Атопічний дерматит: що це таке? Причини, ознаки, лікування та профілактика хвороби

Захворювання шкіри здатні доставити людині чимало проблем. До того ж вони нерідко є «дзвіночком» про те, що в організмі пацієнта протікає якась хвороба. Як дорослі, так і діти можуть зіткнутися з таким явищем, як атопічний дерматит, лікувати який часом доводиться довго.

Атопічний дерматит – це…

Це хвороба з хронічним перебігом, що представляє собою запальний процес, що протікає на шкірі по типу алергії. Недуга не заразна, але самому пацієнту приносить як неприємні фізичні відчуття, так і психологічний дискомфорт.

Перебігу недуги характерні періоди ремісій і загострень. Як правило, вперше ознаки захворювання дають про себе знають в дитинстві, причому зазвичай в грудному віці. На такі ситуації припадає близько 90% всіх випадків захворювання. Але бувають і випадки, коли з проблемою людина зіштовхує вперше, будучи дорослим. Періодично нагадувати про себе недуга може протягом усього життя людини.

Лікування недуги представляється досить складним, тривалим. Гарантій повного лікування, на жаль, немає. Але лікарі запевняють, що своєчасне лікування дає на нього великі шанси.

Як у дорослих, так і у дітей хвороба протікає досить важко. Тим не менш своєчасне звернення за допомогою фахівців дозволить усунути прояви хвороби. При цьому статистика свідчить, що більше ніж у половині випадків захворювання воно самостійно відступає після досягнення пацієнтом 17 років.

Все ж лікарі не рекомендують застосовувати вичікувальну позицію, сподіваючись, що пощастить потрапити в цей відсоток пацієнтів.

Ранні прояви недуги, важке його протягом, приєднання інфекції – всі ці явища підвищують ризик того, що атопічний дерматит прийме рецидивуючу форму.

Проблема може бути ускладнена алергічним ринітом, астму, і в таких випадках лікування стає ще більш складним.

симптоми хвороби у дорослих

Основна ознака хвороби, що протікає в гострій фазі – покривають шкіру у вигляді вогнищ плями червоного або рожевого забарвлення.

У малюків вони частіше з’являються на обличчі, ногах, руках, можливо поразка зап’ясть, шиї, складок кінцівок.

У дорослих ж симптоми атопічного дерматиту частіше виникають у верхній частині тіла, займаючи великі її області, обличчі. При хронічному перебігу захворювання часто спостерігається гіперемія підошов. Це явище ще називають «зимовою стопою», а воно характеризується лущенням, появою тріщин на підошві.

Симптоми гострої фази захворювання у дорослих такі:

 • Поява папульозних висипань, плям червоного або рожевого кольору. Вони можуть зливатися в єдиний осередок. Шкіра в місцях утворень ущільнюється, стає набряклою;
 • Як правило, висипання, плями утворюються на обличчі, в області шиї, ліктьових суглобів, грудей, спини. Можлива їх локалізація в районі підколінних згинів;
 • Шкірний покрив при хворобі стає грубим, сухим, шелушащимся, може покриватися тріщинами;
 • Свербіж. Не тільки у дітей, але і у дорослих часом не достатньо сили волі для того, щоб утриматися від розчісування висипки, плям. Це може послужити інфікування, що ще більше посилює атопічний дерматит. В цьому випадку не виключено нагноєння шкіри;
 • У важких випадках захворювання нерідко супроводжується підвищеною температурою.

Хронічній стадії захворювання характерні такі симптоми:

 • Поява глибоких зморшок на обличчі в області повік;
 • Нігті можуть придбати нездоровий блиск;
 • Не виключено рясне випадання волосся, провідне згодом до значного їх зменшення.

З часом шкіра обличчя та інших ділянок, які вражає захворювання, стає товщі, грубіше.

Від слідів висипань, червоних плям деколи не вдається позбутися і в періоди ремісії, особливо якщо пацієнт сильно розчісувала їх.

Причини атопічного дерматиту

В основі хвороби лежить патологічна реакція імунітету на зовнішні фактори.

Є ряд припущень етіології хвороби, кожна з яких має своїх прихильників.

Ось найбільш поширені версії:

 1. Генетика. Схильність до різного роду алергій передається у спадок. Дитині мати таку схильність передає частіше, ніж батько;
 2. Невідповідний клімат, погана екологія. У несприятливих умовах може опинитися кожен чоловік, і в залежності від реакції на них організму може розвинутися і дане захворювання;
 3. Психоемоційні навантаження, неврози. Вони є причиною багатьох хвороб, і, можливо, атопічний дерматит не виняток. Але через те, що недуга в переважній більшості проявляється в дуже ранньому віці, логічно припустити, що мова йде про психоемоційному стані мами хворого малюка;
 4. Неправильний спосіб життя і харчування майбутньої мами. У цю групу причин можна внести всі від шкідливих звичок вагітної жінки до бідності її раціону корисними продуктами;
 5. Наявність інфекційних захворювань у майбутньої мами;
 6. Рання відмова від годування малюка грудьми, в силу чого знижується його імунітет;
 7. Часті хвороби вуха, горла, носа;
 8. Наявність захворювань органів ШКТ;
 9. Застосування антибіотиків при недугах, лікування яких того не вимагає.

Часто проблема проявляється як алергія – у відповідь на подразнення алергенами. Це можуть бути медикаменти, продукти харчування, пилок рослин, шерсть, пір’я тварин, птахів, косметичні засоби, хімікати, в тому числі побутові, і т. д.

Виявити причину повинен допомогти лікар. Кожна з гіпотез має право на життя, і до якої схилитися, спеціаліст багато в чому визначає у відповідність з віком пацієнта, характером перебігу недуги, часу прояву перших симптомів.

Лікування

Якщо спостерігається гостра фаза хвороби, медична допомога пацієнту потрібна невідкладно. Але і в хронічній формі недуга не повинен залишатися без нагляду, а, найчастіше, і застосування препаратів.

Призначення лікування потрібно довірити лікаря. Пацієнту (або його близьким) необхідно подбати про надання йому першої допомоги. Вона полягає насамперед в усуненні алергену (якщо потрібно, то і в очищенні від нього організму), зняття алергічних проявів, свербежу.

Як правило, застосовується комплексна терапія, яка може складатися з різних напрямів. В рамках боротьби з атопічним дерматитом можуть застосовуватися:

 • Засоби зовнішнього використання;
 • Препарати, що застосовуються всередину, вводяться крапельно, ін’єкціями;
 • Апаратні способи лікування (наприклад, лазерний).

Величезна увага в ході лікування приділяється харчуванню, передбачає виключення з раціону продуктів, що є алергенами.

Обережність пацієнтові слід дотримуватися у всьому. В першу чергу, вона полягає у виключенні або хоча б обмеження контактів з будь-якими речовинами, що представляють собою дратівливі чинники.

В рамках медикаментозної терапії особлива увага приділяється препаратів, що сприяє усуненню сверблячки – антигистаминам. Але не менш важливі протизапальні, дезінтоксикаційні засоби.

У важких випадках, коли препарати інших груп безсилі, можуть бути призначені кортикостероїди для усунення симптоматики. Іноді не обійтися і без антибіотиків – якщо з’явилися гнійні освіти.

Свої рішення цього питання і пропонує народна медицина.

Настоянка на березових бруньках

Таке ліки підійде для дорослих, тому готується воно на спирту.

 1. Березові бруньки подрібнюємо, після чого їх слід з’єднати з горілкою в рівних частинах у скляній тарі.
 2. Останню потрібно герметично закрити, відправити у прохолодні, темні умови.
 3. Через 3 тижні настоянка буде готова.
 4. Для лікування атопічного дерматиту її застосовують у кількості 40 крапель тричі на добу.

Тривалість застосування отриманого ліки залежить від того, коли відступлять симптоми хвороби з особи, інших уражених частин тіла.

Настій огірочника і глухої кропиви

Це ліки підійде не тільки для лікування дорослих, але і для лікування дітей.

 1. Подрібнюємо огірочник і яснотку, змішавши їх порівну.
 2. 1 ст. л. отриманої суміші з’єднуємо зі склянкою окропу, приготувавши складу в скляному або керамічному посуді.
 3. Закутуємо ємність з ліками, даємо йому настоятися протягом кількох годин.
 4. Зціджуємо настій.
 5. Приймаємо засіб за один прийом хвилин за 30 до трапези.

Настій дозволяє позбутися від свербіння в області обличчя, інших уражених ділянок, та інших симптомів захворювання.

Це хвороба, лікування якої має грунтуватися на комплексному підході. Найчастіше, застосування одних тільки народних засобів в домашніх умовах недостатньо, щоб усунути її. Тому їх використання не означає можливість відмовитися від лікарської допомоги.

Профілактика

Вона буває первинною і вторинною. У першому випадку йдеться про заходи, які допоможуть уникнути розвитку хвороби, і дотримувати їх потрібно майбутнім мамам:

 • Уникнення взаємодії з будь-якими алергенами;
 • Відмова від шкідливих звичок;
 • Відмова від прийому будь-яких медикаментів без крайньої на те необхідності;
 • Забезпечення правильного режиму харчування для малюка після його народження.

Вторинна профілактика передбачає заходи, що сприяють запобіганню рецидивів хвороби, якщо недуга все ж діагностований:

 • Забезпечення оптимального клімату – температури у приміщенні, що не перевищує 24 градусів і вологості, що становить близько 60%;
 • У квартирі, де живе хворий, повинні регулярно проводитися вологе прибирання;
 • Пацієнт повинен носити виключно одяг, виготовлений з натуральних тканин;
 • Необхідно уникати будь-яких контактів з хімічними речовинами;
 • В якості засобів гігієни слід застосовувати засоби, в яких відсутні віддушки. Склад їх має бути максимально натуральним;
 • Важливий момент – правильне харчування, в якому мають бути відсутні продукти, що є алергенами.

Відповідальний підхід до профілактики захворювання та його лікування дозволяють знизити ризик виникнення або повторення хвороби, якщо атопічний дерматит все ж проявився.

Залишити коментар