Що робити, якщо у вас росте агресивна дитина? Поради та рекомендації для батьків

На жаль, проблема дитячої агресії сьогодні поширена дуже широко. Багато молоді батьки впадають у ступор, коли помічають, що їхній син або донька дошкільного віку постійно сердиться, лається, кричить і всіма можливими способами намагається образити як дорослих, так і своїх однолітків. Про те, що робити і як поводитися з агресивним дитиною, ми розповімо в нашій статті.

Причини агресивної поведінки у дітей

Агресивна поведінка в тій чи іншій мірі притаманне абсолютно всім дітям, починаючи з самого раннього віку.

У дошкільнят причиною цього стає нездатність контролювати свої емоції.

Найменші дітки дуже легко збуджуються, і будь-яка зміна у звичному навколишньому просторі вони можуть сприймати доволі болісно, що і проявляється в агресії і злості на себе і всіх навколо.

При правильному вихованні і поведінці батьків через деякий час малюк почне керувати своїми емоціями і стане вести себе набагато спокійніше.

Разом з тим у більшості випадків мами і тата допускають помилки, які і призводять до того, що їх чадо і в більш старшому віці залишається нервовим і агресивним.

Найбільш часто спалахи агресії у дітей провокують такі фактори:

 • Постійні конфлікти в сім’ї, сварки і скандали між матір’ю і батьком;
 • Нерозуміння і байдужість з боку батьків;
 • Агресивна поведінка членів сім’ї по відношенню один до одного;
 • Обожнювання і неймовірно сильна прихильність сина або доньки до одного з батьків. У цьому випадку спалаху злості будуть спрямовані у бік другого з них;
 • Занадто високі вимоги, які пред’являють мама і тато по відношенню до свого чаду;
 • Ситуація, при якій батьки ніколи не питають поради у свого старшого сина і всіляко захищають його від прийняття рішень з будь-яких питань;
 • Протилежні вимоги до сина або дочки з боку матері і батька;
 • Занижена самооцінка хлопчика або дівчинки;
 • Надмірно висока ступінь збудливості, пов’язана з неправильною роботою нервової системи.

Що робити, якщо дитина стає агресивною в дитячому садку?

Найбільш часто причиною агресивної поведінки у дітей дошкільного віку, які ходять в садок, стає надлишок емоцій і відчуття втоми.

Звичайно це відбувається близько трьох років, коли дитина переживає так званий криза перехідного віку. Саме в цей період дитина намагається довести самому собі і оточуючим, що він вже великий і може все робити самостійно.

Крім того, у нього формується почуття власності, яке, в першу чергу, проявляється тим, що дитина не хоче нікому віддавати іграшки, причому як свої, так і чужі.

Безумовно, пережити цей складний час набагато легше будинку, однак сучасні реалії життя такі, що більшість батьків змушені працювати, і не можуть сидіти з малюком. У такій ситуації дитина часто відправляється в дитячий заклад, в якому і проявляються спалахи агресії по відношенню до його одноліткам і вихователям.

Щоб вгамувати агресивного карапуза, необхідно залишатися максимально спокійним, як би це не було складно. Спалах гніву з боку матері або батька тільки ще більше надасть завзяття малюка і, як не дивно, переконає його в тому, що він все робить правильно.

В такий складний період дитина потребує підтримки і взаєморозуміння з боку своїх люблячих і дбайливих батьків. Будь-які окрики чи покарання здатні лише погіршити ситуацію.

Якщо малюк розбушувався, слід усіма можливими способами переключити його увагу. Далі з нею необхідно поговорити, але тільки після того, як він повністю заспокоїться. Не варто думати, що діти в цьому віці ще нічого не розуміють, що насправді це зовсім не так.

Навіть якщо ваше чадо надходять скарги про його поведінку вдень у дитячому садку, слід обов’язково поговорити з ним увечері і пояснити, що вам дуже неприємно чути таке.

Крім того, для зняття напруги і корекції агресивної поведінки дуже корисні ігри, засновані на спеціальних психологічних прийомах.

Ігри для агресивних дітей: рекомендований список

Звичайно, такі ігри більше підійдуть для самих маленьких забіяк і агресорів.

Однак при правильній подачі ви зможете зацікавити ними навіть некерованого підлітка.

 • «Тух-дубі-дух». Запропонуйте малюкові вимовити цю або будь-яку іншу загадкову фразу як можна зліше. При цьому необхідно ходити по кімнаті з похмурим обличчям і повторювати її як можна частіше. Через деякий час він буде вже голосно сміятися і не зможе зобразити злість;
 • «Жужа». Ця гра чудово підходить для групи дітей, наприклад, в дитячому саду. Один з учасників сідає на стілець посеред кімнати, а всі інші розташовуються навколо нього. За сигналом ведучого всі хлопці бігають навколо Жужі, дражнять її і намагаються доторкнутися. Коли вона не витримує, схоплюється і починає наздоганяти того гравця, який образив її сильніше інших. Як тільки Жужа доторкнеться до нього, діти міняються місцями;
 • «Мішечок гніву». Зшийте з будь-якої тканини невеликий мішечок і насипте в нього близько 100 грам гречаної крупи, а потім міцно зав’яжіть. Тепер вам необхідно пояснити дитині, що кожен раз, коли він на когось сердиться, він повинен грати з новою іграшкою так, як йому захочеться. Мішечок можна кидати в стіну, топтати ногами, підкидати вгору і багато іншого. Так, негативні емоції дитини будуть направлятися в інше русло, тим самим знижуючи ймовірність агресивної поведінки по відношенню до інших людей.

Рекомендації для батьків агресивного дитини будь-якого віку

У більшості випадків спалаху гніву й інші прояви агресивної поведінки проходять з віком. Дитина поступово навчається контролювати свої емоції і починає розуміти, що досягти бажаного можна іншими способами. Але що ж робити батькам, у яких зростає нервовий і агресивний дитина, якщо з кожним днем він стає тільки зліші?

У цьому випадку мамам і татам таких дітей можуть допомогти наступні рекомендації професійного дитячого психолога:

 • В першу чергу, проаналізуйте власну поведінку. Пам’ятайте, діти в будь-якому віці копіюють своїх батьків;
 • Обмежте перегляд телевізора і ретельно вибирайте передачі та фільми, які може дивитися ваше чадо. Не допускайте, щоб ваш син або донька бачив трилери, фільми жахів або будь-які сцени насильства;
 • Незважаючи на зайнятість, завжди знаходите час на гру і розмову як з малюком, так і з підлітком;
 • Намагайтеся робити якомога менше зауважень. Нервовий і агресивний дитина не сприймає критику. Набагато краще спокійно пояснити, що б змінилося, якби він зробив певну дію по-іншому;
 • Терпляче поясніть своєму чаду, чому потрібно вести себе по-доброму;
 • Тримайте себе в руках.

Якщо ж навіть при дотриманні всіх вищезазначених рекомендацій ви не можете впоратися зі своїм нащадком, зверніться до фахівця.

Кваліфікований дитячий психолог зможе з’ясувати причину, яка викликає бурхливі спалахи гніву і агресії у вашого сина або дочки, і навчить його висловлювати свої емоції іншими способами.

Залишити коментар