Білий осад у сечі: причини появи. Проведення тестів та оцінка показників

Клінічний аналіз сечі, який називають загальним, встановлюється за результатами фізичних і хімічних досліджень. Оцінюється візуально колір сечі, прозорість, наявність включень, питома вага, запах.

Тільки потім до урину додають різні хімічні компоненти, щоб по реакціях визначити її хімічний склад. Якщо білий осад у сечі видно без мікроскопа або її колір відрізняється від нормального – жовтого, різної насиченості – можна зробити висновок: є проблеми зі здоров’ям.

Про що говорить наявність осаду

У нормі свіжа сеча абсолютно прозора. Прозорість зменшується в залежності від вмісту в аналізі солей, слизу, слущенного епітелію, бактерій, жиру.

Пластівці білого кольору

Пластівці в сечі можуть з’явитися при наявності білка, якого у здорової людини бути не повинно.

Протеїнурія – так називають виділення білку буває внепочечная і ниркова. При внепочечной кількість білка близько 1%.

Виділяється не білок, а ексудат білка, що може вказувати, як і на запалення сечоводів, так і на зміну складу виділюваної рідини з-за зовнішніх факторів. У здорових людей такий стан виникає при підвищенні фізичних навантажень, під впливом стресу, при переохолодженні.

Ураження паренхіми нирок і збільшення капілярів ниркових клубків виникає при інфекційно-токсичних станах. В цьому випадку можна побачити в сечі великі білі пластівці, кількість білка досягає від 10 до 20%.

Білі пластівці в сечі у дитини грудного віку, які з’явилися одноразово, не повинні насторожувати батьків. Таке трапляється при зміні харчування, введенні нового підживлення. Якщо малюк при цьому веселий, добре їсть, хвилюватися не слід.

Коли періодично виділяється сеча такого виду, але поведінка не змінюється, варто перевірити показник рівня цукру в крові. У поодиноких випадках у дітей виникає жирове переродження печінки, і початок процесу може підказати аналіз.

При запальних процесах в сечовидільної системи виявляються додаткові симптоми:

 • зміна поведінки дитини – вона стає примхливою, відмовляється від їжі;
 • підвищується температура;
 • можуть виникнути судоми.

Поява білих пластівців в сечі при вагітності викликають наступні причини:

 • запальні процеси в нирках і ниркових баліях;
 • некоректний збір аналізів – кількість слущивающихся епітеліальних клітин при вагітності збільшено, і порушення гігієнічних вимог викликає таку картину;
 • у 3 триместрі згустки слизу, які починають виділятися з піхви при відходженні слизової пробки, з’єднуючись з епітелієм, візуально виглядають саме так;
 • прояв хвороб статевих органів, гнійні виділення з пологових шляхів.

Причиною утворення білих пластівців в сечі у жінок часто бувають гінекологічні інфекції. Навіть при ретельному підмиванні позбутися від них неможливо. Крім того, під час будь-яких запальних процесів кількість слущенних епітеліальних клітин збільшується.

У сечі білі згустки у чоловіків з’являються також через запальних процесів сечостатевої системи.

Дослідження осаду сечі

Невелика кількість мікроскопічного осаду в сечі видно тільки під мікроскопом. Якщо солей і клітинних елементів підвищену кількість, сеча стає каламутною, у неї утворюються згустки.

У кислому середовищі зустрічаються:

 • сечова кислота;
 • урати – сечокислі солі;
 • оксалати.

В лужному середовищі – трипельфосфаты, сечокислий амоній, фосфати.

Всі ці включення називаються неорганізованим осадом. До нього також відносяться: білірубін, холестерин, ксантин, гиппуроновая кислота, жирні кислоти та інші елементи.

До організованого осадку сечі – клітинних елементів – відносяться епітеліальні клітини плоского, циліндричного, ниркового та перехідного епітелію, лейкоцити, еритроцити, циліндри.

За кількістю лейкоцитів оцінюється стан сечовидільної системи. У нормі їх не повинно бути більше 3-5 одиниць у полі зору.

При запальних процесах у внутрішніх органах, що не мають відношення до видільної системи, кількість лейкоцитів також збільшено. Найбільша кількість лейкоцитів зустрічається в аналізах, коли стан хворого потребує термінового оперативного втручання на органах черевної порожнини.

У нормі еритроцитів в сечі не повинно бути, але 1-2 в полі зору можуть виникати при підвищенні фізичних навантажень. Гематурії – так називають цей стан – теж можуть мати нирковий і позаниркового походження.

Для того щоб визначити звідки з’являється кров, проводять спеціальний тест, який називає трехстаканным. Під час сечовипускання порції сечі збирають послідовно в 3 склянки. Якщо еритроцити тільки в першому склянці – запальний процес стосується уретри, у другому – проблемна область – сечовий міхур, у третьому – кровотеча з нирок.

У жінок кількість еритроцитів у сечі може бути підвищеним не з-за захворювань сечовидільної системи, а при різних проблемах у гінекологічних органах.

Іноді жінка і не підозрює, що кілька днів до місячних або після або в середині циклу у неї відбувається деяка відшарування ендометрію. І тільки з аналізу сечі можна дізнатися про наявні проблеми або індивідуальних особливостях організму.

Особливі проби

За кількісним мікроскопічним тестів для дослідження осаду сечі встановлюються причини, з яких якість сечі змінюється.

 1. Дослідження по Нечипоренко – при пієлонефритах збільшується кількість у показнику аналізу крові лейкоцитів, при гломерулонефритах – циліндрів і еритроцитів;
 2. Ортостатична проба – поява гематурії після фізичного навантаження. Таким чином можна виявити підвищену рухливість нирки;
 3. Проба Каховського-Аддиса. Служить для діагностики запальних процесів нирок і ниркових мисок.

Будь-який запальний процес в організмі позначається на показниках аналізів сечі. Білі виділення можуть мати вигляд пластівців, набувати нитевидную форму, осідати у вигляді осаду.

Таким чином організм сигналізує про початок інфекційних захворювань і наявності онкологічних процесів до появи основних симптомів – біль і підвищення температури. Сіро-білі згустки в сечі можуть з’являтися при жировій дистрофії нирок, коагульовані грудочки крові – після травм.

Якщо візуально помітні зміни в сечі, необхідно звертатися до лікаря. Самолікування здатне погіршити стан і призвести до незворотних змін в сечовидільній системі.

Залишити коментар