіночності і повне припинення сексуальної активності. Ви можете продовжувати жити повним життям, незважаючи на вік та зміни в організмі.

Залишити коментар