Як вибрати няню для дитини

Реалії сучасного життя такі, що не кожна мама може собі дозволити залишатися вдома з дитиною протягом наданого трирічного відпустки. Роботодавці не готові чекати перспективного працівника так довго, а мама не завжди хоче втрачати кохану і цікаву роботу.

Дуже добре, якщо в одному місті з батьками проживає старше покоління родичів – бабусі й дідусі, які готові приділяти онукам багато часу. Але так щастить далеко не всім молодим сім’ям. Саме тому стає дуже актуальним питання пошуку няні – людини, якій можна довірити догляд і виховання дитини.

Як вибрати няню для дитини? Як зробити так, щоб її пошук не спричинив за собою стрес всіх членів сім’ї? Як вибрати няню для дитини, яка з часом стане відмінним другом і наставником? Ці питання обов’язково виникнуть у тих батьків, які стурбовані пошуком виховательки для свого малюка.

Агентство або самостійний пошук?

Здавалося б, найпростіший варіант – звернутися в спеціалізоване агентство з підбору домашнього персоналу. Кваліфіковані працівники агентства підберуть кілька кандидатур, а батькам залишиться тільки вибрати більш відповідну їх вимогам няню. Однак на практиці все виявляється не так просто.

Підібрана працівниками агентства няня, пропрацювавши кілька днів, з якихось причин починає не влаштовувати батьків дитини, і пошук триває, далеко не завжди благополучно закінчуючись. З чим це пов’язано?

Батьки переконані, що високий рівень компетентності співробітників агентства, забезпечить їм безпроблемний пошук няні. Тому вони не особливо обтяжують себе формуванням списку вимог до майбутньої виховательки своїх дітей, вважаючи, що це робота агентства. Тим не менш, ніякі, навіть самі професійні педагоги та психологи не можуть знати краще за батьків, яка саме потрібна няня їх малюкові. В результаті – няні дрейфують одна за одною, мами нервують, а працівники агентства збилися з ніг, шукаючи підходящу кандидатуру.

Мами і тата повинні розуміти, що звичайне агентство не гарантує успішний підбір няні, воно лише позбавляє їх від необхідності витрачати власний час на самостійні пошуки. Але якщо підібрані кандидатури раз за разом не призводять до позитивного результату, то рано чи пізно батьки вирішать розпочати пошуки самостійно.

Якщо це сталося, то перше, що потрібно зробити, перед тим як почати пошук няні – це скласти список навичок і якостей, якими, на ваш погляд, повинна володіти майбутня вихователька вашої дитини.

Фрекен Бок або Мері Поппінс?

Сувора формалистка або чарівна фантазерка? Стара чи молода? З вищою освітою чи без нього? Професійний педагог або просто людина любить возитися з дітьми? На ці питання батьки повинні відповісти, перш за все, самі собі. Чим ясніше буде сформульований список ваших уподобань, тим простіше вам буде підібрати няню, навіть якщо ви робите це самостійно.

Запишіть на аркуші паперу список тих якостей, якими повинна володіти потенційна вихователька вашої дитини. Приблизний варіант списку:

Загальні моменти

 • прописка, сімейний стан, наявність медичної книжки або довідки про пройдений медогляд;
 • вік, наявність хронічних захворювань;

Професійні якості

 • наявність педагогічного досвіду, навичок по догляду за маленькими дітьми;
 • знання сучасних педагогічних методик (методики Монтессорі, навчання рахунку і читання);
 • наявність спеціальної освіти (наприклад, фахівця-дефектолога, логопеда);
 • знання іноземних мов;

Індивідуальні якості

 • обов’язковість, відповідальність, охайність;
 • вміння чітко слідувати залишеним інструкцій батьків;
 • позитивне мислення;
 • любов до прогулянок і руху на свіжому повітрі.

Постарайтеся скласти список найбільш повно, вкажіть будь-які важливі для вас нюанси – все це буде дуже корисно, коли ви будете проводити співбесіду з претендентками.

Проранжуйте список необхідних навичок за шкалою від одного до п’яти балів. Тим навичок і якостей, які дуже важливі для вас, щоб максимальна кількість балів – п’ять. Менш важливим – відповідно, менше. Потім узагальніть інформацію, розподіливши по окремих колонках (згідно з кількістю присвоєних балів) потрібні відомості. Це дозволить вам зрозуміти, які моменти є для вас найбільш важливими, а які – другорядними.

Врахуйте, що з’ясувати, каже нянька правду (наприклад, з приводу свого педагогічного досвіду і професійних навичок) досить просто, потрібно лише задати кілька навідних питань:

«У які ігри ви грали з дітьми на попередніх місцях роботи?»

«Які робили вправи, що сприяють фізичному та загальному розвитку дитини?»

«У чому суть методики Монтессорі?»

Звертайте увагу на те, як висловлюється няня про своїх попередніх вихованців: часто звучать у її описі слова «примхливий», «плаксивий», «шкідливий»? Попросіть няню описати труднощі, які виникали в неї у спілкуванні з попередніми дітьми та їх батьками. Повна відсутність труднощів у роботі няні – явище практично неймовірне, навіть для професіонала високого рівня.

Рекомендації, вірити чи ні?

Якщо няня стверджує, що володіє відповідним досвідом роботи, завжди можна попросити її надати контакти колишніх роботодавців, і, поговоривши з ними, обговорити питання, що цікавлять вас. В той же час не потрібно забувати, що ймовірність того, що ви будете спілкуватися з цими роботодавцями, а просто зацікавленими особами (друзями і приятелями няні) дійсно існує.

З цієї ж причини варто уважно ставитися до інформації, розміщеної на різних соціальних ресурсах і батьківських форумах, де зазвичай шукають роботу потенційні няні. Навіть оголошення, розміщені нібито від колишніх роботодавців «передаємо нашу няню» не завжди можуть належати тих осіб, за яких вони себе видають.

Перші дні

Отже, няня знайдена, і ви готові прийняти її на роботу. Коли можна залишити дитину з нею одного? Як проконтролювати, чи досить чітко вона виконує ваші інструкції? Чи можна довіряти няні? Ці запитання буквально зводять з розуму батьків, що залишають свого малюка з нянею перший раз.

Ось кілька порад, які допоможуть вам у цей важкий період.

 • В першу чергу необхідно зняти копії з документів, що засвідчують особу, людину, яку ви взяли на роботу. Як зазвичай, першу сторінку і сторінку з відміткою про прописку. Необхідно, щоб няня залишила номера свого телефону, бажано не тільки мобільного, але й міського.
 • Якщо є можливість, дуже бажано взяти відпустку або відгули на роботі, і провести декілька днів разом з малюком і нянею, при цьому просто спостерігайте, не потрібно активно втручатися в роботу няні і робити їй зауваження при дитині. Все, що ви хочете обговорити, краще робити віч-на-віч, коли дитина не знаходиться поруч.
 • Залиште абсолютно ясні інструкції: яким повинен бути розпорядок дня дитини, скільки і де потрібно гуляти, чим годувати малюка і як одягнути.
 • Відразу обговоріть ваше ставлення до перегляду дитиною телевізора або гри на комп’ютері. Якщо перегляд мультфільмів у вашій родині строго регламентований, обов’язково акцентуйте на це увагу.

Пам’ятайте, чим ясніше і детальніше ви сформулюєте свої вимоги, тим простіше вам буде уникнути в подальшому необґрунтованих претензій та взаємних образ.

Дуже часто доводиться чути такі материнські коментарі: «невже незрозуміло, що дитині потрібно було надіти дві пари шкарпеток?». Це цілком може бути неочевидним фактом, якщо попередні нянины вихованці були досить загартованими з міцним імунітетом і не застуджувалися від відсутності другої пари шкарпеток.

Або такий варіант: «хіба не зрозуміло, що від шоколаду буває алергія, а від великої кількості борошняного запори?». Дуже навіть може бути так, що няні не доводилося стикатися з подібними проблемами у дітей раніше, тому вона цілком може, не подумавши, пригостити шоколадною цукеркою малюка.

Щоб уникнути цього, необхідно обговорити всі спірні моменти заздалегідь, пояснивши няні, що у разі виникнення незрозумілої для неї ситуації, буде краще, якщо вона зв’яжеться з кимось із батьків і уточнить відповідь на її питання.

Поведінка дитини – найкращий показник

Як дитина поставився до появи нової людини в його житті? З задоволенням він йде з нянею на контакт? Що він розповідає про проведений час?

Навіть якщо малюк ще занадто малий, щоб розповісти вам про те, як пройшов його день з нянею, спостережливі батьки все одно зможуть зробити свої висновки.

Що повинно насторожити батьків:

 • Зміна в поведінці малюка: зазвичай життєрадісний і веселий дитина став примхливим і плаксивим;
 • Небажання залишатися з нянею наодинці (за винятком початкового періоду звикання, який може варіюватися від декількох днів до двох тижнів, не більше);
 • Виникнення регулярних проблем зі здоров’ям дитини: алергічні реакції, часті застуди, поганий сон, підвищена збудливість.

У багатьох мам часто складається враження, що знайти хорошу няню для малюка – завдання нездійсненне в принципі. Звичайно, це не так. Підібрати ідеальну няню практично неможливо, це правда. Але знайти людину, готового відповідально і з любов’ю ставитися до вашому малюкові, беручи до уваги озвучені вами побажання, можна.

Як вибрати няню для дитини розкажуть у передачі:

Залишити коментар