Поперечне положення плода: причини і наслідки

Вагітність – це динамічний процес, що завершується пологами. Протягом вагітності впливає на хід і тактику розродження. Одним з важливих параметрів є положення дитини в матці.

Положення плода – відношення осі його тіла по довжині до довгої осі матки. Передлежання – відношення частини плода, спрямованої до виходу з порожнини матки. Положення і передлежання може бути правильним і неправильним.

Від положення дитини в утробі матері залежить можливість пологів природним шляхом. При неправильному положенні малюка показано кесарів розтин.

Класифікація положень і предлежаний:

 • Правильне положення – поздовжній, косий, нестійке;
 • Неправильне положення – поперечний;
 • Правильне передлежання – головний;
 • Неправильне передлежання –сідничне, низьке, тазове.

Дана класифікація є узагальненою, так як існує ще кілька підвидів тазового і неправильного передлежання. Ці підвиди істотно не впливають на тактику ведення пологів. Нестабільне становище є варіантом норми, тому що обмежується часовим проміжком по термінах гестації.

Поперечний передлежання плоду

Взаємовідношення поздовжньої осі дитини до поздовжньої осі матки з утворенням прямого кута називається поперечним положенням. В даному випадку малюк розташовується поперек тазу.

Якщо така позиція спостерігається до самих пологів, то останні можливі лише оперативним шляхом. Вагітність може протікати сприятливо, але є ймовірність передчасних пологів, які становлять загрозу для життя жінки та дитини.

Досить часто поперечне положення немовляти в утробі називають поперечним передлежанням. Це не зовсім вірно. Передлежання буває тільки головним і тазовим.

Причини поперечного передлежання (положення) плода

Дане явище може бути спровокований великою кількістю факторів. Насамперед до таких відносяться умови, при яких малюк може надмірно активно рухатися: гіпотрофія малюка, занадто велика кількість вод, слабкість м’язів черевної стінки (пр. при повторній вагітності) і т. д.

З іншого боку, такий стан може бути зумовлене і браком внутрішньоутробної активності, наприклад, при маловодии, великому дитину, підвищеному тонусі м’язів матки, загрозу викидня, аномалії будови матки (дворога або сідлоподібна), фіброми та ін.

Крім того, головний або тазове поперечний передлежання (положення) плоду може виникнути внаслідок анатомічних причини, які перешкоджають становленню його голівки в малий таз матері. Наприклад, при клінічно вузькому тазі, розташування плаценти по передній черевній стінці, пухлинах кісток тазу або нижнього сегменту матки.

Крім цього, причини можуть ховатися в аномаліях розвитку малюка (пр. гідроцефалія, аненцефалія).

Діагностика патології

Тазове або головний поперечний передлежання плода можна встановити за допомогою акушерського огляду, пальпації живота і піхвового обстеження. В даному випадку живіт стає поперечно-розтягнутої (косо-розтягнутої) неправильної форми.

Матка має кулясту форму, чого бути не повинно. Норма окружності живота, як правило, перевищує норму у відповідності зі строком, крім того, висота дна матки є недостатньою.

У процесі пальпації лікар не може визначити передлежачої частина крихти: голівка промацується в стороні від серединної осі тіла жінки, а таз малюка – в бічних відділах матки. В такому випадку серцебиття дитини прослуховується у зоні пупка.

Труднощі з визначенням пози малюка можуть виникнути при багатоплідді, багатоводдя, гіпертонусі матки. Підтвердити або спростувати наявність патологічного стану можна за допомогою акушерського УЗД.

Стандартне гінекологічне дослідження, яке проводять протягом всієї вагітності, а також у початковому періоді пологів при сохранном плодовому міхурі, є малоінформативним. Воно дозволяє встановити лише те, то в малому тазі жінки відсутній передлежачої частина. Після того як води відійдуть і матковий зів розкриється на 4-5 пальців при поперечному положенні малюка може здатися його плече, ребро, лопатка, подмышка, остисті відростки хребців, лікоть або на кисть ручки.

Чим небезпечно для жінки і дитини поперечний передлежання плоду

Зазвичай вагітність в такому випадку протікає сприятливо. Часто відбувається передчасне вилиття вод і, відповідно, передчасні пологи. Якщо до всього цього є і передлежання плаценти, розвивається рясна кровотеча.

У свою чергу раптове відходження вод різко обмежує рухливість малюка в утробі матері, що може призвести до вколачиванию плічка крихти в малий таз жінки, випадання ручки або пуповини.

При випаданні частин тіла дитини може розвинутися хориоамнионит, розлитий перитоніт, сепсис. Якщо безводний проміжок триває більше 12 годин, висока ймовірність гострої гіпоксії і навіть асфіксії дитини. Запущене поперечне положення при наростаючій пологової діяльності небезпечно тим, що може статися розрив матки.

Досить рідко, але трапляється, що в процесі пологів відбувається мимовільний розворот малюка в головний або тазову позицію, або народження дитини здвоєним тулубом. Подібний результат зустрічається дуже рідко і можливий при сильних переймах, глибокої недоношеності або мертвому плоді.

Пологи при діагностованому поперечному передлежанні плода

До 34-35 тижні вагітності косе або поперечне положення вважається нестійким, так як може змінити на правильне. При виявленні подібної патології необхідно ретельно обстежувати вагітну і визначити причину аномалії, вибрати тактику ведення жінки і метод розродження.

Зазвичай на терміні 30-34 тиждень вагітності призначається спеціальна гімнастика, яка посприяє розвороту малюка.

Протипоказання до коригувальної гімнастики:

 • Загроза переривання вагітності;
 • Рубець на матці;
 • Міома;
 • Декомпенсовані вади серця у майбутньої матусі;
 • Кров’янисті виділення та ін.

Приблизно за 4-5 тижнів до пологів малюк займає стабільне положення, тому при збереженні патологічного стану жінку госпіталізують для визначення тактики розродження.

Раніше вдавалися до зовнішнього повороту на голівку, але зараз це рідкість, так як даний метод є малоефективним і може призвести до відшарування плаценти, розриву матки, гіпоксії плоду.

Оптимальний метод появи крихти на світло при таких обставинах – кесарів розтин. Показанням до останнього є: передлежання плаценти, передчасне вилиття вод, рубець на матці, киснева недостатність у немовляти, переношена вагітність. При випаданні частин тіла плода неприпустимо їх вправлення.

При розкритті зіву матки на 10 пальців, живій і рухомому дитину можливе проведення його повороту на ніжку і подальше вилучення. Однак подібні маніпуляції і природні пологи можуть здійснюватися лише при багатоплідді, недоношеності.

Якщо тривалий безводний проміжок, а в подальшому до нього приєдналася інфекція, то після оперативного розродження жінці роблять екстирпацію матки, а також є необхідність в дренуванні черевної порожнини.

Вправи, якщо є поперечний передлежання плоду

 • Лягти на бік на дивані, кушетці, але не на м’якому ліжку. На одному боці пролежати чверть години, потім перевернутися. Подібним чином перевернутися 3-4 рази. Дане вправу потрібно робити двічі або тричі на день. Зазвичай користь від них з’являється вже на першому тижні з моменту початку занять;
 • Прийняти лежаче положення, покласти подушку під поперек. Виконувати його слід, як і в попередньому випадку. Невеликі подушки потрібно покласти під ноги, щоб вони були трохи вище голови, і під поперек;
 • Розтягнути м’язи і зв’язки тазу, посприяти становленню головки допоможе це вправу: у положенні сидячи на підлозі розводити коліна в сторони, а ступні притискати один до одного.
 • Колінно-ліктьова поза. Подібне вправу потрібно виконувати, як і попередні, двічі або тричі на добу протягом чверті години.

Посприяють перевороту малюка і вправи у воді. Варто відзначити, що будь-які вправи повинні виконуватися на голодний шлунок. Крім того, рекомендується спати на тому боці, де розташовується голівка дитини.

Коли станеться переворот, рекомендується одягати спеціальний бандаж і носити його протягом усього дня. Успішних і швидких вам пологів, здоров’я вам і вашому малюкові!

Залишити коментар