Побутові травми у дітей: що робити, якщо малюк прищемив палець?

Маленькі діти часом пізнають світ так, що дорослим неможливо обійтися без заспокійливих засобів. Це неминуче, адже базові рефлекси закладаються саме в дитячому віці. Якщо малюк один раз «обпечеться» (прямо або побічно), він стане вести себе обережніше надалі, в ньому будуть розвиватися найважливіші інстинкти самозбереження, які будуть важливими протягом усього життя.

Тому захищати його від будь-якої небезпеки не тільки марно, але і згубно для його ж власного розвитку. Малюки дуже часто прищемляют пальці дверима.

Звичайно, ця травма досить болюча, але в цілому, безпечна для здоров’я. Однак якщо ваша дитина прищемив палець вперше, ймовірно, ви перелякалися не менше, а то й більше.

Зніжені дітки часто переносять своє світосприйняття у доросле життя, вони є більш вразливими і необережними у певних надзвичайних ситуаціях.

Прищемити палець може і будь-яка доросла людина. Що вже говорити про дітей з їх властивим цікавістю щодо навколишнього середовища?

Ця банальна, на перший погляд, травма досить болюча, і може викликати багато плачу і крику. Як надати першу допомогу дитині в ситуації і пом’якшити його больові відчуття? Чи є сенс звертатися до лікаря, і в яких конкретно випадках це найбільш актуально? Давайте розглянемо всі основні питання, що стосуються такого типу побутових травм у малюків.

Надаємо першу допомогу

Як ми вже згадували, ніяких серйозних наслідків така травма, як защемлення пальців, за собою не несе. Проте дитина, що отримав її, відчуває сильні і різкі больові відчуття, які можуть досить довго не проходити. До того ж, якщо залишити цю проблему без уваги, палець малюка може опухнути, а на його шкірі обов’язково сформується гематома.

Так що ж робити, якщо дитина прищемив палець дверима?

В першу чергу, ви повинні направити свої зусилля на зняття больових відчуттів у маляти. Для цього згодиться холодний компрес, який в принципі використовується при всіх свежеполученных травмах. Прикладання льоду або опущення травмованої кінцівки в холодну воду не тільки забезпечить досить швидку нейтралізацію болю, але і посприяє швидкому загоєнню, без синців, синців та набряків.

Якщо у вас вдома є лід – негайно ж загорніть в марлю і прикладіть до ураженого місця у вигляді компресу. Якщо ні – значить, використовуйте будь-який продукт з морозильної камери, наприклад, загорнутий у пакет м’ясо. Але перше, що ви повинні зробити – купірувати шоковий стан у малюка, оскільки воно може спровокувати куди більш серйозної шкоди для його ментального здоров’я, ніж випадково отримане тілесне ушкодження.

Зверніть увагу на характер самої отриманої травми. При защемленні пальця дверима або дверцятами, дитина може пошкодити як фалангу, так і ніготь. Якщо прищемлена нігтьова пластина, на жаль, такий забій буде проходити довше звичайного, а сам ніготь, ймовірно, оновиться (травмований зійде, і на його місці виросте ніготь).

Для таких травм характерні досить швидко проявляються гематоми під нігтем. Відтінок нігтьової пластини змінюється і істотно темніє.

У цьому випадку вам варто дуже уважно стежити за «поведінкою» нігтя в подальшому.

Якщо він відторгне і на його місці стане рости нова тканина, важливо спостерігати, як саме це відбувається. При найменших ознаках вростання нігтя важливо терміново показати дитину фахівцеві. В іншому випадку, ви ризикуєте обтяжити його такою проблемою на все життя.

Що робити з набряком і припухлістю?

Якщо ваша дитина прищемив палець, і він швидко опух – лякатися цього не варто. Це природна фізіологічна реакція організму на травму, а тому ваша паніка тут зовсім недоречна. Однак доведеться також уважно стежити за станом збитого пальчика – якщо набряк наростає і вперто не сходить протягом доби, важливо терміново відвести малюка в дитячу поліклініку і проконсультуватися з фахівцем.

На жаль, при такій симптоматиці можливий перелом або вивих. Поведінка дитини буде відповідним, адже за такої серйозної травми больові відчуття не проходять, а зберігаються і постійно наростають. Також важливо звернутися до травматолога в тих випадках, коли палець виявляється явно деформованим, а також не ворушиться (дитині складно рухати їм). Правило актуально і при зворотне явище – такому, як неприродний згин пальця, який важко розтиснути.

Зазвичай травматологи не приймають ніяких заходів до тих пір, поки не буде пройдено рентгенологічне дослідження, тому заздалегідь приготуйтеся відправитися на нього. Якщо дитина маленька, слід пояснити йому, як потрібно вести себе в кабінеті, щоб пальчик швидко .

Отже, перші дії, які ви повинні зробити в цьому випадку:

 1. Накладення холодного компресу (підійдуть будь – які засоби- лід, пакети з охолодженими продуктами, дуже холодна рідина, яку слід опустити дитячу руку);
 2. Змазування пошкодженої ділянки кінцівки маззю або гелем з протизапальною і охолоджуючим дією (використовуйте креми та мазі, які застосовуєте при ударах самі);
 3. Обробка пальця м’якою стерильною тканиною (зазвичай це бинт).

Обов’язково зверніться до лікаря (або викличте швидку допомогу), якщо спостерігаєте наступні явища:

 • Сильна припухлість, нехарактерна для такого роду травм (набряк поширився настільки, що фаланги стали ледве помітними);
 • Глибокий розріз тканин;
 • Кров під нігтем;
 • Кровотеча з отриманої рани;
 • Виражена деформація суглоба;
 • Гнійні виділення (зазвичай проявляються протягом 24-72 годин після отриманої травми);
 • Підвищення температури у дитини;
 • Погіршення загального самопочуття і наростання болю.

Не нехтуйте професійною допомогою, якщо віддаєте собі звіт в тому, що вона необхідна. Пам’ятайте про те, що якщо почалося нагноєння, важливо терміново провести адекватну терапію, щоб інфекційний процес не почав активно поширюватися. Обов’язково стежте за самопочуттям дитини і не випускайте його з виду! Пам’ятайте про те, що при серйозних травматичних ускладненнях вся ваша самодіяльність з прогріваннями та іншими не зовсім доречними діями може сильно нашкодити малюкові.

Народні засоби

Деякі жінки і донині віддають перевагу консервативним ліків, а засобам альтернативної медицини. І деколи це дійсно виявляється ефективно. Наприклад, багато рекомендують прикласти до забитого місця розрізаний навпіл аркуш алое або каланхое перистого. Це допоможе нейтралізувати набряк і зняти сильні больові відчуття.

Також актуально використання трав’яних відварів і настоїв, особливо якщо ви практикуєте фітотерапію і вони є у вашому домі. В даному випадку потрібно використовувати ті рослини, що мають антисептичну, протизапальну та протинабрякову дію.

Чого ні в якому разі не можна робити – так це прогрівання. У перші години після отриманої травми ви просто не можете знати, що відбувається з рукою. І якщо в пальчику малюка присутній гнійний процес, ви можете сильно нашкодити йому, прогрів хворе місце. Дорослі в таких ситуаціях зазвичай п’ють знеболюючі препарати. Однак для дітей вони можуть стати небезпечними, а тому подібних експериментів над власним чадом краще не ставити.

Крім того, у сильних анальгетиків, анестетиків і спазмолітиків дитячий вік є абсолютним протипоказанням сам по собі. Якщо у вас вдома є якийсь порошок або таблетки з таким ефектом, які вже були прописані лікарем вашому малюкові, такі кошти можна використовувати. Але робити це слід обережно.

Постарайтеся придбати спеціальні дитячі мазі від саден і ударів. Такі засоби повинні бути в домашній аптечці у кожного з батьків, оскільки побутові травми – досить поширена практика в сім’ях, де малюк почав самостійно пересуватися.

І не забудьте заспокоїти свою дитину, приголубити його, показати, що мама поруч і він в безпеці. Ні в якому разі не підсилюйте шок у малюка своїм криком і агресією. І вже тим більше не карайте дитину, адже він вже і без цього постраждав. Будьте милосердної і врівноваженою, як би важко вам не давалося материнство на перших порах.

Нехай ваш малюк буде здоровий і щасливий!

Залишити коментар