Непереносимість лактози у немовлят: симптоми і лікування

Грудне молоко матері є загальновизнаним і доведеним ідеальним харчуванням для дитини перших 6 місяців життя. У ньому міститься безліч корисних компонентів та мікроелементів, необхідних для гармонійного росту і розвитку немовляти. Одним з них є молочний цукор – лактоза. В організмі людини є фермент – лактаза, який відповідає за розщеплення молочного цукру. Однак іноді спостерігаються патології, при яких організм не виробляє лактазу. Проявляється це в такому порушенні, як непереносимість лактози.

Найчастіше така патологія є вродженою і обумовлена генетичними чинниками. Тому якщо у мами чи тата було в дитинстві таке порушення, то швидше за все також проявиться непереносимість лактози у дітей. І хоча вона зустрічається набагато рідше, ніж інші патології шлунково-кишкового тракту у новонароджених, важливо вчасно розпізнати симптоми проблеми і застосувати необхідні заходи для її усунення.

Симптоми

Особливістю прояву проблеми, пов’язаної із засвоєнням лактози в організмі, є те, що виявити її можна не з перших днів грудного вигодовування. Найчастіше педіатр і батьки виявляють наявність патології з першого по третій місяці життя малюка. Симптоми непереносимості лактози у грудних дітей проявляються поступово і наростають у міру дорослішання. Це обумовлено тим, що кількість лактози в грудному молоці матері збільшується з кожним днем.

Батьки, в дитинстві яких проявилася ця проблема, мають усі підстави для занепокоєння. Тому вони часто цікавляться, як зрозуміти, що у дитини непереносимість лактози, щоб вчасно відреагувати і проконсультуватися з лікарем. Основними симптомами прояву порушення можна назвати:

  • занепокоєння малюка, посилені кишкові коліки, сильний плач і порушення сну;
  • рідкий і частий стілець, викликає розлад дитини;
  • в калі дитини проявляється велика кількість слизу, іноді кров, а запах має кислуватий відтінок;
  • набір ваги дитини проходить повільно і не вписується в норми;
  • часте здуття живота, зригування після прийомів їжі.

За такими ознаками педіатр може запідозрити наявність проблеми і призначити проведення аналізів. Виявлення проблеми ускладнюється тим, що малюк не може пояснити свій стан і показати, де саме в нього болить. Тому батькам важливо уважно спостерігати за настроєм і самопочуттям дитини, щоб вчасно зреагувати на появу характерних ознак.

Симптоми непереносимості лактози у дітей найчастіше підтверджуються результатами досліджень. Важливо вчасно провести всі необхідні аналізи, щоб підтвердити діагноз. На його основі лікар зможе зробити подальші призначення.

У дітей старшого віку і у дорослих додатковими симптомами непереносимості лактози є нудота і здуття живота. Знизити їх прояв можна обмеживши вживання продуктів з високим вмістом лактози.

Методи дослідження непереносимості лактози

Основними способами підтвердження наявності проблеми у дитини є такі аналізи:

  • копрограма – визначення кислотності стільця, норми якої є показник рН калу не нижче 5,5;
  • виявлення кількості вуглеводів в калі – його концентрація не повинна перевищувати 0,25% у новонародженого;
  • аналіз крові, який показує лактозную криву – дозволяє виявити кількість молочного цукру в динаміці, тобто після декількох вимірів;
  • біопсія кишечника – проводиться рідко, якщо інші дослідження не дали вичерпних відповідей.

Повне і ретельне обстеження малюка дозволяє не тільки спростувати або підтвердити наявність непереносимості лактози, але і виявити особливості цієї патології для визначення оптимального способу її усунення.

Способи лікування непереносимості лактози

Важливим моментом у процесі вирішення проблеми є правильна організація харчування. Найбільша кількість лактози міститься у «передньому» молоко матері, тому перші 30-50 мл грудного молока краще зцідити в склянку, а тільки потім прикладати дитину. Також варто якомога довше залишити нічні годування, щоб вночі у грудному молоці не підвищувалася концентрація лактози.

Ще одним способом вплинути на склад грудного молока є корекція харчування матері. З її раціону слід виключити всі молочні продукти, а також яйця і горіхи. Зробити це можна на кілька тижнів, і відстежити зміни в стані дитини. Якщо такий захід не дасть результату, слід застосовувати інші методи.

В більшості випадків найбільш ефективним методом вирішення проблеми є прийом мамою спеціальних препаратів, які виконують замісну функцію. Такі ліки допомагають знизити кількість лактози в грудному молоці і уникнути виникнення проблем.

Найбільш жорстким способом обмежити вживання лактози новонародженим є переведення його на безлактозні суміші. Це крайня міра, яка застосовується тільки у важких випадках протікання патології, якщо симптоми лактозною недостатності турбують дитину і батьків.

Як правило, до віку 3-4 місяців організм дитини здатний самостійно виробляти необхідну кількість лактози, тому занепокоєння і симптоми слабшають. У дорослих теж може спостерігатися така патологія, проте багато з них про це навіть не знають, тому що не вживають молоко. Організм його не вимагає, а коли немає бажання, не виникає і необхідність його пити.

Методи профілактики непереносимості лактози

Контроль раціону харчування матері вважається хорошим профілактичним заходом. Якщо батьки знають генетичну особливість, яка може спровокувати виникнення непереносимості лактози у дитини, краще з першого дня його народження прийняти всі заходи, здатні мінімізувати цю проблему.

Крім обмеження вживання продуктів, які володіють підвищеним вмістом лактози, варто також збільшити кількість страв, у яких її немає. Таке заміщення буде сприяти нормалізації процесів травлення, як у мами, так і у малюка. До таких продуктів відносяться фрукти й овочі, каші, а також м’ясо і картоплю. Однак тут теж потрібно знати міру, щоб не викликати алергічні реакції у немовляти.

Ще одним способом, який допоможе зменшити дискомфорт дитини після прийому їжі, є сприяння відходженню газів з шлунка. Тобто після їжі потрібно потримати малюка «стовпчиком», щоб зайвий повітря вийшов до того, як їжа буде просуватися по шлунково-кишковому тракту.

Іноді педіатр може призначити дитині прийом медикаментів, які впливають на патологічну флору кишечника і заспокоюють процеси травлення у ньому. До них відносяться спазмолітичні засоби, а також ліки, що зупиняють діарею.

Таким чином, непереносимість лактози у дітей частіше всього проявляється в ранньому віці відразу після народження. Вчасно помітивши симптоми і ознаки проблеми, батьки зможу швидко і правильно відреагувати на її виникнення і мінімізувати прояв. Зберегти здоров’я дитини не так складно, якщо приділити йому час та увагу.

Залишити коментар