Симптоми і методи лікування пахової грижі у дівчаток

Серед величезного переліку хірургічних порушень у маленьких дітей пахова грижа зустрічається найчастіше. Цікаво, що дівчатка рідше піддаються пахових гриж, ніж хлопчики, однак, у них походження та перебіг хвороби має свої особливості.

Ця недуга може вразити дитину в будь-якому віці і вимагає негайного лікування. Пахова грижа не рідкість у дівчаток в 3-4 роки, так і у новонароджених.

Захворювання являє собою виходження внутрішнього органа або його частини через слабкі ділянки сполучної тканини черевної порожнини. Орган, що покинув межі очеревини, при цьому розташовується в так званому межмышечном «кишені».

Грижа включає в себе грижовий мішок, паховий канал (грижові ворота) і вміст, тобто внутрішні органи. Зовні грижа виглядає як опуклість в підшкірному просторі, зовні схожа на пухлину.

Класифікація та причини розвитку пахової грижі у дівчаток

Виділяють дві основні різновиди захворювання:

  • вроджені;
  • придбані.

Пахову грижу, що з’являється у новонароджених дівчаток, відносять до вродженому типу. Недуга викликана слабкістю абдомінальних м’язів внаслідок порушень при внутрішньоутробному розвитку. Коли малюк народжується раніше терміну або не встигає фізіологічно дозріти, його органи також не встигають сформуватися належним чином.

Набутий тип спостерігається у дівчаток постарше і може бути викликаний різними факторами, включаючи пухлини, захворювання внутрішніх органів і навіть надмірну масу тіла. Крім того, грижового випинання нерідкі в разі підвищених фізичних навантажень на м’язи живота. Приміром, пахова грижа може виникнути у дівчинки 10-11 років, займається деякими видами спорту. Також виділяють односторонню та двосторонню пахову грижу. У дівчаток найбільш часто зустрічається саме двостороння різновид.

Розвиток грижової хвороби у дівчаток відрізняється від аналогічного недуги у хлопчиків, що обумовлено особливостями будови жіночого організму. Коли дитина ще перебуває в утробі матері, її матка розташовується вище звичайного положення. Потім вона поступово опускається, витягаючи за собою очеревину.

Сполучна тканина на внутрішній стороні черевної порожнини має дуже делікатною структурою. Вона може утворити складку, яка потрапляє в паховий протока, формуючи своєрідний кишенька, що і викликає поява грижі у новонароджених дітей.

Виділяють такі основні причини появи грижової хвороби:

  • черевна стінка або абдомінальний порожнина має вразливі і ослаблені ділянки;
  • травми стінок очеревини: післяопераційні або поранення;
  • ожиріння, особливо небезпечно для дітей до 6 років;
  • хвороби легенів, запори, хронічні захворювання, що призводять до підвищення внутрішньочеревного тиску.

Симптоми та можливі наслідки пахових гриж у дівчаток

Визначити наявність грижової хвороби у дитини нескладно, адже вона добре проглядається зовні, локализируясь в області паху. Однак трапляється, що випинання спускається в зону статевих губ, зовні збільшуючи їх розмір.

Серед основних симптомів захворювання виділяють:

  • опуклість добре видно, коли дитина стоїть, і ховається в лежачому положенні;
  • при напрузі м’язів живота, таких як чхання чи кашель, випинання стає більш помітним;
  • при натисканні на опуклість чути бурчання;
  • періодично можуть виникати больові відчуття в животі та порушення стільця.

Остаточний діагноз ставить хірург після огляду і пальпації грижового випинання.

Часто потрібні результати ультразвукового дослідження, щоб встановити вміст грижового мішка.

Пахові грижі у дівчаток спостерігаються рідше, ніж у хлопчиків, однак, їхні наслідки можуть бути дуже серйозними. Грижовий мішок може чинити тиск на ще несформировавшиеся яєчники, в результаті чого делікатна тканина може атрофуватися. Такий результат призводить до нездатності дівчинки в майбутньому виробляти потомство. Особливо небезпечним є період 1-2 роки, причому дитина може не відчувати жодних больових відчуттів.

Крім того, грижові ворота можуть защемляти петлі кишечника, що призводить до підвищення температури тіла, нудоті і блювоті. Щоб уникнути ускладнень батькам рекомендується звернутися до кваліфікованого фахівця відразу ж після виявлення грижової хвороби у дитини.

Лікування пахових гриж та особливості хірургічної операції

Єдиним дієвим методом лікування незалежно від причин пахової грижі у дівчаток на сьогоднішній день залишається хірургічна операція. Багато батьків вважають величезним ризиком допускати подібні втручання в підростаючий організм дитини і віддають перевагу консервативним методам лікування. Така терапія являє собою носіння спеціального бандажа, який утримує грижовий мішок в очеревині та запобігає його випаданню.

Як правило, бандаж надівається тільки під час неспання, однак, у разі напруги живота уві сні, наприклад, кашлю, його залишають на нічний час. Тим не менш, консервативний метод є лише тимчасовим вирішенням проблеми.

У деяких випадках тривале носіння пристосування призводить до ослаблення м’язів живота, що тільки посилює грижові хвороба. Ось чому не варто відкладати, а вже тим більше відмовлятися від оперативного втручання.

Перед операцією дитина спостерігається в стаціонарному відділенні, де у нього беруть всі необхідні аналізи. Хірургічна операція допустима лише в тому випадку, якщо у дитини хороші показники аналізів, немає ніяких простудних або інших захворювань.

Якщо спостерігаються якісь порушення або дитина застуджений, операція відкладається до його повного одужання.

Хірургічне лікування передбачає повернення органів на належне місце, вправляння випинання і видалення грижового наросту.

Триває така процедура близько 20 хвилин. Як правило, втручання відбувається під загальним наркозом, однак, для дівчаток віком від 9-10 років допустимо проведення операції під місцевою анестезією.

Залишити коментар