Болі при менструації – причини, методи усунення

Більшість жінок відчуває під час місячних болю різного ступеня інтенсивності. Це пояснюється природнім фізіологічним процесом, скороченням матки. Згідно зі статистичними даними, кожна десята жінка відчуває настільки сильні болі при менструації, що не може вести звичний спосіб життя. Чому це відбувається, і як зменшити неприємні відчуття під час менструації, читайте в нашій статті.

Причини

Під час менструації організм жінки у великих кількостях виробляє гормон простагландин. Саме він викликає спазми матки, і призводить до відторгнення і «виштовхування» слизового ендометрію, наросшего на стінках органу. Даний процес жінка відчуває, як спастичну біль внизу живота. Зазвичай болі носять помірний характер і тривають близько трьох днів.

Сильні болі при менструації називаються дисменореєю. Гінекологи виділяють первинну та вторинну дисменорею. Первинна діагностується у молодих дівчат. Основні її причини:

 • підвищена чутливість нервових закінчень;
 • фізичне і розумове перенапруження;
 • хронічні захворювання ендокринної системи;
 • вроджене патологічний розвиток статевих органів, в результаті якого менструальна кров скупчується в матці.

Вторинна дисменорея розвивається у жінок старше 30 років. У більшості випадків до неї призводять такі чинники:

 • освіта поліпів і фіброматозних вузлів в матці;
 • спайковий процес у тканинах малого таза внаслідок хронічного запального процесу або проведених порожнинних операцій;
 • хронічні запальні захворювання статевих органів;
 • ендометріоз – надмірне розростання слизової тканини, що вистилає матку;
 • полікістоз яєчників;
 • неправильна установка внутрішньоматкової спіралі.

Методи полегшення болю

Для полегшення сильного болю при менструації рекомендується застосовувати наступні методи.

Розслаблення м’язів. Невелика навантаження на м’язи призведе до їх розслаблення. Ляжте на жорстку поверхню, ноги зігніть в колінах, руки покладіть вздовж тулуба. Не поспішаючи випинати і втягуйте живіт. Робіть цю вправу протягом 2 хвилин.

Тепло. При переймоподібних больових відчуттях прикладіть до живота грілку з теплою водою. Це посилить кровообіг в матці і розслабить м’язи. Тривалість процедури не більше 15 хвилин, інакше можливе рясна кровотеча.

Холод. Деякі жінки для купірування сильної болі під час місячних прикладають до низу живота міхур з льодом на 15-20 хвилин. Це призводить до звуження кровоносних судин і тимчасового полегшення.

Правильний раціон. Достатнє надходження кальцію в організм під час місячних сприяє зниженню больових відчуттів. Дослідження показали, що при щоденному вживанні 1300 мг кальцію інтенсивність болю зменшується. Також в цей період треба вживати багато овочів та фруктів, а от від м’яса, жирної і смаженої краще відмовитися.

Зберігайте рухливість. Не варто цілий день лежати в ліжку, рухайтеся по мірі сил. Фізична активність дозволить вам відволіктися від неприємних відчуттів.

Побалуйте себе. Поганий настрій, підвищена тривожність призводять до того, що людина відчуває біль на 30% гостріше. Тому щоб відволіктися від неприємних відчуттів порадуйте себе чимось смачненьким: випийте теплий чай або какао, з’їжте шматочок шоколадки.

Випийте знеболювальне лікарський засіб. У випадках, коли важко терпіти біль, прийміть знеболюючий препарат на основі ібупрофену (Адвіл, Нурофен) або німесуліду (Німесил, Нимегасик). Дані речовини уповільнюють продукування організмом простагландинів і тим самим блокують больові відчуття. Необхідно приймати препарат при перших ознаках менструації або при появі болю. Зазвичай знеболюючі п’ють 1-2 день менструації.

Коли звернутися до лікаря

Сильні болі при менструації – це ознака, що з організмом не все в порядку. Тому не варто його ігнорувати. Не затягуйте з візитом до гінеколога, якщо спостерігаєте у себе один або кілька з наведених симптомів:

 • больові відчуття настільки інтенсивні, що неможливо піти на роботу або в школу, займатися домашніми справами протягом 2 днів і більше;
 • під час менструації крім болю з’явилася нудота, блювота, рідкий стілець, головний біль;
 • спастичні больові відчуття виникли на тлі прийому оральних гормональних контрацептивів;
 • біль не зменшується після прийому знеболюючих медикаментозних засобів;
 • під час менструації у жінки середнього віку раптово з’явилися болі;
 • болі супроводжуються виділенням згустків крові або рясним кровотечею більше одного дня.

Лікування

Знеболюючі препарати, прийняті під час сильного болю при менструації, тільки полегшують стан. Вони не мають жодного впливу на причину дискомфорту. Тому під час наступної менструації біль повертається. При дисменореї жінці необхідно звернутися до гінеколога. Лікар проведе обстеження, збере анамнез, направить на УЗД статевих органів, за результатами дослідження поставить діагноз і призначить адекватне лікування.

Часто для лікування хворобливих місячних призначають гормональний препарат Дюфастон. Це ліки – аналог гормону прогестерону. Він ефективно при ендометріозі і низькому рівні прогестерону.

Не можна залишати без уваги сильні болі при менструації. Вони свідчать про неправильну роботу організму. Самолікування та зловживання знеболюючими препаратами тільки погіршать протягом патології.

Залишити коментар