Аналіз сечі за Зимницьким: розшифровка, норма

Якщо ви помітили, здача урини для лабораторного дослідження – обов’язкова процедура будь комплексної діагностики. Результат такого аналізу дозволяє виявити різні недуги. Так, з метою перевірки функціонування нирок і сечовивідної системи в цілому докторами призначається аналіз сечі за Зимницьким.

Анамнез проби Зимницьким

Багато людей, які зіткнулися зі здачею урини для лабораторного дослідження, іменованого в практиці пробій Зимницьким, нерідко задаються питанням, що показує така діагностика. Аналіз сечі за Зимницьким дозволяє отримати повноцінну клінічну картину про функціонування нирок протягом доби. Лікар зможе не тільки діагностувати захворювання органів сечовидільної системи, але й оцінити роботу нирок, які грають чільну роль у фільтрації шкідливих компонентів і виведення їх з організму у вигляді урини.

Проба Зимницьким може бути призначена профільним лікарем при наявності підозри на розвиток патологій органів сечовидільної системи, зокрема:

 • хронічних недуг;
 • цукрового діабету;
 • ниркової недостатності;
 • гіпертонії;
 • пієлонефриту.

Такий аналіз урини дозволяє лікарю оцінити функціонування нирок погодинно. У зразках сечі, наданих для порівняльного дослідження, визначається її щільність, концентрація та ін. Людям, страждаючим цукровим діабетом, дуже важливо здавати пробу Зимницьким, оскільки підвищена концентрація цукру в крові негативно позначається на функціонуванні всіх внутрішніх органів. І нирки не є винятком.

Аналіз сечі за Зимницьким у дітей проводиться з метою виявлення таких недуг:

 • ниркової недостатності;
 • цукрового діабету;
 • серцевої недостатності;
 • гломерулонефриту.

Подбаємо про достовірному результаті дослідження

Щоб результати дослідження урини вийшли достовірними і максимально точними, треба знати, як збирати порівняльні зразки для аналізу сечі за Зимницьким. Унікальність і точність такого методу діагностики полягає в його багатоступеневості. Забір сечі потрібно проводити протягом доби в певний час. Відразу обмовимося, що яких-небудь обмежень в раціоні або питному режимі.

Для підготовки до здачі проби Зимницьким вам будуть потрібні наступні матеріали:

 • ємності для забору сечі в кількості 8 штук;
 • будильник;
 • папір для складання графіка.

Забір сечі проводиться кожні три години. Перший похід в туалет повинен відбутися в шість ранку. Ця сеча для порівняльного дослідження не годиться, оскільки вона вважається нічний. Лікаря цікавить лише матеріал, який буде вами зібраний протягом доби. Як відомо, саме під час неспання наші нирки активно фільтрують шкідливі речовини і продукують сечу. Кількість денної норми сечі становить близько 75%. Залишок припадає на нічну сечу.

Перший забір сечі виконується в дев’ять годин. Потім через рівні проміжки часу здійснюється ще 7 парканів урини, тобто в 12, 15, 18, 21, 24, 3, 6 годин. У графіку обов’язково потрібно відображати всю рідину, споживану за цей день. Це стосується не тільки чистої води, але і будь-яких напоїв, продуктів кисломолочної групи і т. п. Для отримання достовірних результатів у графіку бажано вказувати час і обсяг споживання рідини.

Кожна ємність, заповнена сечею, до моменту здачі в лабораторію зберігається в холодильній камері. Як же бути, якщо до встановленого часу позиви до випускання сечі відсутні? У цьому випадку ви залишаєте баночку порожній, а в графіку робите відповідну позначку.

Нерідко в практиці трапляються такі випадки, коли людина відчуває позиви до випускання сечі частіше, ніж один раз на три години. У цьому випадку пацієнту потрібно використовувати додаткові ємності і виконувати паркан урини. Про це також робляться відмітки у графіку, який надається в лабораторію разом з порівняльними зразками для дослідження за методикою Зимницьким.

Розгадаємо шифри

Всі чудово знають, що розшифрувати закодовані у відповідності з медичною термінологією результати аналізів практично неможливо. Один лікарський почерк чого вартий. Але спробувати зрозуміти результат аналізу до візиту до профільного лікаря все-таки можна.

Розшифровку аналізу сечі за Зимницьким ми зараз проведемо разом. Як показує практика, багатьох людей в першу чергу цікавить норма. Отже, нормальними показниками аналізу сечі за Зимницьким вважаються наступні параметри:

 • обсяг урини протягом доби варіюється від 1500 до 2000 мл;
 • ставлення споживаної рідини до виділеної урині протягом 24 годин коливається від 65 до 80%;
 • у денний час кількість виділюваної сечі становить 2/3 частини, а в нічний – 1/3;
 • щільність сечі в нормі коливається від 1003 до 1035 г/моль.

Також лікар-лаборант розраховує рівень щільності в сукупності і в кожній ємності окремо. Обов’язково виводиться її середній показник. Важливим показником для норми фахівці вважають посилення позивів до випускання сечі після вживання певної кількості рідини.

Поговоримо про відхилення від норми

Які ж показники повідають про порушення у функціонуванні нирок та про наявність патології? При низькому рівні щільності урини лікарі діагностують гипостенурию. Це може свідчити про прогресування пієлонефриту у стадії рецидиву, а також про серцевої недостатності, обумовленої розвитком хронічних недуг. Низький рівень щільності сечі спостерігається при ураженні нирок неважкими металевими з’єднаннями.

Нерідко в практиці зустрічаються випадки, коли результати аналізів за Зимницьким характеризуються високим рівнем щільності урини. Тоді мова йде про гиперстенурии. Такі показники найчастіше характеризують розвиток таких хвороб:

 • цукрового діабету;
 • гломерулонефриту.

Цей показник також може бути завищений, якщо жінка вагітна і у неї проявляється токсикоз. Аналіз сечі за Зимницьким при вагітності проводиться досить часто, щоб своєчасно діагностувати будь-які недуги органів сечовидільної системи. Як відомо, на тлі зміни гормонального рівня внутрішні органи піддаються виснажливої і нехарактерною навантаженні.

Пієлонефрит або інші ниркові недуги – це не найкраща комбінація для щасливого і безхмарного вагітності. У цих випадках жінка протягом всього періоду виношування плоду знаходиться під пильним контролем профільного лікаря.

Про розвиток цукрового діабету або прогресуванні ниркової недостатності також розповість підвищений обсяг виведеної урини протягом однієї доби. Як правило, поліурія діагностується, якщо кількість виведеної сечі становить 80% щодо обсягу спожитої рідини.

У висновку лабораторії може бути поставлений діагноз олігурія. Що ж це означає? Цим терміном називають стан, коли обсяг виділеної за добу урини істотно занижений. Як правило, такий стан спостерігається при порушенні фільтраційної функції нирок. На підставі таких результатів лікар може діагностувати один з таких недуг:

 • ниркову недостатність;
 • отруєння грибами;
 • серцеву недостатність;
 • глобальне руйнування еритроцитів.

Деякі люди страждають ніктурією. Таким терміном позначається в медичній практиці стан, коли обсяг виділюваної урини в нічний час істотно перевищує 1/3 частину від добової норми. Найчастіше цим розладом страждають люди, що хворіють на цукровий діабет.

Проба Зимницьким на сьогоднішній день вважається доступним, швидким, недорогим і точним діагностичним методом. Саме за допомогою такого аналізу можна повноцінно оцінити функціонування нирок та інших органів сечовидільної системи. А щоб клінічна картина вийшла достовірної, потрібно дотримувати всі правила забору сечі для лабораторного дослідження. Будьте здорові!

Залишити коментар