Черемха: корисні властивості і протипоказання

Майже всі овочі, фрукти і ягоди, відомі людині, корисні не тільки з позиції низькій калорійності, яка не завдає шкоди фігурі – в них приховано чимало якостей, що дозволяють використовувати їх як природні ліки.

Цим користувалися стародавні люди, і цим користуються до цих пір, але вже лише прихильники нетрадиційної медицини. Які ж таємниці приховує в собі черемха, може її вживання нашкодити організму?

Корисні властивості черемхи для організму

Цей великий чагарник або дерево знайомий кожному, адже зустріти його можна навіть в центрі міста – черемха використовується як декоративна рослина, особливо приваблива в момент свого цвітіння (кінець травня).

А ближче до середини серпня починають дозрівати маленькі плоди з великою кісточкою всередині, які зовні схожі на ягоди чорниці. Однак і смак, і вплив на організм у них абсолютно різний.

  • Закріплюючий ефект ягід дозволив використовувати їх при діареї та інших розладах ШКТ. Причому, потрібно відзначити, що термообробка і навіть висушування плодів (в аптеках можна зустріти порошок черемховий) не знижують ефективності такого лікування.
  • Велика кількість пектину обумовлює й загальний позитивний вплив ягід черемхи на ШКТ, особливо кишечник, для якого ця речовина виступає в ролі стимулятора до роботи. Крім того, пектин, як і клітковина, допомагає очищенню травного тракту.
  • Яскраво вираженим корисним властивістю червоної черемхи є здатність вбивати бактерії там, де вона росте, і ягодам воно теж передався. Вживання плодів чинить бактерицидний ефект на ШКТ і зупиняє запальні процеси в ньому.
  • Органічні кислоти, що містяться в ягодах, допомагають організму підтримувати нормальний кислотно-лужний баланс (особливо в шлунковому соку).

Потрібно сказати, що користь черемхи для організму можна спостерігати не тільки при вживанні ягід – кора, листя і квіти теж містять чимало цінних якостей, але вже з медичної точки зору. Наприклад, зміст синильної кислоти в корі обумовлює фітонцидна дія будь-яких відварів на її основі, а присутність дубильних речовин має в’яжучу дію. Також:

  • Кора черемхи – відоме ефективний сечогінний і жарознижуючий засіб. Крім того, вона володіє здатністю заспокоювати нервову систему, стимулювати відтік жовчі, знімати головні болі.
  • Відвари з листя допомагають впоратися з інфекційними захворюваннями.
  • Настої на основі кори та листя можна приймати, щоб вилікуватися від бронхіту, а також полегшити стан при сильному кашлі.

Шкода черемхи і протипоказання до її вживання

Кісточки плодів черемхи теж застосовуються в народній медицині, оскільки в них є корисні масла, але також в них містяться деякі речовини, які умовно зараховано до вітамінів, однак насправді користь їх абсолютно не доведена. Зокрема, амігдалин або вітамін В17, має токсичні властивості, але викликає суперечки у світил медицини щодо свого протиракової дії. Або ж пруназин, виділяє небезпечну синильну кислоту.

  • Щоб не зазнати негативного впливу плодів з кісточками, їх не можна наполягати занадто довго – це тягне за собою розщеплення глікозидів.

Протипоказаннями до вживання ягід черемхи лікарі називають:

  • вагітність;
  • дитячий вік (до 2-х років).

Також пам’ятайте, що квіти черемхи мають дуже яскраво виражений аромат, за яким приховані фітонциди. Його тривале вдихання може сприяти запаморочення і розвитку алергічних реакцій, а також загострення нападів астми.

Залишити коментар