Вітрянка у дітей: ознаки, симптоми і лікування

Вітряна віспа – поширене інфекційне захворювання, що викликається вірусом герпесу, яким найчастіше хворіють діти у віці від 2 до 10 років. Хоча дорослі теж іноді схильні до цього захворювання, але вважається, що дитина переносить хворобу легше і швидше. Перехворівши на вітрянку, більшість дітей набувають імунітет від цього захворювання, тому повторні випадки зараження вкрай рідкісні.

Щоб розуміти, як допомогти дитині в період хвороби, важливо знати симптоми прояву вітрянки і розібратися в методах лікування. Збудник вітряної віспи легко переноситься повітрям і вважається досить сильним, тому в групах дитячого саду або класах школи, як правило, хворіють відразу декілька дітей. При цьому інфікована дитина може протягом декількох днів відчувати себе добре і виглядати здоровим, а в організмі вже почався вірусний процес.

Причини та шляхи розвитку вітряної віспи

Оскільки вірус герпесу передається повітряно-крапельним шляхом, і при цьому може переміщатися по повітрю на відстані до 20 м, уберегти дитину від його впливу досить складно. Тим більше, що симптоми захворювання починають проявлятися через кілька днів після зараження, а весь цей час дитина є носієм інфекції і, не усвідомлюючи того, ділиться нею з іншими дітьми. При цьому ймовірність заразитися від хворої людини на вулиці мінімальна, часто вірус живе в приміщеннях і закритих просторах.

Крім того, неможливо заразитися вітрянкою, граючись іграшками або беручи в руки предмети хворої дитини, від його родичів вірус також не може передатися іншим людям.

Спочатку вірус вітряної віспи осідає на слизовій оболонці ротової порожнини, носа і очей, і тільки через деякий час звідти потрапляє в організм, проникаючи в лімфатичну систему і кров, проявляється на шкірі. Навіть дитина з сильним імунітетом не має захисту та здатності протистояти впливу збудника. Після 10-ти річного віку захворювання виникає рідше, але якщо вірус все-таки проникає в організм, вітрянка проходить складно і важко.

Ознаки і симптоми вітряної віспи

Найчастіше батьки розуміють, що дитина хворіє вітрянкою, коли на шкірі з’являються висипання у рідиною всередині.

Але захворювання характеризується також і іншими симптомами:

  • підвищення температури тіла може сягати навіть позначки 39,5 градусів;
  • слабкість, швидка втомлюваність, сонливість;
  • головні болі;
  • нудота.

Прищики на тілі являють собою червоні цятки, які за кілька днів збільшуються в розмірах і наповнюються рідиною. Їх кількість може зростати поступово поширюючись по усьому тілу, а може відразу покрити всю шкіру. Ще однією характерною ознакою вітрянки є свербіж – всі прищики сверблять і доставляють дитині дискомфорт, він стає дратівливим. У цей період може спостерігатися порушення апетиту і сну.

Щоб полегшити стан пацієнта в період хвороби, важливо вчасно почати лікування і строго виконувати всі рекомендації лікаря.

Сучасні педіатри не наполягають на тому, щоб змащувати прищики зеленкою, хоча вона підсушує їх і зменшує свербіж. Замість зеленки можна використовувати інші антисептики, які є більш ефективними. Тривалість захворювання не вийде скоротити, навіть якщо застосовувати грамотне лікування, але можливо зменшити вплив симптомів і полегшити стан дитини.

Методи лікування вітряної віспи

Важливе завдання в період лікування вітрянки – запобігти появі рубців в тих місцях, де з’явилися прищики. На сьогоднішній день багато педіатри відмовляються від застарілих методів лікування, згідно з яким дитину не можна було купати 3 тижні, а виразки обробляли зеленкою. Це не тільки сильно сушило шкіру, але й було причиною виникнення різних негативних наслідків.

Сучасні методи лікування вітрянки характеризуються більшою ефективністю і завдають організму пацієнта менше шкоди. Серед них можна назвати:

  1. Обробка шкірних покривів – важливий етап лікування вітрянки. Щоб зменшити свербіж від висипки і запобігти утворенню рубців, потрібно використовувати м’які антисептики та антигістамінні препарати. До них відносяться: Фенистил-гель, Цинкова мазь, Лоратадин, Віферон, Мірамістин та інші аналогічні препарати.
  2. Часто лікарі призначають прийом противірусних препаратів, одним з найбільш ефективних є Ацикловір. Він здатний руйнувати структуру герпесу як у дітей, так і дорослих.
  3. Для зняття високої температури у дітей застосовується Парацетамол чи Ібупрофен у вигляді сиропів. При цьому важливо дотримуватися прописаних дозування і давати дитині препарат тільки при підвищенні градусник вище 38,5 градусів. Незначне підвищення усувати не потрібно, організм здатний сам впоратися з інфекцією.
  4. У період лікування вітрянки важливо посилити методи гігієни дитини: частіше міняти постільну білизну, одяг малюка і проводити водні процедури, якщо температура тіла дозволяє. При цьому купати його потрібно не у ванній, а за допомогою душа. Уражену шкіру можна обполіскувати трав’яними відварами ромашки або череди, вони дбайливо доглядають за шкірою, перешкоджає сухості і запобігають поширенню мікробів.
  5. Якщо дитина не хоче їсти, краще не змушувати його, а посилити питний режим. Теплі компоти і слабкий чай – оптимальний варіант для підтримання водного балансу, особливо при високій температурі.
  6. У раціон маленького пацієнта потрібно додати вітаміни, урізноманітнити меню фруктами і овочами, щоб зміцнити імунітет. У дітей зі слабкою імунною системою захворювання проходить довше і складніше.

Багато батьків хотіли б знати, які заходи профілактики можна використовувати, щоб запобігти захворюванню. Але на практиці це виконати досить проблематично, оскільки зараженого дитини складно розпізнати на початку інкубаційного періоду, а коли хвороба дає про себе знати, ізолювати його від інших дітей вже пізно. Тому захворіти вітрянкою досить швидко і легко, а уникнути хвороба навряд чи вийде.

Застосування усіх методів лікування допоможе полегшити стан маленького пацієнта, але потрібно розуміти, що як мінімум 2 тижні дитина буде перебувати вдома і боротися з вітрянкою.

Прискорити процес не можна. Важливо дотримувати всі рекомендації лікаря і не займатися самолікуванням, щоб не допустити погіршення ситуації або настання негативних наслідків.

Батьків і самого малюка повинна заспокоювати думка, що краще перехворіти зараз, і потім вже ніколи не зустрічатися з вітрянкою, адже після хвороби в організмі людини виробляються антитіла. Незважаючи на характер захворювання і дискомфорт у період лікування, вітрянка буває тільки один раз і більше не повторюється.

Залишити коментар